Štítky článku: •  

COVID-19: Pokuta tři miliony korun — pěkná sumička

Premiér Andrej Babiš vyhlásil další opatření Ministerstva zdravotnictví proti šíření koronaviru. Všichni občané s trvalým pobytem na území Česka musí po návratu z Itálie zůstat v karanténě pod pokutou tři miliony korun.

Čínská chřipka je v této chvíli jednoznačně v rukách politiků. Ti dělají, co mohou, tj. nařizují, omezují a teď v Česku už i vyhrožují pokutami [zmíněné 3 miliony korun, pozn. red.]. Evidentně v řadách politiků existuje přesvědčení, že lze proti šíření viru dělat „obrannou politiku“, která může být úspěšná. Obávám se, že to je výzva k udavačství, tj. že navrátilci z Itálie se budou obávat udání svých kolegů a budou proto karanténu dodržovat (alespoň formálně). Toto opatření se logicky dotkne zaměstnavatelů, protože ne všechno lze dnes zařídit prací z domova, zvláště pak výrobu. S poklesem výkonnosti se ale musí počítat v každém případě. Zásadní je proto otázka, zda může toto vládní opatření omezit či dokonce zastavit šíření čínské chřipky. Omezit zřejmě ano, zastavit zřejmě ne. Tato nemoc není jenom v Itálii, je dnes zcela jistě ve všech státech Evropy, ty státy, které dosud žádný případ nemají, jsou jen špatně vyšetřené.

Z médií je známo, že například stát Izrael nepouští do země Evropany z vybraných států. Od známé jsem se dnes dozvěděl, že do dnešní linky z Prahy do Izraele byli vpuštěni pouze vlastníci izraelského pasu, ostatní měli smůlu. Každý stát dnes evidentně upravuje pravidla podle svého uvážení. Je přitom možná pikantní to, že Světová zdravotnická organizace zatím nevyhlásila pandemii čínské chřipky, státy však z preventivních důvodů omezují kontakty se světem. To se samozřejmě nakonec promítne do světové ekonomiky. Jenom Lufthansa odstavila přes sto letadel, které nemůže využít z důvodu klesajícího zájmu o leteckou dopravu.

Přesto si zde dovolím citovat názor jistého německého epidemiologa. Jeho názor je sice uveden pod bombastickým názvem Na nový typ koronaviru by mohlo zemřít až 280 tisíc Němců, říká expert. Je to vlastně „poplašná zpráva“, protože až v článku se čtenář dočte, že to zas až tak horké není.

Cituji: Drosten, který působí jako ředitel institutu virologie v největší berlínské nemocnici Charité, to řekl v rozhovoru s deníkem Neue Osnabrücker Zeitung. Šíření koronaviru se podle Drostena zastaví až v momentě, kdy budou dva ze tří lidí alespoň dočasně imunní, protože už infekci překonali.

„Při celkové populaci 83 milionů by dvě třetiny bylo téměř 56 milionů lidí, kteří by se museli infikovat, aby se šíření zastavilo. Při úmrtnosti 0,5 procenta by v tom případě bylo nutné počítat s 278 tisíci oběťmi koronaviru,“ řekl virolog listu. Sám ovšem posléze poznamenal, že samostatně takové výpočty dávají „málo smyslu“, protože je třeba vzít v potaz čas. „V případě pomalého rozšiřování se oběti koronaviru ztratí v normální úmrtnosti,“ poznamenal s tím, že každý rok v Německu umírá 850 tisíc lidí. Jejich věkový profil je přitom podobný tomu u obětí nového typu koronaviru, který způsobuje nemoc COVID-19.

Podle světových statistik je současná infekce čínskou chřipkou taková, že byla prokázána u sta tisíc osob a asi čtyři tisíce osob nemoci podlehli. Četl jsem, i z vyjádření některých lékařů, že je tak počet obětí viru mnohem vyšší než u „obyčejné“ chřipky. To by ale platilo v případě, že počet prokázaných případů testy by se rovnal počtu případů infikovaných osob. Protože podle lékařských zpráv u 4 z 5 osob je průběh buď zcela bez teploty bez obtíží, nebo jen s malými obtížemi, lze předpokládat, že počet nakažených osob bez potvrzení viru je v současnosti na celém světě přes milion osob. Vzhledem k tomu, že oblast původu infekce v Číně, provincie Wu-chan, hlásí pomalý úbytek počtu nových případů, došlo i zřejmě tam k jevu, že už asi 2/3 populace již lehkou virózu překonalo bez zjevných příznaků a je už tudíž vůči ní imunní — přesně tak, jak tvrdí německý epidemiolog.

Velmi zajímavá a podnětná je i poznámka Alexandra Tomského na novinky.cz. Pod titulkem KOMENTÁŘ: Globální strašidlo koronavirus se Tomský zamýšlí nad způsobem státních zásahů do života společnosti v nynější době. Píše:

Jak si takovou paniku vysvětlit? Důvodů je jistě mnoho, média, jak známo, všechno negativní nafukují, sám název viru zní strašidelně, ale především je nový a co je neznámé, děsí. Zdá se, že si lidé pletou prevenci s rozsahem epidemie. Možná si také donedávna mysleli, že tak jako v případě snad navždy zlikvidovaných neštovic medicína vítězí a budeme žít ve světě bez infekcí. Očkování a antibiotika výrazně změnila svět k lepšímu, ale zápas s chorobami je věčný, vrátila se dokonce zmutovaná a dnes téměř neléčitelná tuberkulóza, v roce 2018 z deseti milionů nakažených porazila 1,5 milionu osob a nikoho to nevzrušuje, devastuje převážně indickou populaci (27 procent). Možná nejsou souchotiny dostatečně mediálně zajímavé a Indie také ne.

A přesně tak se naše „vyspělá společnost“ chová. Trojčí kvůli de facto novému druhu chřipky, vyhlašuje zákazy a omezení, zatímco „normální“ nemoci včetně „normální“ chřipky mají na kontě ročně statisíce mrtvých a nikdo žádné karantény nevyhlašuje a jedeme dál. Miroslav Kalousek podle novinky.cz se chce soudit se státem, že povinná karanténa není nemoc a zaměstnavatelé by měli zaměstnancům v karanténě vyplácet 100 % mzdy. I to jsou perličky z dnešní situace. Jsou to politici, kteří vyhlašují, že „není třeba panikařit“, aby vzápětí vymysleli nařízení jako vyšité z nápadů zasloužilých panikářů. A vím, že ani někteří zaměstnavatelé nezůstávají pozadu a vyhlašují svá vlastní „opatření“ proti šíření čínské chřipky, např. tím, že se porady omezí na třicet osob. Půvabné, že.

Češi v severní Itálii už zprávu zachytili a dělají vše proto, aby se do Česka vrátili ještě dnes do 24:00. Nařízení o karanténě totiž platí od soboty 7. 3. 2020 v 0:00 hodin. Jsem zvědav, kolik udavačů se v Česku v sobotu probudí, aby nahlašovali své sousedy, kteří se právě vrátili z Itálie. To zas bude mediální tanec, že ano.

Píše pan Jan Bartoň na blog.idnes.cz

Autor článku: | Vydáno: | Přečteno: 348 × | Prestiž Q1: 8,71

+13 plus Známkuj článek minus –1

Interní diskuse

Komentáře

Článek má 0 komentářů.

Pravidla pro diskutující

Přidáním komentáře souhlasíte s tím, že budete dodržovat základní pravidla slušné výměny názorů. Vítám jejich střet, ale snažte se je vždy vést v rámci kultivované debaty. Bude-li se někdo chovat jako sprostý nevychovanec, pokud bude urážet ostatní komentující, spamovat, nebo tapetovat diskuse zcela mimo téma článku, nebo ji zanášet reklamou, takové příspěvky nekompromisně zablokuji. Na oplátku slibuji, že i kontroverzní příspěvky nebudu editovat, ani mazat. Za deset porušení těchto pravidel budete z diskuse nekompromisně a navždy vyřazeni (včetně IP adresy). PeTaX

Článek už je přlíliš starý. Diskuse k němu byly uzavřeny.

Dosud bez komentářů

Svobodný svět

Jen svoboda jednotlivce vede ke svobodné společnosti

top