Štítky článku: •  

Zhebni, živnostníku? Kritika vlády kvůli koronaviru

Novinářka a bývalá mluvčí Vrchního státního zastupitelství Irena Válová hlasitě kritizuje opatření státu, která kvůli možné epidemii koronaviru postupně zastavuje život společnosti.

bbz.jpeg (132,137 kiB)
BBZ — banda bolševických zmrdů

Státní opatření podle Válové nejvíce odnesou živnostníci, protože se na ně nevztahuje ošetřovné. „Živnostníci zavřete a zhebněte, i když nuceně i nepovinně platíte. Vaši marxisti-leninisti a jiní komouši a fašisti,“ rozohnila se na svém facebooku.

Válová kritizuje fakt, že živnostníci nemají nárok na ošetřovné například v případě ošetřování nemocného člena domácnosti nebo v případě zavření škol a školek. „Na ošetřovné mají nárok výhradně zaměstnanci, jak je všem známo. Ošetřovné je jednou z šesti dávek českého systému nemocenského pojištění (vedle nemocenského, dlouhodobého ošetřovného, peněžité pomoci v mateřství, otcovské a vyrovnávacího příspěvku v těhotenství a mateřství),“ uvádí Válová na svém facebooku.

„Na ošetřovné má nárok zaměstnanec, který nemůže pracovat, protože ošetřuje nemocného člena domácnosti. Nemusí jít nutně o potomka, nemusí to být ani přímí příbuzní. Ošetřovaný člen domácnosti ale musí prokazatelně žít ve společné domácnosti. Ošetřovné zaměstnanci také náleží z důvodu, kdy musí pečovat o zdravé dítě mladší 10 let proto, že školské nebo dětské zařízení bylo uzavřeno (z důvodu havárie, epidemie, jiné nepředvídané události), dítěti byla nařízena karanténa, nebo osoba, která jinak o dítě pečuje sama, onemocněla,“ cituje Válová z České správy sociálního zabezpečení.

Válové vadí, že pro OSVČ, která se dobrovolně přihlásila k nemocenskému pojištění, nárok na ošetřovné nevzniká. Navíc živnostník, který zaměstnává, musí nemocenské pojištění odvádět za své zaměstnance. V době koronavirové krize se tato opatření pro živnostníky mohou stát velkým problémem.

„Tady je vidět nahota diskriminace, ústavní práva OSVČ poslanci neřeší, což je nepochopitelné!“ stěžuje si p. Veselá v komentáři pod příspěvkem. „Ale pochopitelné, jsou to komunisti,“ reaguje Válová a dodává, že i proto si sama nemocenskou daň neplatí. „Stejně je to zbytečné,“ má jasno.

„Naprosto neuvěřitelná diskriminace. Jak je to možný!“ podivuje se další komentátor. „Na tomhle dlouhodobě stojí tento stát,“ nebere si servítky Válová. Jiný uživatel navíc upozornil, že OSVČ ještě musí zaměstnancům platit dva týdny karantény. A stát jim na to bezúročně půjčí. „Přesně. Stát jim nabídne — zadlužení! Naprosto neuvěřitelné!“ reaguje ironicky Válová.

FCB zdroj

Irena Válová via PListy

Autor článku: | Vydáno: | Přečteno: 240 × | Prestiž Q1: 12,24

+24 plus Známkuj článek minus –0

Interní diskuse

Komentáře

Článek má 0 komentářů.

Pravidla pro diskutující

Přidáním komentáře souhlasíte s tím, že budete dodržovat základní pravidla slušné výměny názorů. Vítám jejich střet, ale snažte se je vždy vést v rámci kultivované debaty. Bude-li se někdo chovat jako sprostý nevychovanec, pokud bude urážet ostatní komentující, spamovat, nebo tapetovat diskuse zcela mimo téma článku, nebo ji zanášet reklamou, takové příspěvky nekompromisně zablokuji. Na oplátku slibuji, že i kontroverzní příspěvky nebudu editovat, ani mazat. Za deset porušení těchto pravidel budete z diskuse nekompromisně a navždy vyřazeni (včetně IP adresy). PeTaX

Článek už je přlíliš starý. Diskuse k němu byly uzavřeny.

Dosud bez komentářů

Svobodný svět

Jen svoboda jednotlivce vede ke svobodné společnosti

top