Štítky článku: •  

Soudný den přichází!

Fakt, nekecám, psali to v novinách…

V televizi, v rádiu, v novinách, na webu, všude koronavirus. Bojím se otevřít Číňana, aby… však víte. Mám z toho takový pocit deja vu. Pamatujete se na prasečí chřipku? V roce 2009 se taky měřila teplota na letištích, kupovaly se roušky, kupovalo se Tamiflu…

Apropo Tamiflu: Leželo pak ve skladech, a loni tiše prošlo.

Ministerstvo prošlé léky pálí, správa hmotných rezerv je zvládla bezplatně vyměnit

Ministerstvo zdravotnictví pálí léky za miliardu korun. Přípravky Tamiflu a Relenza nakoupilo před patnácti lety, nyní…

ct24.ceskatelevize.cz

No a před deseti lety (a jedním měsícem) jsem, koukám, psal post mortem článek. Prasečí chřipka totiž zabila, tuším, nízké desítky lidí. Po celém světě. (Mimochodem, obětí SARS prý bylo 700, což je tolik, kolik každý rok zemře na nemoc, způsobenou tasemnicí.)

Psal jsem hlavně o neadekvátní panice, živené médii, a schytal jsem to, jak jinak. Dozvěděl jsem se, že „zlehčuju nebezpečí“, že „raději budou věřit vědcům“, že „EU je rozumnější než naši politici“, že jsem „idiot co musí být za každou cenu proti“ a že „s blbem bez argumentů, jako jsi ty, nemá smysl diskutovat“…

Miláčkové, fakt.

Hele, já tomu rozumím. Lidi chtějí drama. Chtějí pocit ohrožení, chtějí to, co znají z katastrofických filmů, to brnění v zádech a trochu strachu. Žijeme totiž v době, kdy nás nekosí tajemné epidemie moru, syfilidy, tuberkulózy, tyfu, cholery a podobných strašáků. Ty jsou dneska už aspoň v našem civilizačním okruhu dost pasé díky očkování. (Ale možná si je zase chvilku užijeme, že, milí odpírači?)

Takže je to tu. Neznámý virus se sexy názvem, šíří se z Číny, média jsou plná čísel o úmrtích, masochisti si zapichují vlaječky do mapy světa, reakce je mírně hysterická, do toho se míchají různé konspirace, protože Čína je v tomto duchovní nástupce SSSR a mlčí, mlží a popírá, dokud to nepřizná…

1*TGpZGIra08ErYshv8AKcQg.jpeg

Chci k tomu dodat jen pár věcí. Nebudu srovnávat chřipku (na kterou jen v ČR zemře každoročně 2000 lidí), protože to působí na panikáře jak rudý hadr na býka a odpověď ale to se nedá srovnávat! je nasnadě. Dá, ale nešť.

Když si dáte trochu čísel a statistiky, tak zjistíte, že COVID-19 je velmi podobný jiným respiračním onemocněním. Léčí se symptomaticky, úlevou od horečky a podporou dýchání, a stejně jako chřipka proběhne u zdravého člověka při správné léčbě bez následků. Problém mají starší lidé, tam ta pravděpodobnost úmrtí roste, lidé chronicky nemocní a obecně lidé s oslabenou imunitou.

mortalita.jpg (30,853 kiB)
Data is from the Epidemiological Characteristics of an Outbreak of 2019 Novel Coronavirus Diseases (COVID-19) — China CCDC, February 17 2020.

Ano, smrtnost je vyšší než u chřipky. U COVIDu navíc hrozí riziko reinfekce, která bývá fatální (srdeční infarkty apod.) Přesto není objektivní důvod brát útokem obchody a zásobit se, vykupovat roušky, obalovat rukojeti nákupních vozíků igelitovými sáčky, zavírání měst do karantén apod.

K čemu JE objektivní důvod, to je zvýšená opatrnost. Ono je to hrozně nudné a samozřejmé, ale připomenu: Mejte si víc ruce, nechrchlejte do dlaně, vyhýbejte se davům, použijte dezinfekci.

Hlavně neběhejte po obchodech a neskupujte všechno, co vám padne pod ruku. Nejhorší na pocitu „lidi to vykoupí“ je to, že chcete sami udělat opatření a nakoupit si dřív, a tím uděláte přesně to, čeho se bojíte.

A když to nechcete slyšet ode mne, od idiota, co vás ruší ve vaší skvělé panice, tak zkuste třeba tohoto pána. Nebo tohoto.

Což je vlastně pozitivní výsledek celé koronavirové paniky: díky tomu, že lidi hysterčí, zmírnil se letos průběh tradiční chřipkové epidemie.

Za dva, tři měsíce pandemické cvičení skončí, doufejme bez závažnějších následků pro všechny, a na podzim zase můžou všechny rizikové skupiny houfně odmítat očkování proti chřipce…

Píše Misantrop na medium.com/@adent/

Autor článku: | Vydáno: | Přečteno: 325 × | Prestiž Q1: 9,35

+16 plus Známkuj článek minus –2

Interní diskuse

Komentáře

Článek má 1 komentářů.

Pravidla pro diskutující

Přidáním komentáře souhlasíte s tím, že budete dodržovat základní pravidla slušné výměny názorů. Vítám jejich střet, ale snažte se je vždy vést v rámci kultivované debaty. Bude-li se někdo chovat jako sprostý nevychovanec, pokud bude urážet ostatní komentující, spamovat, nebo tapetovat diskuse zcela mimo téma článku, nebo ji zanášet reklamou, takové příspěvky nekompromisně zablokuji. Na oplátku slibuji, že i kontroverzní příspěvky nebudu editovat, ani mazat. Za deset porušení těchto pravidel budete z diskuse nekompromisně a navždy vyřazeni (včetně IP adresy). PeTaX

Článek už je přlíliš starý. Diskuse k němu byly uzavřeny.
Jakub

Zvládl jsem to po to očkování. Výčet nemocí vymýcených očkováním ukázal autora jako laika a ztratilo smysl číst článek dál.

Svobodný svět

Jen svoboda jednotlivce vede ke svobodné společnosti

top