Štítky článku: •  

Srandy kopec s Linuxem vol. 1

Můj otec si před nějakou dobou pořídil nový notebook a dal mi svůj starý s tím, že je hrozně pomalý, načítá všechno půl dne, zasekává se, je totálně nepoužitelný a měl bych ho zahodit do pole.

Tak jsem v něm smazal všechno možné i nemožné, deaktivoval různé grafické efekty, a tak dále. Stejně ale nebyl moc použitelný. Není divu, měl pouze 2 GB RAM, což je v dnešní době strašně málo a stačí spustit třeba browser, abyste RAM využili na 90 %.

Napadlo mě, že bych do něj mohl narvat Linux a zkusit, co se stane. Stáhl jsem tedy Linux Mint 19.2 a k mému velkému překvapení instalace proběhla rychle, bez problémů a ntb se tak stal zase použitelným. Začal jsem se v Mintu malinko vrtat, protože se mi vždycky tak nějak líbilo, jak vypadá. A jak jsem se v něm vrtal víc a víc, tím víc mě bavil. Pohrával jsem si s myšlenkou, že na Linux přejdu i na svém stolním PC.

Na stolním PC jsem pochopitelně měl Windows 10, protože je to gaming PC. Je tu pár věcí, co mě ale na Win10 hrozně lezly na nervy. První je bloatware — tj. při čisté instalaci je tam Candy Crush a podobný bordel. Pak je tu třeba OneDrive, který vždycky musím složitě odinstalovat za pomocí scriptu, co se narve do cmd.exe a spustí (protože normálně odinstalovat nejde). Blbé je, že při instalaci jakýchkoliv aktualizací se OneDrive zase znovu nainstaluje. Tohle mě prostě sere. Když mám OS, tak chci, aby v něm bylo to, co chci já a ne, to, co chce Microsoft. Fuck off.

Jednou u mě byl známý a chtěl si čeknout email. A použil nějakou defaultní appku ve Windows 10, co se doslova jmenuje „Email“. Spustil, přihlásil se tam, prošel emaily, a pak se odhlásil. Okay, ale později se ukázalo, že si to Windows 10 vyložil tak, že jeho emailový účet je hlavní defaultní účet systému a prakticky se mi s touhle adresou přihlásil úplně všude a mně se prostě nepodařilo zjistit, jak ho z „accounts“ odebrat. Nakonec jsem byl línej to řešit a nechal to bejt.

Takových podivností, co mě na Win10 vadily, bylo však mnohem mnohem víc. Nejzásadnější je ale to, že Win 10 šmíruje. A šmíruje tak hrozně moc, že i lidi, kterým je jedno, jestli je někdo šmíruje, už se přestali cejtit dobře. Navíc když šmírovací prvky, jako defaultní keylogger apod. vypnete, šmíruje i navzdory tomu. Nejvíc se šmírování dá omezit Enterprise verzi, ale tu legálně můžou mít jen firmy.

Například podle webu https://www.privacytools.io, a článku, který se jmenuje Nepoužívejte Windows 10. Je to naprostá noční můra si Win 10 defaultně ukládá tyto informace:

 • Historie prohlížení internetu
 • Nastavení aplikací
 • Názvy všech Wifi hotspotů a hesla

Dále na uživatele cíluje reklamu za pomocí unikátního identifikátoru a prodává vaše data třetím stranám.

Cortana může sbírat následující:

 • Všechny údery klávesnice, vyhledávání a cokoliv řeknete do mikrofónu.
 • Vše ve vašem kalendáři
 • Hudbu, kterou posloucháte
 • Informace o vaší platební kartě
 • A vaše nákupy

Dále MS sbírá následující:

 • Vaši identitu (zřejmě ten unikátní kód)
 • Hesla
 • Demografické informace
 • Zájmy, koníčky
 • Použití dat
 • Vaše kontakty, vztahy
 • Informace o vaší poloze
 • Obsah, jako jsou emaily, zprávy v chatovacích appkách, seznamy lidí, kterým voláte, audio a video nahrávky

A doslova v podmínkách je, že s tím vším souhlasíte, a že je naprosto OK, když tyhle informace sbírají a předávají komu chtějí.

Také si vyhrazuje právo blokovat „pirátěné hry a neautorizovaný software“.

Tyhle věci jsou pochopitelně velice znepokojující a nepochybně celkem legitimní důvod pro odmítnutí produktů Microsoftu.

Když mi nedávno celý OS rozjebal virus, začal jsem vážně uvažovat, že zkusím přejít na Linux. Byla tu ale řada problémů, které jsem musel nejdříve vyřešit. Říkal jsem si „Ale tam nerozchodím věc X nebo Y“ a začal jsem DuckDuckGoit odpovědi. K mému velkému překvapení drtivá většina věcí se zdá, že funguje na Linuxu bez problémů. Prakticky mi tam nebude chybět nic, co používám.

Tedy až na editor videí — používám Sony Vegas, který pochopitelně podporuje jen Windows. Po čase jsem narazil na jiný editor jménem DaVinci Resolve a zkoušel ho. Moc se mi prvně nelíbil, ale postupně jsem zjistil, že je docela použitelný a dalo by se na něm pracovat. A následně jsem přišel na to, že funguje také na Linuxu! WOW!

Poslední věc jsou pochopitelně hry. Hry na Linuxu vůbec nefungují a jsou jedno velké NO-GO… Co se dá dělat… Trochu jsem ale udělal malý research o tom, jak na tom hry jsou a ukázalo se, že se situace ve světě Linuxu postupně dost změnila. Časy, kdy nefungovalo vůbec nic jsou ty tam. Za prvé, zdá se, že Steam normálně funguje pod Linuxem a většina her se bez problémů rozjede. Pak je tedy ProtonDB (https://www.protondb.com/), projekt, kdy Linuxáři sdílí mezi sebou způsoby, jak rozjet různé hry a vzájemně své postupy hodnotí, a tak dále. A ještě je tu nástroj Lutris (https://lutris.net/). Takže hry nevypadají zase tak NO-GO, jak jsem si myslel…

Mimochodem, hrozně mě zaujalo, jak extrémně kontroverzní systém to je. Ptal jsem se pár známých a přátel na názor a slyšel jsem prakticky jen dvě věci:

 1. Linux je to nejhorší na světě, a vydržíš na tom tak pět minut, než to hodíš z okna.
 2. Linux je to nejlepší na světě, a co jsem ho zkusil, už nikdy jsem nechtěl nic jinýho.

Nikdo, doslova nikdo mi neřekl nic mezi tím. Buď jsem cítil radost nebo odpor.

Nakonec jsem se tedy rozhodl, že do Linuxu fakt půjdu. A jak to dopadlo? Pokračování příště… Stay tuned.

Píše Matthias Lukl na matthias.g6.cz

Autor článku: | Vydáno: | Přečteno: 400 × | Prestiž Q1: 10,54

+19 plus Známkuj článek minus –2

Interní diskuse

Komentáře

Článek má 8 komentářů.

Pravidla pro diskutující

Přidáním komentáře souhlasíte s tím, že budete dodržovat základní pravidla slušné výměny názorů. Vítám jejich střet, ale snažte se je vždy vést v rámci kultivované debaty. Bude-li se někdo chovat jako sprostý nevychovanec, pokud bude urážet ostatní komentující, nebo mi bude zanášet diskusi nevyžádanou reklamou, takové příspěvky nekompromisně zablokuji. Na oplátku slibuji, že kontroverzní příspěvky nebudu editovat, ani mazat. Za deset porušení těchto pravidel budete z diskuse nekompromisně a navždy vyřazeni (včetně IP adresy). PeTaX

Napsat nový komentář
Martin

Zrovna dnes jsem narazil na https://itvision.altervista.org/why.linux.is.not.ready.for.the.desktop.current.html (dlouhy anglicky clanek) a obavam se ze ma pravdu. Linux mam mnohem radsi nez Windows nebo Mac, ale vlastne ho taky nesnasim.

PeTaX

Přiznám se, že jsem s Widlemi definitivně praštil po úmrtí svého ASUSu s dual bootem, který naběhal tolik tisíc hodin, že bych za něj měl výrobci poděkovat. Na nový stroj Leninovo (s nímž příliš spokojen nejsem) se mi původní legální OEM W7 nepodařilo přeinstalovat ani hodně kejklířskými metodami a šmíráka W10 jsem si předem zamítl.

Takže Linux Mint vlastně také každý den tak trochu nesnáším. Ale nesu to (už bez těch zatracených Widlí) celkem statečně. ;-)

PeTaX

V rámci přesnosti bych měl připodotknout, že jsem si osobně „vychutnal“ celou genezi Windows, už od Win-3.11 (první počeštěná verze). Z celé té plejády verzí stály za pozornost jen Win-XP a Win-7. Ostatní byl jen zadarmo drahý shit.
A různě, v průběhu času, jsem testoval alternativní OS. U Linuxu od doby, kdy bez terminálu a mnohahodinových pokusů člověk nerozchodil ani běžný HW, až k dnešku, kdy Linux nainstaluje každý obyčejný Jouda a na to jeho „páteční žvýkání“ (které bůhsuď proč pokládá za počítačovou gramotnost) naprosto báječně stačí.

Vojtěch Běhunčík

Jsem s Windows v historii už od samotného počátku - od verze 1.0, kdy jej gymnázium dostalo jako kuriozitu od družební školy v holandském Naardenu.
Šlo o něco nového - a fungovalo to jiným způsobem, než bylo v DOSu běžné.
https://en.wikipedia.org/wiki/File:Windows_Updated_Family_Tree.png

Podařilo se mi zprovoznit USB na Windows 95 a přežil jsem Windows ME - na které spolupracovníci chrlili kletby - nemohu si na něj stěžovat.
Od té doby jsem zažil několik přechodných období snahy nasadit Linux - vždy to skončilo oboustranným odcizením.

Ano, na běžné aplikace klikací verze Linuxu bohatě stačí - i zmíněný Linux Mint.
https://itsfoss.com/best-linux-beginners/

PeTaX

Windows 1.0 → listopad 1985
Windows 2.0 → listopad 1987
Windows 3.0 → květen 1990
Připojení ČR k páteřní síti Internetu → 13. února 1992
Windows 3.1 → březen 1992
Windows 3.11 CE → září 1992

Richia

Moc jsem se nasmal. Jednoducha rada. Pokud neumim Windows nastavit, tak nepomlouvam. Vse vyse popsane, lze velmi jednoduse vypnout ci konfigurovat. Spoustu negat5iv v tomto clanku jde na vrub neznalosti autora ohledne konfigurace Windows 10.

Je zajimave, ze tyto a vice informaci, sbira Apple o svych zakaznicih a nikdo to neresi.

Optisk prohlizece ma take Google Chrome, a nikdo to neresi.

LaRy

Znalci - profíci co si umí nastavit Win, nebo poskládat Linux podle svých potřeb, tak těch je možná 1% a co ti ostatní?
U Win musí používat to co je jim dáno, u Linuxu si můžou vybrat a učit se. Nemusí používat ani Google Chrome, vše se dá nahradit.
Ale lidi si už zvykli, šmírují je všichni a je jim to jedno.

PeTaX

Jen málokdo si skládá Linux. Je k dispozici celá řada hotových dister s různými parametry. Pro laiky stačí stáhnout ISO, udělat si bootovatelný disk/flash a spustit buď testovací provoz, nebo instalaci.
Pokud jde o aplikace, lze je přidávat jak ve Win, tak v Linuxu (v Linuxu díky repozitářům inteligentněji).
Pokud jde o Win, mají uzavřený kód a co dělají ve skutečnosti, ví jen Bůh a vývojáři v Redmondu. Linux je otevřený a každý má možnost zkoumat zdrojáky a odhalovat případné lumpárny.
Když už píšete o browserech, výchozím prohlížečem je v Linuxu Firefox a ne Chrome (i když je to jedno, protože všechny dominantní prohlížeče běží dnes na jádru Mozilla 5.0, dokonce i MSIE.)

Napsat nový komentář

Zbývá 2048 znaků.

Svobodný svět

Jen svoboda jednotlivce vede ke svobodné společnosti

top