Štítky článku: •  

Respirátory FFP3 v čínské zásilce nebyly

Zatímco premiér v pátek na letišti vítal letoun s čínskou zásilkou ochranných pomůcek v respirátoru FFP3 s nejvyšší ochranou na obličeji, lékaři, sestřičky a zdravotníci pracují dál často jen s rouškami.

Pro zdravotníky pořád nejsou

Těmi, které si doma ušijí. Ani letadlo s čínskou zásilkou přitom neobsahoval respirátory FFP3. Podle zjištění Neovlivní.cz je nyní v Číně prakticky nemožné je sehnat. Česká republika zatím žádné nenakoupila.

Minulý týden si záchranářka Veronika Brožová veřejně postěžovala, že na středočeské záchrance nemají dostatek ochranných pomůcek. „Nejsme nijak chráněni. Máme jednu roušku,“ napsala hejtmance Jermanové. Následně obdržela výhružný dopis od ředitele záchranky Jiřího Knora: „Berte proto mimo jiné také na vědomí, že vaše jednání kvalifikujeme jako porušení pracovní kázně.“

V pátek večer záchranka oznámila, že ředitel skončil v karanténě kvůli kontaktům s jinou zdravotnicí, u níž je podezření na koronavirus.

respik-300x169.png
Zatímco zdravotník Karel Paták na JIP má doma ušitou roušku, premiér přišel Ruslan s čínskou zásilkou přivítat v nejvýkonnějším respirátoru FFP3. Zdroj: Twitter Karla Patáka

Lékaři, sestřičky a zdravotníci jsou nejohroženější skupinou, právě proto, že pracují s lidmi, u nichž neví, zda nejsou nakažení koronavirem. Současně ale hrozí, že když nedostanou ochranné pomůcky a nakazí se, může to významně paralyzovat celý systém. Už nyní se uzavřelo do karantény několik oddělení v nemocnicích. Zdravotníci už na sociálních sítích dávají dohromady bývalé sestry, pro případ, že bude potřeba ty současné nahradit.

Navzdory slibům vlády se spousta doktorů a sester dál chrání svými prostředky. Respirátory FFP3, které jsou jediné účinné proti nákaze viry, totiž v čínské zásilce nebyly. Na trhu v Česku nejsou a ministerstvo zdravotnictví je dodnes nedokázalo sehnat.

„Z Číny respirátory FFP3 nepřiletěly, ty shání ministerstvo zdravotnictví,“ potvrdil informace Neovlivní.cz ministr vnitra Jan Hamáček. V miliardové dodávce byly slabší respirátory FFP2, které chrání proti areosolům, roušky, rukavice, ochranné obleky, brýle, štíty a testery.

„Otevřeně řečeno, kdyby nezačala létat Čína, došly by v týdnu lékařům pomůcky,“ přiznal otevřeně stav zásob Hamáček.

Jak zjistila redakce Neovlivní.cz v Číně je nyní prakticky nemožné respirátory FFP3 sehnat. „V Číně nejsou, není na ně materiál. Cena se tam navíc dnes vyšplhala na desetinásobek cen z prosince,“ uvedl jeden z distributorů ochranných pomůcek.

Potvrdil i to, že respirátory FFP2 proti virům nechrání. „Ta P2 je lepší než nic, ale určitě by je neměli mít ti, co přijdou do styku s nakaženým. Jeden respirátor vydrží maximálně 8 hodin, bude jich potřeba miliony. Přijdou na to, až to roznesou chudáci zdravotníci po nemocnicích,“ dodal.

První zásilky z Číny přitom zdaleka nestačila. Stomatologové dokonce vyzvali kraje a stát, ať jejich ordinace zavřou, když jim nedokáží zajistit ochranné pomůcky. Zubaři patří mezi neohroženější, lékař vykonává úkony přímo v ústní dutině.

„Není možné udržovat stav, kdy zubní lékaři pro nedostatek respirátorů a dalších ochranných prostředků nejsou schopni dodržovat zákony, a přitom musí setrvávat ve svých ordinacích, ohrožovat sebe, své zaměstnance i pacienty,“ stojí v prohlášení prezidenta stomatologické komory Romana Šmuclera.

Uvádí server Neovlivní.cz


Pozn. red.:  Z dnešních zpráv vyplývá, že respirátory třídy FFP3 Čína vůbec nedodá, neboť jich má i pro sebe nedostatek. Ale rychlotesty na coronavirus dodali. Mají však drobnou chybu: až 80% nespolehlivost. Takový test je na dvě věci: na nic a na hovno. Věštecká koule udělá stejnou službu. (Kulový..., nepřečetli si ve špitálech návod k použití...) A jen tak na okraj: Česko šije roušky, dobrovolně a zdarma. Na ústeckém Střekově organizuje prodej ochranných pomůcek starosta. Stovku za roušku.

Autor článku: | Vydáno: | Přečteno: 196 × | Prestiž Q1: 5,86

+7 plus Známkuj článek minus –1

Interní diskuse

Komentáře

Článek má 0 komentářů.

Pravidla pro diskutující

Přidáním komentáře souhlasíte s tím, že budete dodržovat základní pravidla slušné výměny názorů. Vítám jejich střet, ale snažte se je vždy vést v rámci kultivované debaty. Bude-li se někdo chovat jako sprostý nevychovanec, pokud bude urážet ostatní komentující, nebo mi bude zanášet diskusi nevyžádanou reklamou, takové příspěvky nekompromisně zablokuji. Na oplátku slibuji, že kontroverzní příspěvky nebudu editovat, ani mazat. Za deset porušení těchto pravidel budete z diskuse nekompromisně a navždy vyřazeni (včetně IP adresy). PeTaX

Napsat nový komentář

Dosud bez komentářů

Napsat nový komentář

Zbývá 2048 znaků.

Svobodný svět

Jen svoboda jednotlivce vede ke svobodné společnosti

top