Štítky článku: •  

Být, či nebýt, to je to, oč tu běží

„Hele, sorry, ale nepřipadá Ti, že Konva prostě propadá panice a ztrácí nadhled? Mně právě připadá, že už to nebere vážně, že už vyšiluje. Situace je vážná, ale nikoliv kritická. Zcela jistě se to nějak dotkne většiny z nás, ale začínám mít plný zuby těch lidí, co tráví celé dny sepisováním katastrofických scénářů na sociálních sítích.“ Ale také: „Vy mi připadáte, jako cvoci. Tohle je prostě nemoc, na kterou se umírá! Na začátku minulého století proletěla světem španělská chřipka, která za sebou nechala miliony obětí. A to se tehdy prakticky vůbec necestovalo. Váš klid vám fakt závidím. A že si z toho někdo může dělat prdel, to prostě nechápu.“ Kdo má pravdu? PeTaX

Neschopnost vlády (a EU) postavit se nečekanému nebezpečí není zdaleka tak zajímavá, jako chování a postoje lidí, kteří s cor-virem takzvaně „nemají problém“. Jejich sebevědomí a optimismus bych jim přál — kdyby to (spolu s vládou) nebyli přesně oni, kdo pošle „svět, jak jsme ho znali“ definitivně do minulosti.

chripecka.jpg (14,625 kiB)
Chřipečka???

1. To svinstvo je hodně jiné, než srovnatelné nakažlivé choroby. Dlouhá bezpříznaková leč infekční inkubační doba je zárukou, že se to bude šířit jako lavina. Jedinou obranou je minimalizovat kontakty s jinými lidmi — a při těch nezbytných dodržovat úzkostlivou hygienu. Tedy, stáhnout se do rodin a uložit si přísnější či méně přísné „domácí vězení“. Pro spoustu populace to není možné, ale zavření škol, některých úřadů, omezení společenských akcí může problém přinejmenším brzdit. Šílené je, že izolace je jedinou obranou starých lidí — kteří na izolaci beztak psychicky trpí. Přiznejme si, že spíše přežijí samotáři. Lidstvo a jeho společenské zvyklosti se nejspíš nadobro změní.

2. Mezi bagatelizátory bych vymezil dvě skupiny. První lze nazvat „mladí frackové“ — jsou ve švuňku, svět jim patří, mají nějaké plány (večírek — lyže — cestování…) a rozhodně se jich nechtějí vzdát, když přece „umírají jen staří“. Pozor, do téhle skupiny zdaleka nepatří jen rozjuchaná mládež, ale třeba i VŠ profesor, který dostal velký mezinárodní grant, plánoval pracovní cesty, zaměstnává houf cizinců. Přece si nepřipustí, že to vše možná nadobro skončilo, a tak bude do poslední chvíle předstírat, že se nic neděje. Podobných případů je celá řada, nikdo si nechce připustit, že se svět bez něj (a jeho práce, úřadu, firmy) může pár týdnů obejít. Jenže když si to nepřipustí, svět se bez něj možná obejde nadobro.

3. Druhou skupinou bagatelizátorů jsou spíše starší lidé. „Jsem smířen/a, jednou stejně umřu“, říkají. Zde dlužno připomenout, že tohle nebude smrt nijak příjemná (udušení) a může trvat dlouho. Bagatelizovat a riskovat je naprosto hloupé.

4. Zajímavou pod-skupinou bagatelizátorů je fáma o „syntetickém viru“, „biologické zbrani“ a podobně. Lidské zavinění samozřejmě nelze vyloučit (přímo ve Wu-hanu byly velké laboratoře, které si s geneticky modifikovanými viry zahrávaly), ale vyloučit lze cílené užití (protože tohle svinstvo nepomůže nikomu). Pro spoustu lidí, kteří věří různými konspiracím, ale varianta „zbraň“ znamená, že ignorují veškerou opatrnost — „Stejně nic nenaděláme“. Jako by se odmítli krýt, pokud by na ně někdo střílel, protože „je za tím aktivní střelec, a s tím nic nenadělám“.

5. Bagatelizace typu „mladí frackové“ zvyšuje rizika přenosu všeho druhu — fracek si na just nevezme roušku, na just vyrazí večer do plného baru, na just se při „rýmičce“ nenechá otestovat… Bagatelizace typu „biologická zbraň“ je špatně taky — protože vyviňuje vládu a spol., tedy instituce, které to mohou brzdit, a nebrzdí.

6. Další skupinou fám jsou ty, podle nichž by se zrovna Česku nemělo nic stát. Jedna za druhou padají — nejdřív to „kosilo jen Číňany“ a „Čína to nezvládala“. Pak byli na řadě „nezodpovědní a špinaví“ Iránci a Italové, kteří umírají, zatímco třeba v Německu a v ČR se „neumírá“. Celé to však je jen o zpoždění, dané životním cyklem viru (2–3 týdny bezpříznakový přenos, 2–3 týdny „chřipka“, umírá se po 1–2 týdnech, takže u nás se začne umírat cca za 10 dní). A jakmile to začne kosit důsledné a čistotné Němce (a za velkou louží Američany) … nebude se nač vymlouvat.

7. Nejnovější naděje zní — „v Číně to zastavili“. Zastavili, ale za cenu naprosto drastických opatření, která prý jsou v Evropě „nemyslitelná“. Kolik by bylo nakažených a mrtvých Číňanů NEBÝT těch opatření si netroufám odhadnout, ale brzy to zjistíme — EU je počtem obyvatel cca na polovině Číny a za posledních 14 dní jsme udělali všechno proto, aby se to svinstvo dostalo VŠUDE. Wu-han je něco jako Lombardie. Německo je Peking, Francie Šanghaj.

8. Postoje některých politiků skutečně naznačují, že to kluci míní „nechat proběhnout“ — bez těch opatření, která jsme viděli v Číně. Možná je láká nabízená „důchodová reforma“, možná se fakt domnívají, že Evropanů je v Evropě mnoho a než riskovat jakákoli rozhodnutí, je lepší populaci krapet proředit. Jenže to je fatální chyba. Bez tvrdých a hlavně pro-aktivních (nikoli tedy reaktivních) opatření totiž můžeme zjistit, „jak by to vypadalo v Číně, kdyby s tou věcí nebojovala“.

Vlastně už to vidíme — v Lombardii.

Martin Konvička · FCB

Autor článku: | Vydáno: | Přečteno: 355 × | Prestiž Q1: 13,74

+29 plus Známkuj článek minus –1

Interní diskuse

Komentáře

Článek má 0 komentářů.

Pravidla pro diskutující

Přidáním komentáře souhlasíte s tím, že budete dodržovat základní pravidla slušné výměny názorů. Vítám jejich střet, ale snažte se je vždy vést v rámci kultivované debaty. Bude-li se někdo chovat jako sprostý nevychovanec, pokud bude urážet ostatní komentující, spamovat, nebo tapetovat diskuse zcela mimo téma článku, nebo ji zanášet reklamou, takové příspěvky nekompromisně zablokuji. Na oplátku slibuji, že i kontroverzní příspěvky nebudu editovat, ani mazat. Za deset porušení těchto pravidel budete z diskuse nekompromisně a navždy vyřazeni (včetně IP adresy). PeTaX

Článek už je přlíliš starý. Diskuse k němu byly uzavřeny.

Dosud bez komentářů

Svobodný svět

Jen svoboda jednotlivce vede ke svobodné společnosti

top