Štítky článku: •  

Tak tohle Vrábel přeťápnul!

Asi tak na mě zapůsobila zpráva o tom, že Reflex udělal velký rozhovor s jakými samozvaným odborníkem František Vrábelem.

„…Pokud budeme sedět s rukama v klíně, Rusko nám může zvolit příštího prezidenta, varuje datový analytik František Vrábel. Založil s dalšími lidmi spolek Nelež a vyzývá velké firmy, aby neinzerovaly na dezinformačních webech. Chce tak tyto weby připravit o peníze. Tlak Ruska v Česku totiž roste a právě přes ně stále víc prosazuje svůj vliv. Ještě větší problém je Facebook, jehož cílem je lidi manipulovat a rozdělovat, na rozpadu společnosti vydělává a je třeba ho zregulovat.

Vrábel tvrdí, že jeho firma Semantic Visions má jasné důkazy a argumenty pro označení některých webů jako dezinformačních. Zmiňuje třeba Pravý prostor nebo Vlastenecké noviny. Napojení na Rusko a jeho narativy, namířené v poslední době hlavně proti Evropské unii, je podle něj lehce prokazatelné. K iniciativě už se připojila Česká spořitelna nebo T-Mobile.

Vrábelovi jde o to, zkomplikovat dezinformačním webům život. Říká, že mají právo informace publikovat, ale ne je šířit. Nejde podle něj o nastavování jediné pravdy a cenzuru obsahu, maximálně o cenzuru reklamy. Firmy přitom často nevědí, že se jejich reklamy na těchto webech zobrazují. Musí se o to samy víc zajímat. Roli hraje taky Seznam a Google, americká firma se ale k nějakým opatřením zatím podle Vrábela nemá, i když její české vedení jeho snahy podporuje…“

Reflex, Prostor X: Rozhovor s Františkem Vrábelem

Nic proti názoru, že někdo si myslí, že ten či onen web je dezinformační (tu jsou to Parlamentní listy, tu Pravý prostor, tu zase konkurent očerňuje jiný web), ale něco jiného je tvrdit, že pro takové skutkové hodnocení mám nezvratné důkazy, a budu proto požadovat na velkých inzerentech, jako jsou jsou třeba Lidl, Kaufland, Nestlé a podobně, aby upustily od toho, aby prezentovaly svoje reklamy na Vrábelem určených údajných dezinformačních webech.

Vrábel se tedy snaží dosáhnout toho, aby jím určené weby byly neupotřebitelné, což je nepochybně záměr na snížení kvality (až likvidační) úmyslným jednání a § 228 Trestního zákona (Poškození cizí věci) nám tu hned vykukuje. A nejen ten. Hned druhým se jeví vydírání inzerentů (§ 175 Tr. zákona). Neboť pokud si pachatel pohrůžkou jakýmsi algoritmickým určováním a zapsaným spolkem hodlá vynutit u inzerentů změnu jejich chování, jde o pohrůžku jiné těžké újmy (nikoliv fyzické) vůči Vrábelem svévolně určených webů. A ponechávám k právní diskuzi i výhrůžky škody velkého rozsahu , které jsou cílem samy o sobě(!) a tedy nejsou prostředkem k vynucení určitého chování (§ 353 Tr. Zákona).

Otisknout v jinak seriózním Reflexu takový rozhovor s „odborníkem“ Vrábelem je tedy mírně řečeno šokující, jeden by si mohl myslet, že koronavir ve zmutované formě tam v redakci už řádí. Věcnou logiku to nemá. A jenom dodejme, že takový Pravý prostor a jiné weby otiskují autory jako je Markéta Šichtařová, Marian Kechlibar, Ladislav Větvička, Pavel Kohout, Petr Štěpánek, Petr Robejšek a mnoho dalších (omlouvám se všem, jejichž jména jsem neuvedl) a jejich články vycházejí na mnoha dalších a dalších webech a nic dezinformačního v nich nenajdete.

Kdyby Vrábel hovořil o tom, že tu a tam lze najít sporný článek, tak můžeme o obsahu takového sporného článku hovořit. Ale generálně odsoudit obsah jím uváděných webů je přinejmenším unáhlené, A dovolím si i osobní poznámku: Na mnoha webech se pokouším uveřejňovat i já své články. Od Pravého prostoru přes Neviditelného psa, Českou pozici a konče třeba takovou Českou justicí. A v Reflexu mé články lze také dohledat. Velmi dbám, stejně jako zde jiní uvádění autoři, abych obsah svého článku doložil i zdroji, ze kterých jsem čerpal. Pokud Vrábel snad tvrdí, že i mé články jsou dezinformacemi, pak zjevně uvádí nepravdy.

Ostatně platí to o většině zveřejňovaných článcích na mnoha webech. Ty články nejsou dezinformační, jenom začasté obsahují jiný politický názor, než jaký asi Vrábel má. Ale rozdílnost názorů a pluralita stran jsou podstatou demokracie, tou podstatou, kterou (možná) hodlá Vrábel pomocí velmi diskutabilních právních úkonů omezovat. Proč takovému člověku dal Reflex prostor k obsahově trapnému rozhovoru mi proto zůstává záhadou.

Píše pan Rudolf Mládek na PravýProstor.cz


Pozn. red.: V první řadě je třeba podotknout, že podobní „strážci mravnosti“, jako pan Vrábel, si pletou zpravodajství a názory. Do omrzení píší o dezinformačních webech (tedy o webech deformujících realitu), ačkoliv jde vesměs o weby/články názorové.

Ono i s tou realitou je to věc sporná. I policisté potvrdí, že když lidé vypovídají o události, jíž byli očitými svědky, jejich popisy události se liší, často velmi značně. Přinejmenším o místo, kde stál pozorovatel jedné a té samé věci; viděl věc z jiného pozorovacího úhlu, soustředil pozornost na jiné části scény a přikládal jim různou váhu důležitosti.

A pokud jde o názory, pak se o dezinformaci nemůže jednat v žádném případě už z principu. 1000 lidí, 1000 názorů. Takže páni Vrábelové (Jandové, Wollnerové, Cemperové a jak se všelijak jmenují) by měli poctivě přiznat, že těžce nesou, že někteří jedinci mají jiný, než jimi protežovaný a podle nich jediný správný názor. Jenže to už tu bylo. Nejen Ein Volk, ein Reich, eine Meinung, nebo v temně rudém Одна сторона, один класс, одно мнение. A oba si na neposlušné nakonec pořídily koncentráky a gulagy.

Chceme-li se však pokládat za právní stát, je naprosto nepřijatelné, aby byl řízen tlupou samozvaných fanatických lidových prokurátorů. Bez možnosti obhajoby, či odvolání.

Autor článku: | Vydáno: | Přečteno: 388 × | Prestiž Q2: 15,21

+26 plus Známkuj článek minus –33

Interní diskuse

Komentáře

Článek má 2 komentářů.

Pravidla pro diskutující

Přidáním komentáře souhlasíte s tím, že budete dodržovat základní pravidla slušné výměny názorů. Vítám jejich střet, ale snažte se je vždy vést v rámci kultivované debaty. Bude-li se někdo chovat jako sprostý nevychovanec, pokud bude urážet ostatní komentující, spamovat, nebo tapetovat diskuse zcela mimo téma článku, nebo ji zanášet reklamou, takové příspěvky nekompromisně zablokuji. Na oplátku slibuji, že i kontroverzní příspěvky nebudu editovat, ani mazat. Za deset porušení těchto pravidel budete z diskuse nekompromisně a navždy vyřazeni (včetně IP adresy). PeTaX

Článek už je přlíliš starý. Diskuse k němu byly uzavřeny.
Borsuk

Já jsem jen takový starý vesničan, takže mi odpusťte, že nerozumím větě:" Mají právo informace publikovat ale ne je šířit." Jak to pan Vrábel myslel?

PeTaX

Takové větě nerozumí nejen vesničani. Ta věta je totiž absurdní nesmysl.

Svobodný svět

Jen svoboda jednotlivce vede ke svobodné společnosti

top