Štítky článku: •  

Glosy Miroslava Macka

Sebraná dávka poznámek a glos z pera Miroslava Macka. Dost často trefuje hřebík přímo na hlavičku.

Babišovy slabomyslné bláboly mu neuberou ani hlas

Část odpovědi Andreje Babiše na jednu z interpelací: „Školky tam chybí, protože jsme téměř je vyřešili. A já když jsem vyzval lidi, tak jsem dostal z té Ostravy, tam se to nepovedlo, myslím starosta Letohradu mi psal. Osm a půl miliardy jsme tam transferovali z evropských peněz. Řešíme ty skupiny. Vaše kolegyně mě tady interpelovala, tak školky tam nejsou, to by byl potom samozřejmě seznam tisíců.“

Dodávám: Jsem přesvědčen, že mu podobné slabomyslné bláboly neuberou ani hlas, neboť odpočítáme-li ty, kteří jsou na něm dotačně i jinak závislí, staré bolševiky, kteří v něm vidí svého reprezentanta, pak zbytek jeho voličů s vysokou pravděpodobností mluví stejně, jinak by ho totiž už dávno vyhodili z okna.


Čtenář glos J. K. mi položil záludnou daňovou otázku: Když si v hospodě u stolu objednám a zaplatím 3 piva, s tím, že je zde vypiju, ale jedno vypiju a zbylé dvě přeliju do džbánku a odnesu domů, budu potrestán za daňový únik?

Dodávám: Budete, ale bude na to zapotřebí spousta kontrolorů. Šušká se, že zdravotních sester je nadbytek, takže je kde brát…


Karolina Stonjeková: Jestliže někteří lidé považují Českou televizi za „svou“, pak logicky musí být jejich i Rada. Nikdo, kdo nesdílí jejich názor, v té Radě nemá co dělat. A tak Rada sice má ze zákona reprezentovat veřejnost, ale nesmí v ní zasednout například moderátor, který bude dělat rozhovory s prezidentem — byť toho prezidenta volilo přes 50 % voličů. Nesmí v ní zasednout dáma, která se coby ekonomka skepticky staví k euru — byť zavedení společné měny odmítají i více jak dvě třetiny veřejnosti. Takový je pohled těch, kteří si veřejnoprávní médium zprivatizovali pro sebe a své názory.


Martin Lukač na Facebooku: Současná výše záloh na sociální pojištění odpovídá platu zaměstnance 39 000 Kč. Čili stát předpokládá, že živnostník si vydělá ještě o něco více než je průměrný plat a také jej nechá podle toho zaplatit sociální pojištění. Ovšem když má přijít k vyplacení důchodu, dá mu z této pojistky naopak ten nejnižší důchod.

Soudružka Maláčová upozornila na skutečnost, že

  • OSVČ mají větší volnost v práci a jejím rozvrhu;
  • zapomíná však, že na rozdíl od zaměstnance živnostník nepřestává řešit své podnikání odchodem z pracoviště,
  • ale zabývá se jím v podstatě nepřetržitě a
  • především pak, že nemá žádné jistoty, včetně základní jistoty v podobě pravidelné mzdy.
  • navíc ručí za své podnikání veškerým svým majetkem

Soudruzi socialisti, anoisti a komunisti zahájili třídní boj mezi zaměstnanci a podnikateli. Teď už vážně a zostra.

Soudružka Maláčová chce živnostníky trestat

  • za jejich samostatnost,
  • za to že jim nikdo neproplácí dovolenou,
  • za to že nečerpají ani zdaleka tolik nemocenské jako zaměstnanci,
  • za to, že stát pro ně vlastně zhola nic nedělá.

Soudružka Maláčová sází na podporu bolševiků v třídním boji mezi zaměstnancem a podnikatelem.

Otázka zní, co na to bude říkat Ústavní soud, zda je možné z jednoho pojistného programu znevýhodnit skupinu lidí s jiným druhem příjmu. Nastanou i případy, kdy zaměstnavatel OSVČ, který platí za svoje zaměstnance, bude v důchodu proti nim znevýhodněn.


Kvůli předražené zakázce byl odvolán ministr za hnutí ANO Kremlík, Česká republika si pohoršila v žebříčku vnímání korupce a lednový státní rozpočet měl nejvyšší schodek za 17 let, takže volební preference Ano vzrostly na 32 %.

Až se objeví český překlad bruselské zprávy o Babišově střetu zájmů a další průšvihy ANO (nemohou se neobjevit), stoupnou zřejmě preference na 36 %.

A pokud by Andreje Babiše konečně zavřeli, očekávejme ústavní většinu nad 66 %. Jsme přece v Česku.


Nově zvolený mnichovský magistrát má rozhodovat o přejmenování 360 ulic, jež nesou jména po „závadných“ osobnostech. Kupříkladu Kolumbovi, v jehož šlépějích kráčel kolonialismus, vyhlazování domorodců a otrokářství, nebo Heinrichovi Schliemannovi, objeviteli Tróje, který raboval cizí umělecké předměty, spisovateli Heinrichu von Kleistovi, který byl rasista, Bismarckovi, který byl militarista, Schopenhauerovi, který byl misogyn, ale i spisovateli Erichu Kästnerovi, jehož knihy sice nacisté pálili, ale on přesto zůstal v Německu a neemigroval.

Zdá se vám, že se svět zbláznil? Jen pár evidentních blbců v Mnichově, ale bohužel je tato infekce prudce nakažlivá. Kam se hrabe koronavirus!


Čtenář glos V. L. mi napsal: K vaší záludné otázce: „Když si v hospodě u stolu objednám a zaplatím 3 piva, s tím, že je zde vypiju, ale jedno vypiju a zbylé dvě přeliju do džbánku a odnesu domů, budu potrestán za daňový únik?” předkládám správné řešení.

1. Objednávka 3 piv ke stolu je váš obchodní vztah s hospodou, a hospoda za to zaplatí 10% DPH za tři piva.

2. Tím, že u stolu přelijete dvě piva do džbánku, je vaše daňově relevantní operace, kdy sám sobě prodáváte dvě piva zatížená 10% DPH do džbánku, kde je pivo zatížené 21% DPH. Takže vy musíte zaplatit státu ten rozdíl 11% DPH, pochopitelně musíte okamžitě sám sobě vystavit stvrzenku EET a dále tuto operaci vykázat v ročním daňovém hlášení.

Petr Vokrouhlík na facebooku k sazbám DPH na pivo: Jako veterinář už mám podobný problém 2 roky. Tabletu na odčervení vám prodám s 15%. Ale pokud se mě před prodejem zeptáte, jestli ten pes nemá dlouhé drápky, tak už musím dát sazbu 21 %. A teď fakt nežertuju.


Češi jsou smějící se bestie: Bála jsem se toho koronaviru natolik, že jsem vyhodila všechno čínské. Teď sedím v prázdném bytě, nahá a hladová.


Opět se vesele kádruje, ruší se besedy s některými lidmi, zakazuje se vystupování některých kapel, nepublikují se některé články a rozhovory, chybí už jen vyřazování nepohodlné literatury z knihoven… ani těm starším to nedochází?


Česká eurokomisařka pro dodržování evropských hodnot Věra Jourová na úterní rozpravě Evropského parlamentu prohlásila, že Evropská komise je odhodlána podniknout všechny nezbytné kroky k udržení vlády práva v Polsku, kterou podle ní ohrožují tamní justiční reformy.

Pokud bych ovšem použil jako jednotku ohrožení demokracie 1 joura, pak ta polská justiční reforma má sílu 0,01 joura, na rozdíl od Evropské komise, která je v jourech tisícinásobně vyšší.

Navíc škoda, že nežije Václav Havel, mohli jsme se dočkat bombardování Varšavy.


Hospodský Jiří Stehlíček v Reflexu: Kolega dvěma kontrolorům vytiskl účtenku, položil ji před ně na bar a vrátil jim peníze. Pánové odešli a účtenku si nevzali. Tak ji kolega zmačkal a hodil do koše k ostatním. Pánové se asi za dvacet minut vrátili s tím, že nedostali účtenku. Kolega prohrabal koš, účtenku jim našel. To je uspokojilo jen částečně, neb mu vysvětlili, že účtenku je povinen předat jim do ruky, a ne ji před ně položit.

Dodávám: Už chápete, proč je ta neustálá snaha zabránit občanům, aby se ozbrojovali?


Šéfka Evropské komise (EK) Ursula von der Leyenová v Evropském parlamentu prohlásila, že nepřijme rozpočet Evropské unie, který nevyčlení alespoň čtvrtinu prostředků na boj proti klimatickým změnám.

Hurá! Konečně dostanu dotace na zahradníka, hnojivo, vodu…


Čtenář glos P. Z. mi napsal: Objednám si tři piva ke stolu, jedno vypiju a dvě přeliju do džbánku. Protože jsem fyzická osoba a je jedno, jestli podnikám, provozuji živnost nebo jsem OSVČ dle zvláštních předpisů, dokonce je jedno, jestli jsem nebo nejsem plátce DPH. (DPH si plátce může z alkoholických nápojů odečíst jen u tzv. tichého vína.) DPH z toho zaplatit nemusím. To ale neznamená, že se nedopouštím krácení daně.

Koupil jsem tři piva s 10% DPH, tedy řekněme 3 × 22 Kč, tedy 66 Kč celkem. Dvě piva si přeleji do džbánku, tedy mám ve džbánku něco, co jsem pořídil za 2 × 22 Kč, tedy 44 Kč. Pokud ale bych za piva ve džbánku zaplatil s 21% DPH, bylo by to 2 × 24,20 Kč, tedy 48,40. Podloudným přelitím piva do džbánku jsem tedy získal 4,40 Kč, a tato částka je můj, naprosto neoddiskutovatelný, zisk, který musím zdanit. Od tohoto zdanění bych byl osvobozen pouze tehdy, pokud bych pivo do džbánku přelil až v následujícím daňovém období — tedy pokud nemám hospodářský rok, tak až v roce příštím. Pokud to dělám dejme tomu 200 dní v roce, jedná se o cca 900 Kč, z nichž daň z příjmů činí u fyzické osoby 135 Kč.

Finanční úřad mne může sledovat až tři roky zpátky, to znamená, že v roce 2023 mi doměří daň ve výši 135 Kč s penalizací cca 61 korun a pokutou ve výši (budu počítat laskavě vzhledem k bagatelním částkám) 500 Kč. Jméno fízla z hospody, který mne bude udávat — pardon, v terminologii finančního úřadu osoby přezvědné, mi finanční úřad sdělit nemusí. Hospodský by z toho měl průšvih pouze tehdy, pokud bych tak činil v podnapilém stavu, protože by za to nesl, jakožto osoba, která mne do podnapilého stavu přivedla, částečnou odpovědnost.

To nejhorší na konec. V tomto případě se opravdu nejedná o žert, finanční úřady řeší podobných věcí poměrně dost. Jinak tato daň se přiznává v § 10 zák. č. 586/91 Sb. v platném znění. Proti zisku bych mohl uplatnit pouze cenu džbánu jakožto prostředku, který mi umožňuje tento zisk získat. Pokud bych si pivo vozil tramvají, už bych s odečtem za jízdenku neuspěl, protože bych musel prokázat, že jsem ji nezneužil k cestě do nebo ze zaměstnání a navíc v § 10 mohu uplatnit výdaje pouze do výše příjmů.

Váš Miroslav Macek

Autor článku: | Vydáno: | Přečteno: 421 × | Prestiž Q1: 13,88

+28 plus Známkuj článek minus –0

Interní diskuse

Komentáře

Článek má 2 komentářů.

Pravidla pro diskutující

Přidáním komentáře souhlasíte s tím, že budete dodržovat základní pravidla slušné výměny názorů. Vítám jejich střet, ale snažte se je vždy vést v rámci kultivované debaty. Bude-li se někdo chovat jako sprostý nevychovanec, pokud bude urážet ostatní komentující, spamovat, nebo tapetovat diskuse zcela mimo téma článku, nebo ji zanášet reklamou, takové příspěvky nekompromisně zablokuji. Na oplátku slibuji, že i kontroverzní příspěvky nebudu editovat, ani mazat. Za deset porušení těchto pravidel budete z diskuse nekompromisně a navždy vyřazeni (včetně IP adresy). PeTaX

Článek už je přlíliš starý. Diskuse k němu byly uzavřeny.
Tomáš Fiala

Demokratouši se perfektně poučili u italských fašistů, německých nacistů a východoevropských komunistů. Tito troje zmínění hlupáci zavedli teror hned od začátku a pak eventuelně postupně povolovali šrouby. Jenže to jim nepomohlo, onen prvotní teror je zdiskreditoval v očích veřejnosti. Demokratouši teror zavádějí postupně. Fanatičtí zastánci demokracie pro svou fanatickou slepotu tvrdí, že jde JEN o zákony, které se přeci musejí dodržovat.

Jenže demokratoušům se krátí čas. Používáním makroekonomických "predikcí", "výpočtů" a "veličin" dostali funkčnost hospodářství na samu mez a domnívám se, že na nějaké povolování šroubů už nebudou mít čas ani prostředky. Sám jsem zvědav, kam to dospěje. Zřejmě žijeme v historicky výjimečném období.

PeTaX

Zlost bublá už dosti hlasitě. Nejen u nás. Stále méně lidí chce být jen bezmocným a poslušným robotězem.

Svobodný svět

Jen svoboda jednotlivce vede ke svobodné společnosti

top