Štítky článku: •  

Střípky (258)

⚜ BBC si ublížila sama (Petr Robejšek) ⚜⚜ Ani tahle babylónská věž nebude dostavena (Petr Robejšek) ⚜⚜ Žijeme v blázinci (Miroslav Macek) ⚜⚜ Manipulátoři (Urza) ⚜ 

BBC si ublížila sama

Na serveru Aktuálně jsem si právě přečetl poučný článek, který rozebírá představy Borise Johnsona o zrušení koncesionářských poplatků pro BBC. To by si prý mohlo vynutit zrušení desítek rozhlasových stanic a některých ze současných deseti celostátních televizních kanálů BBC a redukci webových stránek.

Nevím, jak to vidíte vy, ale BBC musí přece mít cosi jako strategické oddělení. Tam by měli sedět lidé, kteří umí rozeznávat a poměřovat rizika, která BBC ohrožují a navrhovat způsoby, jak s nimi zacházet ku prospěchu vysílací stanice.

Neumím si představit, že by se mezi tolika inteligentními lidmi, kteří prý pro BBC pracují, nenašel nikdo, koho by včas nenapadlo, že Johnson možná (a docela pravděpodobně) vyhraje volby. A že hned po této myšlence nepřišla druhá a mnohem důležitější, která by zněla asi takto: Dokážeme naší propagandou zabránit jeho vítězství? A když to tak nevypadá, neměli bychom proti němu agitovat méně agresivně, protože by si to po vyhraných volbách s námi mohl chtít vyřídit?

Ano, není jisté, co všechno britská vláda ohledně poplatků nakonec udělá. Pravděpodobné se mi ale zdá minimálně to, že neplatiči příspěvků již nebudou kriminalizováni. To by byla těžká rána, ale možné je i to, že Johnson poplatky sníží nebo dokonce zruší. Pak by BBC (a její spolupracovníci by tohle měli vědět nejlépe) sestoupila na různé úrovně bezvýznamnosti.

Zdá se mi, že v BBC nikdo takhle strategicky neuvažoval. Co z toho plyne? Buď je to doklad intelektuální nedostatečnosti anebo neuvěřitelně arogantní představy o vlastní důležitosti a nedotknutelnosti. Ať už je pravda jedno nebo druhé, tak je to vždycky důkaz toho, že se v celé BBC nenajde dost analytické kompetence, aby to oprávnilo nárok vysílače na exkluzivní pozici v centru komunikace politiků s národem a na to určovat, co si mají myslet občané a co mají dělat politici.

Asi je něco na tom, co kdysi řekl americký expert na média Dan Gainor: „No one hurts journalism more than journalists.“ Nikdo neuškodí žurnalismu více než žurnalisté.

Píše pan Petr Robejšek na Aktuálně.cz


Ani tahle babylonská věž nebude dostavena

Každý si myslí, že zná příběh o babylonské věži. Pro pochopení toho, co se děje v Evropské unii je ale účelné si jej znovu přečíst.

V průběhu posledních let se EU stále více podobá Radě vzájemné hospodářské pomoci, neblahé paměti. Hlavní nástroj k vládě Moskvy byly ruské tanky. EU je spolek, který chtěl být pravým opakem. V posledních dekádách, ale ztratil smysl, cíl a akceschopnost. Zajistit poslušnost jeho členů mají peníze. Jejich pomocí chce západoevropská politická kasta donutit svobodomyslné a sebevědomé společnosti, ve středu Evropy, včele s Polskem a Maďarskem, aby připustily zánik evropské civilizace a zbídačení svých občanů.

Cíl rozpočtových vyjednávaní v Bruselu přesně popsal komentátor německého rádia Deutsche Welle: Nový rozpočet je potřeba využít k tomu, aby ukáznil Maďarsko a Polsko. Tuhle šanci ale šéfové států a vlád nevyužili.“ Ano, to se jim zatím nepodařilo jenom proto, že občané těchto zemí a i drtivá většina Čechů a Moravanů, dali svým vůdcům jasně najevo, že odmítají, abych jejich demokratičnost známkovaly postavy jako Frans Timmermans.

Zatím jsme se tedy neprodali, ale jen když my všichni neustoupíme snaze, která je vlastní všem politikům, „nakonec se nějak dohodnout“, tak máme šance uchránit náš způsob života a pozitivní perspektivu naší země i pro budoucí generace.

Dvě poznámky závěrem:

Nechci ani pomyslet na to, jak by se při rozpočtových jednáních chovala česká vláda za premiéra Sobotky, anebo vláda složená z dnešních opozičních stran.

Docela zábavné mi přijde připomenout zlověstné vize politiků a většiny expertů, že brexitem bude trpět hlavně Velká Británie. Zatím je to naopak, jak to předpovídala hrstka střízlivých analytiků. Vystoupením Anglie z EU se směr evropského procesu definitivně obrátil; od sjednocování k rozpadu.

Píše pan Petr Robejšek na Aktuálně.cz


Žijeme v blázinci

Už dlouho jsem se tak nezasmál! Pravicoví politici se prý na demonstrace Milionu chvilek nechystají. Novinky.cz se zeptaly předsedy a místopředsedy lidovců, jednoho poslance pirátů, místopředsedy TOP 09, předsedy STANu a dvou europoslanců ODS. Prý pravice!!!

Český kocourkov nabírá na rychlosti:

Vloni rozhodl Ústavní soud, že ostravský hoteliér, který odmítal ubytovat ruské turisty, pokud nepodepíší odsuzující stanovisko k okupaci Krymu, tak činit mohl, neboť šlo o vyjádření jeho politického názoru.

Nyní Krajský soud v Brně potvrdil pokutu majiteli restaurace za to, že na facebookové stránce restaurace napsal „pro imigranty nevaříme, stop-islam“. Inspektoři České obchodní inspekce mu za diskriminaci zákazníků udělili pokutu 25 tisíc korun, protože však muž vzkaz na sociální síti nechal, udělili mu další pokutu 60 tisíc. Podnikatel se bránil soudně a dospěl až k brněnskému krajskému soudu.

Soudkyně prohlásila, že „text byl způsobilý vyvolat pocit zastrašení nebo ohrožení a dotčení spotřebitelé nemohli předpokládat, že šlo jen o prázdná slova a že nikdo nikoho neodmítl.“

V odůvodnění verdiktu pak vysvětlila, že ostravský hotel služby neodepíral vždy, ale jen tehdy, pokud zákazníci nepodepsali dokument odsuzující okupaci Krymu, kdežto Ševčík rovnou napsal, že pro imigranty nevaří.

Čokoládová pusinka, zákusek populární hlavně během německých únorových karnevalů, narazila na odpor kvůli svému údajnému rasovému podtextu. V cukrárně v Kolíně nad Rýnem totiž zákusek vyrábějí v podobě černošské hlavičky s velkými rudými rty. Majitel podniku se obvinění brání, podle něj jde o dlouholetou cukrářskou tradici.

Stejně tak má dlouholetou tradici lidská blbost, jak vidno z protestů, dodávám.

Miroslav Macek


Manipulátoři

Hodně poslední dobou slýchám o ruské propagandě a dezinformacích; obojí bezesporu existuje, státy mají své propagandy (nejmasivnější ve školách [1], ale též v mediálním prostoru). Svou propagandu však nešíří jen Rusko, ČR dělá totéž; a EU samozřejmě nezůstává pozadu.

Naprosto klasicky je pak v rámci každé propagandy cizí propaganda označována jako lži (dezinformace, fake news) a vlastní propaganda jako pravda (boj s dezinformacemi a fake news, mediální gramotnost [2], Centrum proti terorismu a hybridním hrozbám, Evropské hodnoty, Elfové…).

my-a-oni.jpg (34,002 kiB)
Propaganda

Jedním z nástrojů naší propagandy je server Manipulatori.cz, kde jsem dnes narazil na pure gold.

Je tam článek o tom, jak rozpoznat dezinformační článek [3]. V něm se píše o šesti kritériích dezinformačního textu; vtipné je, že ten článek samotný pět z nich jednoznačně splňuje a šesté se ho netýká:

1) Nálepkování: „Nálepky oponentů je jedním z nástrojů, které dezinformace média často používají, aby vzbudily pocit nebezpečí.“

Celý článek však pojednává o nebezpečích plynoucích z takzvaných „dezinformačních webu“, což je samo o sobě nálepka.

2) Neznámý nebo pochybný autor: „Vždy si zkontrolujte, zda je známý autor článku. Každý novinář se rád podepíše.“

Navzdory tomuto statementu je pod textem jako autor uveden jen server „Manipulátoři.cz“

3) Manipulace obrázkem: „Jaký obrázek článek používá? Je autentický nebo jde o fejk? Ty mají totiž dezinformační weby rádi.“

Tohle je jediný bod, který článek nesplňuje, protože se ho vlastně netýká; jeho obrázek je totiž nakreslený (a NENÍ to ten obrázek, co tu sdílím, to je můj popis situace; jejich obrázek je samozřejmě tendenční a trefuje se do konkrétních skupin lidí).

4) Vyvolávání strachu: „Máte pocit, že článek, který čtete, má navodit strach z určité skupiny lidí nebo jedinců?“

Ano, mám pocit, že článek se snaží vyvolat strach z provozovatelů dezinformačních webů.

5) Útok na lidi: „Útočí článek, obrázek nebo video na nějakou skupinu lidí? Pozor, toto jsme tu už měli. Nenávistné projevy mohou skončit velmi špatně a seriózní médium by si něco takového nemělo dovolit. Od slovních útoků už nebývá daleko k činům.“

Dobře, že mě varujete; stát už svobodu slova omezuje i činy, bohužel. Mám to brát tak, že se přidáte?

6) Chybí protistrana: „Vždy si v článku zkontrolujte, zda dostala prostor k vyjádření i protistrana.“

V textu nikdo z onálepkovaných dezinformátorů prostor samozřejmě nedostal.

Často na svých přednáškách říkám [4], že oběti propagandy jsou pak vůči ní slepí a nejsou schopné ji vidět, i když probíhá přímo před nimi; prostě ji nerozeznávají jako propagandu (zatímco cizí propagandu ano).

Dokud jsem však nepřečetl ten text, vůbec mě nenapadlo, že to neplatí jen pro oběti propagandy, ale i pro její tvůrce. Manipulátoři.cz jsou schopni napsat propagandistický text o propagandě, popsat v něm své vlastní jednání a zároveň si to ani neuvědomit; což je…

děsivé.

Urza FCB

Autor článku: | Vydáno: | Přečteno: 226 × | Prestiž Q1: 11,28

+21 plus Známkuj článek minus –0

Interní diskuse

Komentáře

Článek má 0 komentářů.

Pravidla pro diskutující

Přidáním komentáře souhlasíte s tím, že budete dodržovat základní pravidla slušné výměny názorů. Vítám jejich střet, ale snažte se je vždy vést v rámci kultivované debaty. Bude-li se někdo chovat jako sprostý nevychovanec, pokud bude urážet ostatní komentující, spamovat, nebo tapetovat diskuse zcela mimo téma článku, nebo ji zanášet reklamou, takové příspěvky nekompromisně zablokuji. Na oplátku slibuji, že i kontroverzní příspěvky nebudu editovat, ani mazat. Za deset porušení těchto pravidel budete z diskuse nekompromisně a navždy vyřazeni (včetně IP adresy). PeTaX

Článek už je přlíliš starý. Diskuse k němu byly uzavřeny.

Dosud bez komentářů

Svobodný svět

Jen svoboda jednotlivce vede ke svobodné společnosti

top