Štítky článku: •  

Bajka ze života eurozóny

V malém, dejme tomu portugalském, městečku se lidem vede hodně špatně. Všichni mají dluhy a žijí z půjček.

A do téhle mizérie jednoho dne zavítá německý turista a jde do jediného místního hotelu. V recepci položí na pult 100 euro a řekne, že se napřed podívá, jestli se mu bude zamlouvat nějaký pokoj. Majitel hotelu mu dá všechny klíče a on jde nahoru.

Hoteliér toho využije popadne bankovku běží k řezníkovi a zaplatí mu svoje dluhy. Řezník mu jí vytrhne z ruky a žene se k majiteli prasečí farmy, aby se s ním konečně vyrovnal. Sedlák se stovkou skočí k obchodníkovi s krmivem a zaplatí to, co mu visí. Ten zajde do vedlejší hospody a nechá si vymazat všechny čárky za to, co tam vypil. Hospodský jde k rohovému stolu v lokálu a zaplatí prostitutce za prokázané služby a ta s bankovkou letí do hotelu a zaplatí účet za nájem pokoje.

Sotva hoteliér položí bankovku na pult přichází host, kterému se žádný pokoj nelíbil, vezme své peníze a odjede. Studenti ekonomie by na tohle téma mohli psát seminární práci. Ale my si jen vyprávíme bajku. Takže, v malém portugalském městečku se všem ulevilo, protože jsou bez dluhů, ale ve skutečnosti si zase tak moc nepomohli. Zakrátko si zase začnou půjčovat a čekat na dalšího turistu.

Sexuální pracovnice si pak bude zase muset vzít cimru v hotelu na dluh, potěší v naději na zaplacení hospodského, který nalije na sekeru obchodníkovi s krmivem a ten se tak rozjaří, že dá sedlákovi znovu na dluh své zboží. No a sedlák půjčí hoteliérovi půlku vepře. Vše při starém, ale skutečné řešení to není.

Městečko by potřebovalo skutečný konjunkturální program. Nejlepší by bylo, kdyby se ten německy turista vrátil s celou výpravou, zůstali aspoň na víkend a využili služeb, které městečko nabízí.

To je jen bajka řeknete. A vůbec. Turista přece neplatí předem za nocleh. Ale pozor. Je to bajka o eurozóně a v té se jak víme fantazii meze nekladou. Takže předně by v eurozóně ten turista z prvního kola našeho vyprávění tu stovku vůbec zpátky nedostal. A nejenom jednu stovku. Teď bude muset ještě dost připlatit, protože Velká Británie právě vystoupila z EU a přestane platit do společného rozpočtu.

To turistovi z našeho příběhu a všem ostatním Němcům před nedávnem oznámila bezalternativní zachránkyně Evropy Angela Merkelová. Roční příspěvek Německa do rozpočtu EU byl dosud 25 miliard a teď stoupne o 14 miliard na celkem 39 miliard euro. Jinými slovy: Německo to zatáhne.

A k tomu Němci vůbec nikam jezdit nemusí a nejspíše ani nebudou moci. Jaképak rajzování, když budou muset více pracovat a platit daně, aby bylo z čeho připlácet té spoustě malých městeček, nejenom v Portugalsku. Někdo možná řekne: Jen ať platí, protože jsou dost bohatí. To je oblíbený, ale chybný předsudek.

Ano, vezme-li se celkový majetek Němců, tak jsou na čtvrtém místě ve světě. Ale největší část tohoto bohatství má v rukou jenom zlomek obyvatel. Ptáme-li se po bohatství na hlavu tak Německo spadne na devatenácté místo. A i to je nepřesné, protože se bohatství země nedá jen tak vydělit počtem obyvatel. Pravdivější obraz o tom, jak se skutečně vede obyčejným lidem dává tzv. medián. No a v tomhle srovnání má Německo na hlavu 35 000 dolarů, ale Amerika dvakrát tolik a Velká Británie skoro třikrát tolik. A ještě dodám, že podle statistik má 41 procent Němců majetek nižší než 10 000 dolarů. A s tím žádné velké skoky nenaděláte.

Ale dosti litování. Němci si po desetiletí sami volili vlády, které je dostaly až tam, kde teď jsou. Je to pracovitý a nesnesitelně trpělivý národ. Ale i v Německu stát obírá obyčejné lidi stále více a tak se jednoho dne projeví rostoucí zloba na vládce. Tak se nám ta rozverná bajka nějak zvrtla že ano. Asi proto, že jsme zabrousili z pohádkového do skutečného života.

Psaná verze podcastu: https://www.youtube.com/watch?v=H7bMrp5MsW4

Píše pan Petr Robejšek na Aktuálně.cz

Autor článku: | Vydáno: | Přečteno: 411 × | Prestiž Q1: 15,69

+35 plus Známkuj článek minus –0

Interní diskuse

Komentáře

Článek má 0 komentářů.

Pravidla pro diskutující

Přidáním komentáře souhlasíte s tím, že budete dodržovat základní pravidla slušné výměny názorů. Vítám jejich střet, ale snažte se je vždy vést v rámci kultivované debaty. Bude-li se někdo chovat jako sprostý nevychovanec, pokud bude urážet ostatní komentující, nebo mi bude zanášet diskusi nevyžádanou reklamou, takové příspěvky nekompromisně zablokuji. Na oplátku slibuji, že kontroverzní příspěvky nebudu editovat, ani mazat. Za deset porušení těchto pravidel budete z diskuse nekompromisně a navždy vyřazeni (včetně IP adresy). PeTaX

Napsat nový komentář

Dosud bez komentářů

Napsat nový komentář

Zbývá 2048 znaků.

Svobodný svět

Jen svoboda jednotlivce vede ke svobodné společnosti

top