Štítky článku: •  

Demokratické primárky kolabují i bez „ruky Moskvy“

Ve státě Iowa proběhly primárky kandidátů Demokratické strany, které mají rozhodnout o tom, kdo se postaví na podzim tohoto roku prezidentu Donaldu Trumpovi. Ohlášení výsledků brzdí „technické problémy“.

Pod titulkem Demokraté soupeřili v Iowě. Začal chaotický a hlučný výběr prezidentského kandidáta píše Eduard Freisler na lidovky.cz o zahájení primárek Demokratické strany v USA.

Takzvané caucusy v Iowě jsou totiž založeny na skupinovém hlasování. Stoupenci jednotlivých kandidátů se doslova postaví či posadí do jednoho z rohů dané místnosti. Tato první fáze se nazývá „původní přízeň“. Pokud se ale v dané skupině neseskupí alespoň 15 procent voličů z celkového počtu přítomných, mají tito poražení voliči dvě následující možnosti: přejít do jiného rohu, nebo se vydat domů. Jejich kandidát není totiž v žargonu caucusů v Iowě „životaschopný“.

Ti, kteří nehodlají caucus opustit a nemají jasno o své „druhé volbě“, jsou „vábeni“ do konkurenčních táborů hlasitou argumentací. Často jsou doslova obklopeni přívrženci silnějších kandidátů, kteří se jim během několika minut snaží popsat silné stránky nového kandidáta a v několika bodech načrtnout jeho či její politický program. Scény tohoto přetahování jsou tak obvykle chaotické a hlučné. Letos je situace ještě zmatenější. Ve hře totiž bylo jedenáct kandidátů, přičemž zhruba sedm z nich mělo podle průzkumů alespoň čtyřprocentní podporu, což ve výsledku znamenalo, že do výše uvedeného kostela nebo školy přišli jejich stoupenci a zaplnili jeden z koutů volební místnosti.

Výše uvedené je známkou poněkud anachronického počínání podporovatelů Demokratické strany. Navíc se u podporovatelů Demokratické strany podle výše uvedeného zdroje vyskytuje „strach z lepší volby“. Tento „syndrom“ údajně voliče „paralyzuje“, protože do poslední chvíle jich většina nemá jasno, ke komu se přiřadí.

V úterý přibližně ve 23:45 (středa 6:45 SEČ) televize CNN uvedla, že demokratičtí kandidáti dostali na srozuměnou, že výsledky budou zveřejněny „někdy v úterý”. „Nemáme žádné ověřené výsledky,” uvedl jeden z hlavních poradců kampaně. Podle některých zdrojů, na které se odvolává agentura AP, je příčinou potíží mobilní aplikace, která má organizátorům výsledky ze zhruba 1700 volebních shromáždění pomoci získat. Z jednotlivých míst volební komisaři místo toho dodávají do centra výsledky telefonicky. Linky jsou ale zahlceny.

Jestliže si k těmto „technickým problémům“ připočteme blízký konec procesu impeachmentu v americkém Senátu, nezdá se, že by Demokratická strana měla na růžích ustláno. Podle jedné z kandidátek na nominaci Elizabeth Warrenové jsou výsledky „příliš těsné“, než aby mohly být oznámeny. Další kandidát Bernie Sanders prohlásil, že dnešním dnem začíná „konec Donalda Trumpa“. Manažer volebního štábu Donalda Trumpa si proto neodpustil jízlivou poznámku, zda volební výsledky Demokratické strany v Iowě nebudou zmanipulované.

Demokraté ve svém prvním procesu „impeachmentu“, v němž se snažili dokázat, že Trumpa podporovala „cizí mocnost“, nedokázali zhola nic. Poté se pustili do „řádného impeachmentu“ v situaci, kdy v Senátu mají republikáni většinu. Nyní tedy provázejí primárky v Iowě „technické problémy“. Demokraté si tak vystačí na „problémy“ sami a ani k tomu nepotřebují „cizí mocnost“.

Píše pan Jan Bartoň na blog.idnes.cz

Autor článku: | Vydáno: | Přečteno: 228 × | Prestiž Q1: 10,01

+17 plus Známkuj článek minus –0

Interní diskuse

Komentáře

Článek má 0 komentářů.

Pravidla pro diskutující

Přidáním komentáře souhlasíte s tím, že budete dodržovat základní pravidla slušné výměny názorů. Vítám jejich střet, ale snažte se je vždy vést v rámci kultivované debaty. Bude-li se někdo chovat jako sprostý nevychovanec, pokud bude urážet ostatní komentující, nebo mi bude zanášet diskusi nevyžádanou reklamou, takové příspěvky nekompromisně zablokuji. Na oplátku slibuji, že kontroverzní příspěvky nebudu editovat, ani mazat. Za deset porušení těchto pravidel budete z diskuse nekompromisně a navždy vyřazeni (včetně IP adresy). PeTaX

Napsat nový komentář

Dosud bez komentářů

Napsat nový komentář

Zbývá 2048 znaků.

Svobodný svět

Jen svoboda jednotlivce vede ke svobodné společnosti

top