Štítky článku: •  

Linuxem letem světem (2)

V tomto dílu nabídnu nejlepší linuxová distra pro začátečníky. Smyslem je pomoci novým, či potenciálním uživatelům systému Linux vybrat si svou první distribuci.

 Nejlepší Linuxové distribuce pro začátečníky

Přiznejme si, že Linux může novým uživatelům připadat ohromně složitý. Jenže to není sám Linux, který tuto složitost přináší. Spíše to způsobuje faktor „novosti“. Nechci být nostalgický, ale když si vzpomenu na své první kroky v Linuxu, ani jsem nevěděl, co od něj mám vlastně očekávat. Líbil se mi, ale zpočátku to pro mě také byl těžký boj s divokou vodou.

Nevědět, kde začít, to může člověka, zejména hned na počátku, na dlouho odradit. Zejména pro někoho, kdo má na svém počítači místo Windows najednou spuštěno něco koncepčně zcela jiného.

Linux je ale něco víc, než jen OS. Je to programový základ, ze kterého lze sestavit zcela unikátní distribuce, orientované na různá zaměření a požadavky uživatelů. To samozřejmě předpokládá poměrně značnou zkušenost s koncepcí Linuxu a my tuto cestu raději zatím přenecháme opravdovým geekům.

Kromě této trnité cesty existují už hotové distribuce, které uspokojí zejména potřeby nových uživatelů, bez hlubokých znalostí, a ty nás teď budou zajímat více. Prohlédneme si zde několik hotových, již sestavených linuxových distribucí pro začátečníky. Můžete si je prohlédnout také ve videu [anglicky], případně se můžete k získání dalších videí souvisejících s Linuxem přihlásit k odběru našeho kanálu na YouTube [anglicky].


Nejlepší Linuxové distribuce pro začátečníky

Tento seznam samozřejmě není žádným dogmatem. Distribucí je mnohonásobně více a patrně každý autor článku by sestavil poněkud jiný seznam. V našem případě bylo hlavním kritériem pro sestavení tohoto seznamu snadná instalace systému, dostupnost ovladačů hardware, snadnost použití a dostupnost softwarových balíčků (aplikací, programů).

A drobná poznámečka úvodem: výkonnost počítače obvykle posuzujeme rychlostí procesoru (případně krát počet procesorových jader) a velikostí operační paměti RAM. A tam, kde už Windows byly líné jako sknyra a z nedostatku RAM si musely vypomáhat tzv. swapováním na disk, což počítač silně brzdí, tam Linux běží docela hladce. Jinými slovy: Linux není na paměť ani zdaleka tak hladový, jako Windows.

1. Ubuntu

Pokud jste hledali Linux na internetu, je velmi pravděpodobné, že jste narazili na Ubuntu. Ubuntu je jednou z předních linuxových distribucí. Je to také perfektní cesta k zahájení vaší cesty Linuxem.

ubuntu-18-04-desktop.jpeg (28,773 kiB)
Ubuntu + GNOME

Ubuntu byl označen jako Linux pro „lidské bytosti“, orientovaný především na uživatele. K jeho sestavení bylo vynaloženo veliké úsilí právě na univerzálnost a mnohostrannou použitelnost. Ubuntu nevyžaduje, abyste k tomu, abyste ho mohli bez problémů používat, byli vysoce technicky zdatní. Ubuntu zcela likviduje představu o tom, že Linux lze ovládat pouze příkazovým řádkem (terminálem). To je jeden z hlavních důvodů, který posunul tuto kompilaci na vrchní příčku tohoto seznamu.

Ubuntu nabízí velmi pohodlný instalační postup. V originálu je sice nastaven jako výchozí jazyk angličtina, ale už během instalace lze nastavit komunikační jazyk instalátoru na velké množství výchozích jazyků (včetně češtiny). To nás hned v úvodu vede k základnímu rozhodnutí, jakým způsobem chceme tento operační systém provozovat. Z možností, které máme, si můžeme vybrat:

  1. Nainstalovat Ubuntu a odstranit starý (dosavadní) operační systém.
  2. Nainstalovat Ubuntu vedle Windows (nebo jiného operačního systému), tzv. dualboot, přičemž budete při každém spuštění počítače mít k dispozici výběr, který z obou operačních systémů chcete spustit, takzvaný Grub, neboli zavaděč operačního systému. (Instalaci bude věnován některý z příštích dílů cyklu.)
  3. Spustit (bez instalace) na svém počítači jen zkušební verzi operačního systému Ubuntu, aniž by byla jakýmkoli způsobem dotčena funkčnost vašeho dosavadního operačního systému.

Vcelku všem doporučuji použít pro začátek nedestruktivní bod 3, to znamená vyzkoušení daného operačního systému, respektive jeho distribuce (zkr. „distra“), aniž by byl dosavadní obsah počítače jakkoliv změněn. Mějte však na paměti, že ačkoliv k distribuci existuje jazykový překlad (lokalizace), ve zkušebním režimu nebude cele nainstalována a použita. Stejně tak veškeré změny v konfiguraci a případné nainstalované programy nebudou uloženy; budou funkční a dostupné pouze po dobu spuštění této zkušební verze. Po novém spuštění systému bude vše tak, jak bylo původně.

Až si distribuci vyzkoušíte, případně vyzkoušíte i jiné distribuční balíčky, rozhodnete se pro ten typ, který vám nejlépe vyhovuje, pak doporučuji použít bod 2, tedy duální systém. Pouze v případě, že váš starý operační systém vůbec nefunguje, nebo jej opravdu máte plné zuby, pak volte bod 1, ale s vědomím, že z počítače bude definitivně odstraněno naprosto vše, co na něm dosud bylo, včetně vašich pracovních souborů, fotografií, dokumentů a tak dále (ostatně, ty byste si měli preventivně předem vždy vyzálohovat na nějaké externí médium).

Uživatelské rozhraní (GUI, Graphic User Interface) distribuce Ubuntu se jmenuje GNOME. Je velmi jednoduché a podobá se nápadně operačnímu systém Windows (včetně možnosti klávesu Windows využívat). S instalací ovladačů hardwaru nejsou žádné větší potíže, protože Ubuntu používá hardwarový detektor, který analyzuje přítomný hardware vašeho počítače, vyhledá optimální ovladače, automaticky je stáhne a nainstaluje. Součástí distribuce je i celá řada základního softwaru, tj. hudební přehrávač, videopřehrávač, kancelářský balík, základní hry na ukrácení času a podobně.

Ubuntu má výbornou dokumentaci a poměrně širokou podporu komunity. K dispozici jsou Fórum Ubuntu a Dotazy Ubuntu (obě anglicky), kde naleznete pravděpodobně většinu odpovědí na vaše otázky. Je pravděpodobné, že na podobný problém už se ptal dávno někdo před vámi, takže studiem tohoto fóra pravděpodobně najdete již celou řadu odpovědi a řešení.

Ubuntu si můžete stáhnout z oficiálních stránek Ubuntu, navštívit můžete i český klon oficiálních stránek (Ubuntu.cz). Před stahováním souborů ISO se nejprve přesvědčte, zda váš počítač je 32bitový anebo 64bitový; verze ISO tomu musí odpovídat!

O tom jak vytvořit bootovatelné DVD anebo klíčenku USB pohovořím v některém z následujících dílů. Nyní se podívejme na jiné distro:

2. Linux Mint Cinnamon

(Mint = máta, Cinnamon = skořice).

Na serveru Distrowatch, který hlídá novinky na jednotlivých distribucích Linuxů, býval Linux Mint po celá léta zcela po právu na čelných pozicích. (A je i dnes.) Na snímku jedna je trochu starší pohled na GUI Cinnamon, na snímku druhém je současná podoba v Linuxu Mint ve verzi 18.3 pro 64-bit. Je třeba podotknout, že 32bitové verze již nejsou příliš podporovány, protože většina dnes prodávaného hardwaru je již bezvýhradně 64bitová.

linux_mint_home.jpg (26,072 kiB)
Linux Mint — nabídka Start (a Hlavní panel)

Pro nové uživatele Linuxu je jistě přínosné, že aplikace jsou přehledně tříděny v nabídce Start tak, jak to znají z Windows. Linux Mint je velmi rychlý, běží úspěšně i na starších počítačích a je založen na základních kódech výše zmíněného Ubuntu. Používá tedy stejné softwarové úložiště (tzv. repozitáře) jako Ubuntu, ve kterém je k dispozici software pro všeobecné použití a to až po hlubokém testování kompatibility. To je zejména výhodné pro začínající uživatele, kteří se nebudou muset potýkat s nějakými neočekávanými selháními a závadami softwaru.

V posledních měsících je však k dispozici i sestava, která nestojí na zdrojových kódech Ubuntu nýbrž Linuxu Debian, která by měla snad být perspektivnější.

Za zmínku ještě stojí jedna věc: u každé verze je stanovena doba obvykle několik let dopředu, po kterou bude pro dané číslo verze udržována podpora, což jinými slovy znamená, že nemusíte za každou cenu používat nejvyšší číslo verze, respektive upgradovat po každém novém čísle. Naopak, spíše se vyplatí používat o jednu generaci starší verzi, která již je spolehlivě stabilní a dlouhodobě uživateli otestovaná. (Dnes jsou třeba k dispozici již i verze Mint 19.3 s GUI Cinnamon, MATE a Xfce — odkazy vedou přímo na stažení ISO obrazů 64bitové verze.)

mint-cinnamon.png (313,138 kiB)
Linux Mint Cinnamon verze 18.3

Milovníci Windows 7 kteří opravdu nejsou spokojeni s tím, kam směřuje Microsoft s operačním systémem Windows 10, shledají, že Linux Mint je více než důstojnou náhradou. Podobá se sedmičkám v uspořádání jak pracovní plochy, tak uspořádání Hlavního panelu i nabídky Start. Osobně tedy doporučuji každému začátečníkovi s Linuxem právě Mint; s ním se nejsnáze skamarádí.

Domovskou stránku Linux Mint naleznete zde, případně můžete s výhodou využít české varianty, která je opatřena nejen množstvím hotových návodů, ale i diskuzními fóry.

Protože text se mi už poněkud natáhl, další kandidáty pro linuxáky-začátečníky ponechám až do následujícího dílu.

PeTaX

Autor článku: | Vydáno: | Přečteno: 370 × | Prestiž Q1: 9,11

+16 plus Známkuj článek minus –3

Interní diskuse

Komentáře

Článek má 4 komentářů.

Pravidla pro diskutující

Přidáním komentáře souhlasíte s tím, že budete dodržovat základní pravidla slušné výměny názorů. Vítám jejich střet, ale snažte se je vždy vést v rámci kultivované debaty. Bude-li se někdo chovat jako sprostý nevychovanec, pokud bude urážet ostatní komentující, nebo mi bude zanášet diskusi nevyžádanou reklamou, takové příspěvky nekompromisně zablokuji. Na oplátku slibuji, že kontroverzní příspěvky nebudu editovat, ani mazat. Za deset porušení těchto pravidel budete z diskuse nekompromisně a navždy vyřazeni (včetně IP adresy). PeTaX

Článek už je přlíliš starý. Diskuse k němu byly uzavřeny.
Borsuk

Před čase jsem v komentáři prosil o "kuchařku pro neajťáky" takže děkuji.

PeTaX

A já Vám nabízel, abyste se zeptal konkrétně, čemu nerozumíte. Cizí slova se pokouším nepoužívat, slangové slovní obraty vysvětluji.
Pokud nerozumíte i velmi populárnímu výkladu, pak je zde vždy možnost, abyste si instalaci zjednal u nějakého odborníka a sám systém používal jen na té uživatelské úrovni. (Což je i ve Windows drtivá většina uživatelů - jen málokdo z nich si umí něco závažnějšího přenastavit, upravit, opravit.)

PeTaX

BTW: Tento 2. a následující 3. díl ještě nejsou žádnou kuchařkou, ale jen seznámením se s nádobím, sporáky a surovinami. Díl 4. už bude konkrétním receptem, jak postupovat.
Na stranu druhou: nikdy nebude existovat jeden univerzální recept na všechno. Už jen z důvodu, kolik různých výrobců počítačů a jejich sestav na trhu existuje. Vždy tam budou rozdíly podle konfigurace hardware (čili toho železa, které si chcete oživit pro používání).

Borsuk

Děkuji, za radu, svěřím to raději někomu, kdo se v tom vyzná.

Svobodný svět

Jen svoboda jednotlivce vede ke svobodné společnosti

top