Štítky článku: •  

Bude Corona ekonomickou apokalypsou?

Scény jako vystřižené z hollywoodských apokalyptických filmů o konci světa se z ničeho nic staly naší každodenní realitou. V důsledku karanténních opatření se zastavil normální život.

Zavřené školy, zrušené koncerty, sportovní akce, zavřené hranice a další epidemiologická opatření mají za cíl zastavit šíření viru. Rozhodují o nich vlády na základě informací od odborníků. Nejtěžší na tomto rozhodování je posouzení míry jejich účinnosti a přiměřenosti. Razantní boj proti pandemii totiž přináší i nezamýšlené důsledky. Jedním z nich je nebezpečí paniky, když se lidé začnou předzásobovat v obavě, že v obchodech nebude zboží každodenní spotřeby. I papež František se vyjádřil, že „drastická opatření nejsou vždy dobrá“.

Snahy zastavit šíření koronaviru nemají jen čistě epidemiologický rozměr. Stále více se do popředí dostávají ekonomické důsledky Koronavirové infekce. K těm patří narušení dodavatelských řetězců v globálním měřítku, ale i dramatický pokles — až kolaps — domácí poptávky po zboží a službách a otřesení důvěry podniků a spotřebitelů v normální fungování ekonomiky.

Kdo dokáže přežít?

Cestovky hlásí, že prodej dovolených se téměř zastavil. Restaurace zívaly prázdnotou už před jejich zavřením. Zrušené koncerty znamenají ekonomické ztráty pro umělce. Zrušené soutěže způsobují finanční ztráty fotbalovým, hokejovým a dalším sportovním klubům. Automobilky, jejich dodavatelé a další průmyslová odvětví čelí extrémní nejistotě. Stejně tak všechny firmy a všichni živnostníci bez rozdílu odvětví, ve kterém podnikají.

Jaké budou dopady pandemie na ekonomiku neumí dnes nikdo říct. Závisí na odpovědi na otázku, kolik firem a podnikatelů dokáže přežít, pokud budou mimořádná opatření, které umrtvila každodenní život, trvat například měsíc. Jinými slovy, kolik podnikatelských subjektů máme natolik odolných, že dokáží přežít celý měsíc s tržbami blízkými nule a zároveň si ještě dokáží plnit všechny své závazky vůči zaměstnancům, dodavatelům, státu.

Legitimní otázkou tedy je, jak pomoci přežít tisícům malých a středních firem, které může kritická situace ekonomicky zlikvidovat, pokud bude trvat příliš dlouho. Ve srovnání s jinými zeměmi je reakce slovenské vlády příliš pomalá a absolutně neadekvátní. Ministerstvo financí ohlásilo pouze opatření, která mají omezit osobní kontakt na daňových úřadech a na poštách. Pro tzv. nepodnikatele, 350 tisíc poplatníků, nabídlo možnost podat daňové přiznání a uhradit daň z příjmu do 31. května 2020, přičemž nebude uplatňovat sankce. To se však netýká plátců DPH, právnických osob zapsaných v obchodním rejstříku a fyzických osob podnikatelů.

Bude z naší lodi Titanic?

Stačí se podívat například do České republiky, abychom zjistili, že v jiných zemích pro zmírnění dopadů Koronavirové krize na zaměstnavatele a živnostníky už stihli udělat mnohem víc. K nejčastěji používaným kompenzačním opatřením patří odklady placení odvodů či daní, podpora zkrácených úvazků, překlenovací úvěry, pomoc zaměstnavatelů s financováním těch zaměstnanců, kteří jsou na péence či ošetřují člena rodiny, a podobně.

Koronavirová krize je i testem schopnosti nás všech vyrovnat se s mimořádnou situací. Pokud máme zabránit apokalypse, měli bychom umožnit firmám a jejich zaměstnancům hledat ty nejlepší způsoby, jak přežít, a tím zachovat zaměstnanost. Například i neuplatňováním sankcí v případě, že jejich řešení nebudou plně v souladu s platnou legislativou. Od nepaměti totiž tvrdíme, že většina regulací se u nás přijímá tak, že je náročné je plnit i v ekonomicky dobrých časech. Vůbec však nepočítají s krizí mimořádného rozsahu. Zvýšení flexibility je v zájmu nás všech, zaměstnavatelů i zaměstnanců. Jsme na jedné lodi. Ta momentálně plave na velmi rozbouřeném moři. A nikdo z nás nechce, aby se z ní stal Titanic.

Píše pan Ján Oravec na slovenském hayek.sk

Autor článku: | Vydáno: | Přečteno: 327 × | Prestiž Q1: 6,77

+7 plus Známkuj článek minus –0

Interní diskuse

Komentáře

Článek má 0 komentářů.

Pravidla pro diskutující

Přidáním komentáře souhlasíte s tím, že budete dodržovat základní pravidla slušné výměny názorů. Vítám jejich střet, ale snažte se je vždy vést v rámci kultivované debaty. Bude-li se někdo chovat jako sprostý nevychovanec, pokud bude urážet ostatní komentující, spamovat, nebo tapetovat diskuse zcela mimo téma článku, nebo ji zanášet reklamou, takové příspěvky nekompromisně zablokuji. Na oplátku slibuji, že i kontroverzní příspěvky nebudu editovat, ani mazat. Za deset porušení těchto pravidel budete z diskuse nekompromisně a navždy vyřazeni (včetně IP adresy). PeTaX

Článek už je přlíliš starý. Diskuse k němu byly uzavřeny.

Dosud bez komentářů

Svobodný svět

Jen svoboda jednotlivce vede ke svobodné společnosti

top