Štítky článku: •  

Linuxem letem světem (3)

V tomto dílu navážu na nabídku nejlepších linuxových distribucí pro začátečníky. Smyslem cyklu je pomoci novým, či potenciálním uživatelům systému Linux vybrat si svou první instalaci.

operating_system_placement.png (33,516 kiB)
Schéma komunikačních vrstev v počítači

Než se pustíme do galerie dalších distribucí Linuxu, podívejme se nejprve na ideový obrázek konstrukce v podstatě každého počítače:

  1. Hardware (slangově „železo“): to, co si přinesete v tašce z obchodu; obsahuje základní desku, procesor, sběrnice, paměť RAM, pevný disk (HDD, nebo SSD), grafickou kartu, zvukovou kartu, u NTB i obrazovku a reproduktory, zásuvky na periferie, a mnoho dalších součástí sestavených výrobcem (ASUS, Lenovo, Acer, HP, Apple a mnoho jiných).
  2. Operační systém: to, o čem se v tomto cyklu bavíme, tedy software umožňující hladkou komunikaci programového vybavení počítače s hardware (Windows, Linux, MacOS a mnoho jiných).
  3. Aplikace: tj. to programové vybavení. Příkladně: internetový prohlížeč, kancelářský balík, počítačové hry, programy pro úpravu/prohlížení fotografií, programy pro střih videa a velmi mnoho jiných.
  4. Uživatel: tedy to, co se nalézí mezi opěradlem židle a obrazovkou, nejčastější zdroj chyb.

Většina uživatelů počítačů si velmi pravděpodobně asociovala používání počítače s operačním systémem Windows. A jestliže už jednou Windows používali, zůstaly jim pod kůží nejrůznější mechanické návyky, kupříkladu, že když myš dojede do levého dolního okraje obrazovky, najde tam takzvanou nabídku Start. Samozřejmě, že to není jediný způsob ovládání počítače, ale tento mechanický návyk zakoření velmi hluboko. Když se pak uživatel dostane do jiného operačního systému nebo okna programu s jiným uspořádáním ovládacích prvků, je přinejmenším znejistěn a znervózní.

3. Zorin OS

Jednou z dalších distribucí Linuxu, která se snaží vyjít dosavadním uživatelům Windows a jejich návykům vstříc, je Zorin OS.

zorin.jpg (43,001 kiB)
Základní vzhled Zorin OS

Zorin OS je pěkně vymazlená distribuce založená také na Ubuntu a zaměřená právě na exulanty z Windows. Zejména pro ty, kteří neoplývají velikou ochotou učit se nějaké novinky, které vypadají z jejich hlediska tak trochu jako z Marsu. (Technická pozn.: ilustrační snímky jsou z anglické instalace; Vy byste si samozřejmě navolili instalaci českou.)

Vezměme kupříkladu to, že v systému Linux se používají pro instalaci uživatelských programů trochu jiné postupy, než ve Windows, takzvaný Správce balíků. [1] Aby se uživatel nemusel tohoto správce balíků učit ovládat, i když to není nic těžkého, Zorin OS je koncipován tak, že hned po instalaci je v něm k dispozici obrovský (a myslím tím skutečně velmi obrovský) seznam už předinstalovaného softwaru, což znamená, že uživatel se nemusí instalacemi programů vůbec zabývat a rovnou přechází k jejich používání. Jinými slovy: ať už si vzpomenete na cokoliv, je velmi pravděpodobné, že program pro zpracování tohoto úkolu je hned po instalaci k dispozici. Dokonce včetně programu Wine (PlayOnLinux), což je programové rozhraní pro spouštění skutečných Windowsových aplikací.


Správce software/balíků

[1] Zatímco pro Windows hledáme programy pracně po celém Internetu, u různých vývojářů, na různých serverech a u různých prodejců, přičemž musíme dbát o kompatibilitu s naší verzí Windows a ne vždy po nainstalování běží program zcela bezchybně, pokud nejde o docela drahé komerční programy, pak Linux postupuje jinak. Na jediném úložišti (repozitáři) je k dispozici celá kolekce programů a subprogramů vhodných pro ten který druh Linuxu, programů vyzkoušených a ověřených. Stačí si z linuxové aplikace Správce software či ze Správce balíků projít katalog a vybírat si. A samozřejmě, pro Linux jsou programy zcela zdarma, stejně jako Linux jako takový. (Popis principu je záměrně významně zjednodušen.)


Zde je namístě malá technická odbočka. Každý operační systém je koncipován poněkud jinak a programy pro uživatele jsou psány pro ten který operační systém. Což znamená, že program, který je napsaný pro operační systém Windows, určitě nepůjde nainstalovat a spustit na počítači s MacOS, program napsaný pro operační systém BSD nepoběží na Windowsech, program napsaný kupříkladu pro Android nepoběží na OS/2 Warp apod. Takže jen pro zopakování: programy jsou (skoro) vždy napsány pro konkrétní operační systém; málokterý je tzv. multiplatformní.

Prográmek Wine je určen pro spouštění aplikací napsaných pro Windows, ale pod systémem Linux (naopak to samozřejmě nejde). Což je určitě skvělý benefit, protože můžete svoji oblíbenou Windows hru či jiný program spouštět a hrát i v prostředí Linuxu. Program Wine simuluje ve spuštěném Linuxu operační systém Windows. Ovšem je pravdou, že ve Wine nepůjdou spustit absolutně všechny programy pro Windows, ale nechci zabíhat do přílišných detailů.

Dlužno podotknout, že existují ještě progresivnější metody jak spouštět dokonce celé operační systémy na jiných operačních systémech, ale to už je téma na samostatnou kapitolu — jedná se o aplikaci Oracle Virtual machine VirtualBox.

zorin-office.jpg (63,017 kiB)
Aplikační prostředí Zorin Office (ekvivalenty Word, PowerPoint a Excel)

Aby toho ještě nebylo málo tak Zorin přichází ještě s tematickým přepínačem (Zorin Appearance) či Zorin Look Changer, který nabízí možnost přizpůsobit uživatelské prostředí (GUI) vizuálně tak, že bude vypadat podobně jako Windows 7, Windows XP, Windows 2000, nebo dokonce jako Apple MacIntosh. [2] Zkrátka se budete cítit jako doma.


Počítače Apple

[2] Apple Macintosh, také známý jako Mac nebo Macintosh je rodina osobních počítačů od amerického výrobce Apple Inc. Do této skupiny jsou dnes zahrnuty všechny osobní počítače, které tato firma vyrábí. Jméno pochází od odrůdy jablka McIntosh, prvnímu z této řady ho dal Jef Raskin, který vedl vývojový tým.

Uvedení Macintoshe na trh 24. ledna 1984 doprovázela slavná televizní reklama parafrázující román 1984 anglického spisovatele George Orwella (firma IBM a za ní skrytý Microsoft v ní figurovala jako velký bratr).

Macintosh byl první počítač, který popularizoval grafické uživatelské rozhraní. Jejich předností byla a je snadná ovladatelnost, umožněná integrací software a hardware, a podřízení špičkové technologie tomuto cíli. (Wiki)

zorin-osx.jpg (44,354 kiB)
Zorin s GUI podle vzoru MacOSX

Díky těmto funkcím můžeme zařadit tedy OS Zorin mezi nejlepší distribuční systémy pro začátečníky a pro exulanty z Windows či MacOS. Pokud si chcete zjistit další detaily, eventuálně stáhnout operační systém, přejděte na stránky Zorin OS (stránky jsou anglicky, pokud vím, český klon stránek neexistuje, ale lokalizace instalace Zorinu do češtiny je k dispozici).

(Pokračování)

PeTaX

Autor článku: | Vydáno: | Přečteno: 223 × | Prestiž Q1: 7,91

+12 plus Známkuj článek minus –1

Interní diskuse

Komentáře

Článek má 0 komentářů.

Pravidla pro diskutující

Přidáním komentáře souhlasíte s tím, že budete dodržovat základní pravidla slušné výměny názorů. Vítám jejich střet, ale snažte se je vždy vést v rámci kultivované debaty. Bude-li se někdo chovat jako sprostý nevychovanec, pokud bude urážet ostatní komentující, nebo mi bude zanášet diskusi nevyžádanou reklamou, takové příspěvky nekompromisně zablokuji. Na oplátku slibuji, že kontroverzní příspěvky nebudu editovat, ani mazat. Za deset porušení těchto pravidel budete z diskuse nekompromisně a navždy vyřazeni (včetně IP adresy). PeTaX

Napsat nový komentář

Dosud bez komentářů

Napsat nový komentář

Zbývá 2048 znaků.

Svobodný svět

Jen svoboda jednotlivce vede ke svobodné společnosti

top