Štítky článku: •  

Když se levá ruka tluče do levé nohy

O tom že Piráti jsou jen obyčejní aktivní levičáci v maškarním kostýmu kapitána Hooka, ví každý. A také je postihla pohroma, která levičáky tu a tam postihuje. Někdo jim splnil to, po čem volali. A rázem mají problém zvaný Airbnb.

Pirátská strana vznikla původně v r. 2006 ve Švédsku jako reakce na omezování občanských svobod v zájmu skupin hájících autorské právo. Tedy zkráceně, chtěli zadarmo nakládat s něčím duševním vlastnictvím bez ohledu na to, kdo ho vytvořil. Od té doby se toto politické hnutí rozšířilo do desítek zemí. Jejich vize je ve zkratce jednoduchá: občanská svoboda využívat veřejně dostupné zdroje je nad zákony chránících jejich majitele. Proklatý Airbnb.

Mít plnou hubu keců o tom co a jak dělat a pak dostat příležitost to udělat, tak tohle neštěstí už zažila celá řada levičáků. Komunisty obecně počínaje, přes Venezuelu, až třeba po důchodovou reformu ČSSD. A pak byli ztraceni jak sirotci v lunaparku. Pojďme se podívat na ty veletoče, skrze které se Piráti prokousali až do sněmovny, senátu a na post primátora Prahy. V červenci 2017, tedy před jejich prvním volebním úspěchem, strana ve svém věstníku popisuje:

Současný tržní systém je značně monopolizován, ač se nám mnohá média i ekonomové snaží nastínit opak. Pirátská strana má důvěru ve svobodný trh, který se na rozdíl od politických intervencí osvědčil a motivuje k tvorbě hmotných statků. Proto budeme otevírat prostor pro komunitní projekty… Stát by měl poctivé podnikání co nejvíce usnadnit. Vodítkem při stanovení pravidel hospodářské soutěže by měl být ideál dokonalé konkurence. Připravíme Česko na... nástup sdílené ekonomiky a rozvoj drobného podnikání. Chceme připravit Česko na nástup nové, sdílené ekonomiky… Každý si bude moci na sdílení svých věcí skrze on-line platformy jednoduše přivydělat bez toho, aby byl považován za podnikatele. (zkráceno)

piratskelisty.cz/clanek-1707-podporujme-sdilenou-a-znalostni-ekonomiku

Čtyři měsíce před tím požadovali Piráti po státu a Praze, aby se nastavila jasná pravidla pro sdílenou ekonomiku:

Pražští Piráti žádají po vedení Prahy vytvořit vizi, jak by měla fungovat a být regulována takzvaná sdílená ekonomika. Rovněž má apelovat na vládu, aby změnila v této oblasti legislativu. Novinářům to ve středu řekli předseda zastupitelského klubu Pirátů Jakub Michálek a zastupitel Mikuláš Ferjenčík. „Nacházíme se v situaci, kdy se mění paradigma průmyslu," řekl Michálek. „Praha se snaží zbuzerovat digitální služby zástupnými důvody. Praha by měla přizpůsobit zastaralé zákony a předpisy realitě, ne naopak," řekl.

prazsky.denik.cz/…/pirati-zadaji-po-praze-vizi-fungovani-sdilene-ekonomiky

Rok předtím se Piráti takto hezky zastali smažek okupujících plicní kliniku v jejímž okolí si lidé stěžovali na nepořádek, hluk a útoky anarchistů:

Vlastnictví ale není samoúčelné. Smyslem státního vlastnictví je využívat majetek ku prospěchu občanů, což se v případě Kliniky ze strany státu neděje. Proto nesouhlasíme s hrozící represí proti komunitě, která opuštěné a chátrající Klinice vdechla nový život a využívá ji pro kulturní a společenské aktivity. Zde se v obrazové galerii podívejme, jak ona komunita krásně vdechla budově nový život. (jen pro silné povahy)

expres.cz/zpravy/expres-navsteva-kliniky

A pak se stal zázrak. Piráti dostali možnost své vize uvést do praxe. Jako první přišel na řadu boj proti sdílenému bydlení. Piráti ve svém návrhu požadovali, aby se byty takto nabízeného ubytování musely ze zákona překolaudovat na hotelové prostory, což bylo ostatními zamítnuto jako hovadina se vším všudy. Přišli tedy s myšlenkou, aby ubytování bylo možno jen se souhlasem všech nájemníků v domě a platil městu poplatky by měl sám Airbnb, což je už jiné kafe než předešlé: Praha se snaží buzerovat digitální služby zástupnými důvody, ač to pochází od stejného Michálka jen s odstupem jednoho roku. Proklatý Airbnb.

pirati.cz/…/airbnb-michalkuv-zakon

Všimněte si, že je to v období před komunálními volbami 2018. Volby v Praze vyhráli a dostali možnost tento letitý problém a svůj volební tahák realizovat. A jak ho primátor Hřib realizuje? Jde podpořit nezákonnou akci v cizím bytě! A když je konfrontován, tak tvrdí, že šel jen náhodou okolo a jukl dovnitř. Výmluvy jak z techno akce, když ho policie chytí se smotkem marijánky zašitým v lemu ponča.

Takže prosím pěkně tři roky poté, kdy tržní systém nesmí být monopolizován a „každý si bude moci na sdílení svých věcí skrze on-line platformy jednoduše přivydělat bez toho, aby byl považován za podnikatele“ v boji proti korporátním ziskům, zde máme „problémem je podle Hřiba i finanční stránka věci. Město dostane z krátkodobého ubytování podle něj drobné...“ oproti hotelům patřícím velkým korporacím. A z rok a půl staré výzvy zastupitelům Prahy aby to už konečně řešili tu máme ze strany vedení Prahy neřešitelný problém.

novinky.cz/…/pariz-berlin-praha-problem-s-airbnb

Takže takhle: nějací aktivisté proti sdílenému ubytování se nasomrují k někomu do bytu a tam za zavřenými dveřmi komunitně polohlasem odsuzují praktiky Airbnb, asi aby je slyšelo co nejvíce lidí. Protože pronajmout si sál a svolat tam k debatě o problému širokou veřejnost by asi nefungovalo vzhledem k tomu, že je to palčivý problém trápící právě tu širokou veřejnost. Jako za starých časů. Pozérství, velkohubá prohlášení a vyhýbání se konstruktivní diskuzi s řadou nepříjemných faktů. Jako jsou třeba ty, že ona činnost není pronájmem prostor, nýbrž poskytnutí ubytování a jako taková už zákonem regulovaná je. Např. zákonem o daních z pronájmu a místních poplatcích. A navíc novelou zákona ministerstva financí, která vstoupila v platnost 1. 1. 2020. Anebo tím faktem, že ani po třech letech od propagace to Piráti neumí sami řešit a to ani z postu rady hlavního města Prahy. A tedy že jsou za současný stav plně odpovědní.

blog.previo.cz/poplatky-novela/

Kdo tedy za to konkrétně může? Tak třeba Piráti, kteří sdílené ubytování v minulosti halasně podporovali. Potom voliči, kteří je volili. Pak znova Piráti, kteří to zpětně neumí řešit a místo toho se uchylují k partyzánské válce v konspiračních bytech jako ve 44. roce. A pak znova Pražané, kteří ještě před deseti lety vynaložili v zahraničí miliony na přilákání tisíců zahraničních turistů do naší metropole. To si ale nepředstavovali, že sice peníze přivezou, ale zároveň jim tam budou překážet. Ideální by bylo, kdyby se turisté ubytovali ve velkokapacitních ubytovnách někde na okraji Prahy, všechny služby by si objednávali po telefonu a u toho zkoukli pár diáků o pražských památkách. Ale úplně nejprimovější by bylo, kdyby se na Prahu mrkli doma na Youtubu a peníze poslali magistrátu rovnou převodem na účet.

novinky.cz/…/praha-chce-prilakat-zpet-turisty-za-propagaci-v-zahranici-utrati-miliony

A tak najednou je jim bramborák moc bramborovej a kyselo moc kyselý. A pak zase přijdou nějací levičáci a namísto vytvoření legitimního řádného podnikatelského prostředí s prostorem pro obě strany budou jen zakazovat, mastně zdaňovat a házet klacky pod nohy. Nic jiného totiž neumí.

Píše pan Petr Burian na blog.idnes.cz

Autor článku: | Vydáno: | Přečteno: 342 × | Prestiž Q2: 10,23

+35 plus Známkuj článek minus –0

Interní diskuse

Komentáře

Článek má 0 komentářů.

Pravidla pro diskutující

Přidáním komentáře souhlasíte s tím, že budete dodržovat základní pravidla slušné výměny názorů. Vítám jejich střet, ale snažte se je vždy vést v rámci kultivované debaty. Bude-li se někdo chovat jako sprostý nevychovanec, pokud bude urážet ostatní komentující, spamovat, nebo tapetovat diskuse zcela mimo téma článku, nebo ji zanášet reklamou, takové příspěvky nekompromisně zablokuji. Na oplátku slibuji, že i kontroverzní příspěvky nebudu editovat, ani mazat. Za deset porušení těchto pravidel budete z diskuse nekompromisně a navždy vyřazeni (včetně IP adresy). PeTaX

Článek už je přlíliš starý. Diskuse k němu byly uzavřeny.

Dosud bez komentářů

Svobodný svět

Jen svoboda jednotlivce vede ke svobodné společnosti

top