Štítky článku: •  

Takže jak to je s tím lithiem?

Pamatujete si kauzu lithium, zásadní téma minulých sněmovních voleb? Mezi koaličními ANO a ČSSD vyvolal tento kov nevídané spory. Kvůli podpisu memoranda o těžbě lithia s australskou firmou dokonce obvinil předseda ANO Andrej Babiš sociální demokraty z krádeže dvou tisíc miliard „našich peněz“. Po dvou letech jej pirátský poslanec interpeloval jednoduchou otázkou. Kdy mohou občané ČR očekávat slíbené dva tisíce miliard? Přímou odpověď ale nedostal.

Řeč je o sněmovní interpelaci místopředsedy rozpočtového výboru Mikuláše Ferjenčíka (Piráti) na premiéra Andreje Babiše (ANO). V textu svého dotazu premiérovi připomněl volební leták, na němž Babiš sliboval, že „nenechá ČSSD ukrást lithium stejně jako OKD“.

Na svém Facebooku také Babiš tehdy vyčíslil údajnou škodu. „Ministři ČSSD v tichosti a na poslední chvíli připravují krádež. Naše největší nerostné bohatství LITHIUM má jít do rukou zahraniční firmy! Dva tisíce miliard našich peněz! Stejný tunel jako v případě OKD. Musím dodávat víc?“ napsal Babiš na Facebook 11. října 2017.

„Kdy mohou občané ČR očekávat slíbených 2 000 miliard svých peněz z lithia, které jste prezentoval ve Vaši předvolební kampani?“ zeptal se nyní Ferjenčík.

Premiér mu odpověděl obsáhlým čtyřstránkovým textem, v němž základní Ferjenčíkovu otázku nezodpovídá. V odpovědi ale popisuje, kde v ČR i v Evropě se zdroje lithia nacházejí, či kdo nyní průzkum na lokalitě Cínovec provádí.

„Zájmem ČR je, aby bylo ověřeno, zda se zde těžit lithium vyplatí, nebo ne. Ověřování musí potvrdit technologické a ekonomické předpoklady pro úspěšnou realizaci těžby a úpravy suroviny,“ odpovídá Babiš v dokumentu, který má deník Echo24 k dispozici.

S trochou nadsázky tak lze říci, že zatímco v roce 2017 premiér „věděl“, že ČSSD chce ukradnout lithium natolik přesně, že na tom postavil část předvolební kampaně, o tři roky později neví, zda se Česku těžba lithia vyplatí.

Premiér také Ferjenčíkovi napsal, že ČR by mohlo získat kontrolu nad projektem Cínovec už do 31. března 2020. „Společnost ČEZ, a.s. poskytla organizaci EMH, která realizuje průzkumné práce, na konci minulého roku (2019) úvěr v objemu 2 mil. eur. Pokud studie proveditelnosti potvrdí, že zásoby lithia jsou ekonomicky těžitelné, je energetická společnost ČEZ a.s. připravena do GEOMETU vstoupit i majetkově, a to až většinovým podílem. V případě dokončení dohody získá ČEZ za 34,06 milionu eur (asi 853 milionů korun) podíl 51 procent ve firmě GEOMET, české dceřiné společnosti EMH. Společnost ČEZ — a tedy Česká republika — by mohla získat kontrolu nad projektem Cínovec už do 31. března 2020,“ stojí v odpovědi.

Ferjenčíka nicméně premiérova odpověď neuspokojila. „Odpověď premiéra naznačuje, že humbuk okolo lithia před volbami byla spíš předvolební kampaň, než snaha zajistit, aby na možné těžbě lithia u nás vydělali občané,“ řekl Pirát deníku Echo24.

Divoký říjen 2017

Lithium a jeho využití bylo jedním z hlavních témat sněmovních voleb v roce 2017 a vyvolalo spory v tehdejší vládě ČSSD, ANO a KDU-ČSL. Podle sociálních demokratů se ANO tehdy snažilo odvést pozornost od problémů svého šéfa Andreje Babiše, ten byl tehdy čerstvě trestně stíhán v kauze Čapí hnízdo. Z lithia se stal politický problém, který dost možná ovlivnil volby.

„Z našich průzkumů pro ČT vyšlo, že každého desátého voliče, který se rozhodoval v posledním měsíci, tahle kauza přiměla změnit stranu. A nejčastěji volili právě ANO,“ řekl tehdy po volbách pro týdeník Respekt sociolog Daniel Prokop, jenž zastupoval agenturu Median. „Zejména na starší lidi zafungovalo tvrzení ANO, že se ČSSD snaží ukrást zemi národní bohatství. Lithium byla další z věcí, jíž jsme nedokázali plně zachytit v předvolebních modelech, protože i ta kulminovala krátce před termínem voleb,“ dodal Prokop.

V kauze šlo o podpis tehdejšího ministra průmyslu Jiřího Havlíčka (ČSSD) pod memorandem o těžbě lithia se společností European Metals Holdings (EMH), jež je vlastníkem tuzemské společnosti Geomet. Začátkem roku 2018 pak memorandum vypověděl tehdejší ministr průmyslu Tomáš Hüner v menšinové vládě ANO, která nezískala důvěru a byla už tou dobou v demisi.

Lithium je považováno za kov budoucnosti, v Česku jsou podle odhadů asi tři procenta světových zdrojů lithia — naprostá většina na Cínovci a malé množství ve Slavkovském lese. Ložisko u Cínovce je údajně největší v Evropě. Lithium je důležitá surovina pro baterie, které se používají například do nyní téměř globálně preferovaných elektromobilů.

Uvádí Echo24.cz

Autor článku: | Vydáno: | Přečteno: 221 × | Prestiž Q1: 5,59

+6 plus Známkuj článek minus –1

Interní diskuse

Komentáře

Článek má 0 komentářů.

Pravidla pro diskutující

Přidáním komentáře souhlasíte s tím, že budete dodržovat základní pravidla slušné výměny názorů. Vítám jejich střet, ale snažte se je vždy vést v rámci kultivované debaty. Bude-li se někdo chovat jako sprostý nevychovanec, pokud bude urážet ostatní komentující, spamovat, nebo tapetovat diskuse zcela mimo téma článku, nebo ji zanášet reklamou, takové příspěvky nekompromisně zablokuji. Na oplátku slibuji, že i kontroverzní příspěvky nebudu editovat, ani mazat. Za deset porušení těchto pravidel budete z diskuse nekompromisně a navždy vyřazeni (včetně IP adresy). PeTaX

Článek už je přlíliš starý. Diskuse k němu byly uzavřeny.

Dosud bez komentářů

Svobodný svět

Jen svoboda jednotlivce vede ke svobodné společnosti

top