Štítky článku: •  

Od knihtisku k válce, k Internetu a nové válce

Mojí chorobou je neustálé dèja vu.

Pocit historie, která se opakuje v současnosti. Slyšíte třeba dnešní oficiální propagandu, boj proti „fake news“, „rozdělenou společnost“ a do toho čtete o výstavbě mariánského sloupu v Praze, který pro jedny je symbolem „obrany Prahy před Švédy“ a pro druhé (včetně mně) je symbolem vítěžství katolické menšiny nad protestantkou většinou — na našem území, a znamení násilné katolizace a germanizace, která následovala.

Takže začnete uvažovat takto: 1448 spustil Johanes Gutenberg svou první moderní tiskárnu. Do roku 1455 vydával jen drobné několikastránkové tisky, ale 1455 vydal první tištěnou Bibli. Bible byla hlavní tiskovinou 15. a 16. století a je nejvydávanější knihou dodnes. Dříve nebo později se Bible ocitla v každé (bohatší) domácnosti, což nebylo v době ručně psaných „klášterních“ biblí zvykem. Katolická církev halasně bila na poplach. Šíření (náboženských) informací mimo její dozor (= „kacířství“) — je třeba zastavit a potrestat, protože to může „rozvrátit dosavadní svět“.

Předpokládejme, že od určitého termínu měla každá gramotná rodina svou tištěnou Bibli, ve které si četli a nemohli si nevšimnout rozporů mezi — v Bibli popsanou „teorií“ a mezi „praxí“ provozovanou papežovými biskupy. Tento rozpor se dostal do lidového podvědomí většinové společnosti až nastal rok 1517 kdy Martin Luther tento rozpor zcela jasně „na plnou hubu“ definoval a popsal ve svých 95 tezích, které se (knihtiskem) rozšířily po Evropě jako požár. Po roce 1517 člověk, který nechtěl plivnout na vlastní inteligenci musel dát za pravdu buď Papeži, nebo Lutherovi — třetí cesta už nebyla. Výsledkem byla vlna „exkomunikací kacířů“ včetně samotného Luthera a vznik reformovaných / protestantských / Evangelických / Lutherských / Kalvínských církví.

Od roku 1517 protestantské náboženské hnutí rostlo a sílilo, včetně toho, že získalo vlastní šlechtu, inteligenci, kulturu, hospodářství (výkonnější než katolické), až situace došla k tomu, že pro obě větve křesťanského náboženství nebylo v Evropě fyzicky, mocensky a „byznysově“ dosti místa. Výsledkem byla Třicetiletá Válka, která začala 1618 a skončila 1648. 1653 nechali Habsburkové na oslavu svého vítězství nad „kacíři z Česka“ postavit Mariánský sloup, který v nadšení z osvobození od habsburské monarchie nechal strhnout pražský anarchista Franta Sauer v roce 1918 a lidi mu ochotně pomáhali. Dnes jiní lidi chtějí na stejném místě postavit jeho kopii, jakoby jsme se cizím vládcům a náboženstvím klaněli málo.

Nyní krátké matematické okénko: Od 1448 do 1517 = 68 let od knihtisku k reformaci. 2 × 68 = 136. A „shodou okolností“ od 1517 do 1653 tedy od reformace po „oslavy konce“ války = taky 136 let?!? Tohle neberte jako šermování s čísly ve stylu „konspirační teorie“, ale jako svéráznou rovnici, kterou budeme ještě potřebovat: ERGO — od změny technologie ke společenskému rozporu X let… Od společenského rozporu k jeho krvavému vyústění 2 × X let — JASNÉ?

charles_de_buquoy_seite_1_bild_0001.jpg (216,445 kiB)
Karel Bonaventura de Buquoy

Tedy máme dnešek. Kdy se rozšířil Internet — jako nové sdělovací médium? Od roku 1998? Teď jsme v době, kdy bývalí monopolní „vykladači pravdy“ křičí, že šíření informací mimo jejich dozor (= „fake news“) je třeba zastavit a potrestat, jinak dojde k „rozvratu dosavadního světa“. Lidi si čtou na Internetu, cokoliv najdou, přemýšlejí o čem chtějí, bez regulace a státní kontroly. O rozporu mezi „mediální realitou“ a pravdou si cvrlikají už i vrabci na střeše.

Nyní čekáme na „nového Luthera“, který tento rozpor zcela jednoznačně definuje tak, že bude plivnutím na vlastní inteligenci — snažit se akceptovat jeden i druhý výklad reality zároveň. Otázka je je jestli toto zásadní prohlášení bude mít podobu nějakého filosofického traktátu. Což takhle migrační krize 2015 a nezpochybnitelné lhaní kolem ní — není tohle moderní alternativa lutherovských 95 tezí? Co nastane potom — porostou „alternativní“ společenské struktury „fašistická“ a „populistická“ = „kacířská“ inteligence, kultura, politická hnutí, která se budou drát o moc — až prostor pro aktivity obou frakcí bude tak malý, že vypukne válka ?

Takže počítejete se mnou : Od 1998 do 2015 je 17 let 2 × 17 = 34 let — bude trvat do konce války o pohled na současnou realitu. Tedy tato skončí kolem roku 2015 + 34 = 2049.

Podivuhodné: Jednak můžeme říci ve stylu Švejka, že „lidi jsou 4× rozumnější“ než v 16. století protože „od knihtisku k Lutherovi“ to trvalo PŘESNĚ 4× déle než od „Internetu k migrantům“ (68 = 4 × 17). Za druhé: K roku 2049 alias 2050 se vztahuje obrovská hromada „ekologických“, „anti-oteplovacích“ „průmysl-ničících“, „lidi — zotročujících a zbídačujících“ opatření současné vládnoucí šlechty, takže s tuhnoucím útlakem před rokem 2050 roste pravděpodobnost nějaké té sedlácké bouře (= občanské války).

HMMM — když vám taková čísla táhnou hlavou — říkáte si — jestli budu žít stejně dlouho jako všichni příbuzní, umřu až v roce 2062. Takže jestli se pletu, budu rád, když se mi budete 12 let vysmívat do xichtu, ale jestli mám pravdu — byť s velikou časovou chybou — Bůh nás potěš…

Dvě poznámky na závěr:

Na obrázku je renesanční tisk portrétu Karla Bonaventury Buquoye.

Píšu vynález Internetu! Nepíšu Facebook, Google a další, kteří jsou jen hniloba této původně svobodné technologie.

Píše pan Petr Kubáč na petr-kubac.blog.cz

Autor článku: | Vydáno: | Přečteno: 230 × | Prestiž Q1: 7,94

+12 plus Známkuj článek minus –1

Interní diskuse

Komentáře

Článek má 0 komentářů.

Pravidla pro diskutující

Přidáním komentáře souhlasíte s tím, že budete dodržovat základní pravidla slušné výměny názorů. Vítám jejich střet, ale snažte se je vždy vést v rámci kultivované debaty. Bude-li se někdo chovat jako sprostý nevychovanec, pokud bude urážet ostatní komentující, spamovat, nebo tapetovat diskuse zcela mimo téma článku, nebo ji zanášet reklamou, takové příspěvky nekompromisně zablokuji. Na oplátku slibuji, že i kontroverzní příspěvky nebudu editovat, ani mazat. Za deset porušení těchto pravidel budete z diskuse nekompromisně a navždy vyřazeni (včetně IP adresy). PeTaX

Článek už je přlíliš starý. Diskuse k němu byly uzavřeny.

Dosud bez komentářů

Svobodný svět

Jen svoboda jednotlivce vede ke svobodné společnosti

top