Štítky článku: •  

Střípky (257)

⚜ Merkelová se Salvinim sjednotili Evropany (Petr Robejšek) ⚜⚜ Ombudsmanát (Luboš Zálom) ⚜⚜ Co je to surveillance capitalism? (365tipů.cz) ⚜

Merkelová se Salvinim sjednotili Evropany

Minulý týden informovala evropská média o tom, že italský senát zrušil imunitu bývalého ministra vnitra Mattea Salviniho, který má být souzen za svou migrační politiku.

Na prominentním místě jsem se i v našich médiích dozvěděl, že mu hrozí až 15 let vězení a osmiletý zákaz politické činnosti. Ale již jsem se nedočetl, že soudy v Itálii pracují velmi pomalu a i kdyby Salvini v první instanci prohrál, tak se může dvakrát odvolat a přitom nadále politicky pracovat. Celá procedura tedy bude trvat roky. A vsadím se s vámi, že než by došlo ke konečnému rozsudku, tak budou mnozí z těch, kteří ho obžalovali dávno na politické penzi.

Zvláště pozoruhodná je bezduchost, se kterou jeho protivníci jednali. Jenom čiré zoufalství je muselo dohnat k takové hlouposti, jako je žaloba kvůli migrační politice. Soudní proces přece jenom posílí to, proč Salvini za rok zdvojnásobil své politické preference. V soudní síni bude stát jako obětavý a pronásledovaný vlastenec, jako ochránce italského národa. Přesně tento obraz o sobě vytvářel a soudní proces jenom nanese sytější barvy a zvýrazní kontury.

Třetí myšlenka, která mě napadá je nejironičtější. Salvini totiž objevil evropský kámen mudrců, tajemství po kterém se marně pídily generace eurokratů typu Barrosa nebo Junckera. Objevil recept na evropské vlastenectví. To by se mu ale nepodařilo, nebýt Angely Merkelové a její obludné chyby z roku 2015. To ona vytvořila předpoklady pro vznik reálného politického programu celoevropské dosahu.

Salvini vyslovuje a ztělesňuje to, co sjednocuje prosté lidí u nás, v Německu, v Holandsku a všude jinde s jeho voliči v Itálii. Odmítání migrace je první opravdu celoevropské téma. A nejenom to. Je to impuls pro vznik shody rostoucího množství Evropanů v tom, že chtějí chránit svůj životní styl před ničivými vlivy zaostalých civilizací, že chápou důležitost národních státu a trvají na tom, že jejich vládci jsou povinni starat se především o ně. To je nejkonkrétnější, nejpopulárnější a jediný opravdu celoevropský politický program dneška.

Píše pan Petr Robejšek na Aktuálně.cz


Ombudsmanát

Tak ještě pár slov k tématu OMBUDSMANA, než mě to přestane zajímat. Fakt, že při celém současném politickém marasmu se pan Křeček jeví jako přijatelná osoba, je samozřejmě stoprocentně způsobeno tím, jaká sebranka ovládla celou oblast tzv. lidských práv, resp. celý koncept práv.

Pokud na jedné straně máme bandu neoprogresivistů, zatímco na druhé straně jim čelí protestní strany zahrnující pestrou množinu “alt-right” i “alt-left” (pokud něco takového lze definovat) a k tomu ještě starou levici (komunisty) a nacionalistickou levici (SPD), pak z takového střetu nemůže vyjít nikdo, kdo by vůbec byl schopen koncept práv správně hájit.

Např. kdo by byl schopen zdůraznit, že mluvit o tzv. lidských právech je nadbytečnost – existují pouze práva jednotlivce, a to pouze negativně vymezená. Jestliže se zdá, že je tady nutná jakási instituce VEŘEJNÉHO OCHRÁNCE PRÁV, je to nakonec důsledek toho, že stát zmutoval do podoby takřka absolutistického vládce, který je schopen na každém kroku naše práva pošlapávat – a velmi často to také dělá. A je absurdní, když ten samý stát generuje jakousi instituci, která má práva chránít: konzistentně toho nebude schopna. Nemohla toho být schopna neomarxistka Šabatová. Nebude toho schopen ani levičák Křeček – přestože si mnozí komentátoři libují, že nyní nastane pro práva v této zemi zlatý věk.

Měli bychom usilovat o omezení státu až na dřeň. Na rušení regulací a státních zásahů. Na snižování moci státu sahat nám do našich kapes. Měli bychom usilovat o suverénního, nezávislého občana. Měli bychom usilovat o čistý kapitalismus.

Potom nebude žádný speciální úřad tzv. ochránce lidských práv potřeba, protože ve zdravé společnosti, která si cení svobody, budou případné přehmaty toho či onoho úředníka či politika řešit skutečně fungující neziskové organizace a v neposlední řadě média – která dnes nepůsobí jako hlídací pes demokracie, nebo nedej bože snad svobody, ale jako propagandistická instituce, která vždy ochotně spěchá se zdůvodněním, proč je nutné zase jednou občana ukrátit na jeho právech.
Osobně bych úřad ombudsmana zařadil do dlouhého seznamu úřadů na zrušení!

Luboš Zálom


Glosa MM

Přístup k financím z EU bude v rozpočtech na roky 2021-27 podmíněný respektováním principu právního státu, vyplývá z návrhu. 

Dodávám: Správně, soudruzi! A právními státy budou Německo a Francie a pak se uvidí dle poslušnosti. 

Nedostatek zdravotnického personálu znamená pro některé nemocnice už téměř kritickou situaci. Chybí zejména absolventi, což potvrzují některé pojišťovny i ministerstvo zdravotnictví. Přesné statistiky neexistují… 

Dodávám: Tak na této zprávě je nejtragičtější právě ta poslední věta. Profesní komory odhadují 2000 chybějících lékařů a 3000 sester. 
Jestlipak by někde na ministerstvu zdravotnictví ještě vyhrabali návrh reformy zdravotnictví, který jsem tam před drahnými lety zanechal? 

Čtenář glos J. N. mi napsal: 

Vodítko pro lepší orientaci, jak být Evropanem. 
Děláte za českou mzdu, ale energie, benzin i řadu potravin kupujete za německé ceny v polské kvalitě. Dřete jako Bulhar, kam se podíváte, tam je turecké hospodářství, jež řídí regulovčíci z Belgie dle rozkazů německo-francouzské věrchušky. Daně platíte jak mourovatý, aby si je slovenský oligarcha, který český stát řídí jako svoji firmu, mohl proměnit ve vlastní majetek. Vše jasné? 

M. Macek


Co je to surveillance capitalism?

Surveillance capitalism je označení pro něco, čeho jsme součástí, ačkoliv si to řada lidí vůbec neuvědomuje. Přeložit je to místy trochu oříšek, protože doslovný přehled „dohledový kapitalismus“ je kostrbatý (ve Wikipedii jako Kapitalismus dohledu), „kontrolně-sledovací kapitalismus“ je ještě kostrbatější a „šmírovací kapitalismus“ je sice tak trochu pejorativností výstižný, ale to je tak asi všechno.

V základním principu jde o to, že kapitalismus v průběhu jeho růstu a proměn dospěl k zásadní snaze soustřeďovat a využívat o obyvatelích maximální možné objemy informací. Podle některých představ je to nutné pro bezpečnost a řízení (ovládání) společnosti, podle jiných je to věc ekonomického růstu. Tomu všemu nahrává pokročilá digitalizace (počítače, mobily, sledování polohy, chytrá zařízení a domácnosti) a další technologie (kamery ve veřejném i soukromém prostoru, sledování provozu, vytíženosti, návštěvnosti).

Stále rostoucí hlad po datech pak ale vede dříve nebo později k tomu, že snaha o sledování (šmírování) je tak velká, že zasahuje do soukromí občanů a zapomíná se jich ptát, jestli s něčím takovým souhlasí. Jedním z nejšílenějších produktů a nástrojů dohledového kapitalismu je samozřejmě Facebook. Dotáhl k dokonalosti věci a procesy, které doposud popisovaly pouze sci-fi knihy a varovali před nimi lidé snažící se ochránit společnost.

Informační ekonomika postavená nad (a souběžně) s dohledovým kapitalismem navíc mění poměry sil ve společnosti. S postupujícím rozsahem šmírování ti co informace nemají zůstávají v pozadí, stagnují a zanikají. Samotné státy se pak mění v dohledové státy (surveillance state) a to nikoliv pouze v případě totalitních či autoritářských režimů.

Existence záplavy informací v dohledovém kapitalismu pak vede i k zásadním snahám o pochopení procesů až po možnost jejich předvídání. Není pak divu, že AI (umělá inteligenci) a velká data (Big data) hrají v této formě kapitalismu zásadní roli.

Výše zmíněná Shoshana Zuboff také přišla s jednou dost zásadní otázkou: „Budeme pány informací nebo se staneme otroky?“. V některých momentech ona druhá varianta, tedy stání se otroky, nabývá na intenzitě.

365tipu.cz

Pozn. red.: Otázkou ovšem je, zda nepoužít standardního označení: koroprátní fašismus.

Autor článku: | Vydáno: | Přečteno: 185 × | Prestiž Q1: 8,42

+13 plus Známkuj článek minus –0

Interní diskuse

Komentáře

Článek má 0 komentářů.

Pravidla pro diskutující

Přidáním komentáře souhlasíte s tím, že budete dodržovat základní pravidla slušné výměny názorů. Vítám jejich střet, ale snažte se je vždy vést v rámci kultivované debaty. Bude-li se někdo chovat jako sprostý nevychovanec, pokud bude urážet ostatní komentující, spamovat, nebo tapetovat diskuse zcela mimo téma článku, nebo ji zanášet reklamou, takové příspěvky nekompromisně zablokuji. Na oplátku slibuji, že i kontroverzní příspěvky nebudu editovat, ani mazat. Za deset porušení těchto pravidel budete z diskuse nekompromisně a navždy vyřazeni (včetně IP adresy). PeTaX

Článek už je přlíliš starý. Diskuse k němu byly uzavřeny.

Dosud bez komentářů

Svobodný svět

Jen svoboda jednotlivce vede ke svobodné společnosti

top