Štítky článku: •  

Všeci porušujú

Na margo koronakrize mě napadá ještě jedna docela vedlejší poznámka směřovaná hlavně k médiím a novinářům. Váže se k ní krátké doporučení, které uvedu dopředu. Buď si uvědomte dosah toho, co děláte, nebo jděte do prdele.

Upřímně nechápu motivaci těch novinářů, redaktorů a dalších mediálních lopat neustále plísnit veřejnost za nedodržování pravidel zákazu vycházení. Je to absolutně v rozporu s tím, co vidím denně kolem sebe.

Kvůli událostem v rodině mojí ženy, které jsou velmi závažné a proti kterým je vlastně koronavirus docela sranda, převážím skoro denně děti mezi Českými Budějovicemi (moje trvalé bydliště) a Hlubokou nad Vltavou (trvalé bydliště mojí ženy). Je docela výhodné mít každý formálně trvalé bydliště někde jinde, ale o tom zase někdy jindy.

V pátek večer jsem jel po silnici 105, která byla v podstatě prázdná. Potkali jsme pár aut, autobus a sanitku. To měly být ty davy jedoucí na chaty, před kterými varovala vláda. Včera jsem jel v půl osmé večer prakticky prázdným městem. Na Pražské třídě jsem od křižovatky se Strakonickou až k Makru potkal dvě auta. Vlastně to bylo docela obskurní a vyvolávalo to ve mně zvláštní pocit. Pravděpodobně jsem nikdy předtím nic podobného neviděl.

Dnes jsem tuto cestu absolvoval v půl šesté a jel jsem přes centrum města, pardon, centrum Budějovic, které bylo v podstatě liduprázdné. Sem tam bylo v dálce vidět někoho, jak vede psa nebo nese tašku, ale to bylo asi tak všechno. Nicméně prázdné autobusy dál pendlovaly a převážely vzduch v souladu s jízdním řádem.

Nakupovat jezdím večer, protože je v obchodech málo lidí. Jezdím do prodejen, kde lze nakupovat přímo do tašky pomocí scanneru, abych nemusel stát ve frontě u pokladny. Předtím si v hlavě srovnám, co mám nakoupit, nahážu to do vlastních dvou košíků (vozík ze supermarketu nepoužívám, protože na jejich dezinfekci prcaj) a jdu pryč. Všiml jsem si, že to většina lidí tam dělá stejně, nikde se nevybavují, popadnou matroš a mizí. Pokud se u pultu s baleným zbožím vytvoří fronta, lidé si sami stoupají za sebe v rozestupech.

Haranti. Haranti sice mají volno, ale není to volno, protože úkoly jim posílá úča po mailech. S prázdninama to nemá co dělat, je to školní šaolin, protože je to práce na pět hodin denně. Nikde v žádných nákupních centrech se nescházejí, jak pokřikuje profesor Prymula. Nescházejí se ani se spolužáky, komunikují přes WhatsApp.

Chodím s haranty občas na procházku, protože zhruba 600 m2 zahrady je harantům málo. I když chodíme do míst, která jsou za běžných okolností frekventovaným cílem procházek, potkáváme celkem málo lidí. Všichni mají na hubě ty věci, co by se jim říkalo rouška, kdyby to vláda neměla u prdele a roušky včas zabezpečila. Takhle mají na ústech ty hadry, co si našili doma, a asi je ještě nějakou dobu nosit budeme, protože účinné prostředky nejsou určeny pro občanský ksindl.

Sice mi není jasné, k čemu je dobré mít na ústech tyhle věci ve volné přírodě, spíš to pokládám za kontraproduktivní, protože jim navlhnou, ztratí filtrační schopnost, která už takhle není bůhvíjak vysoká, a pak přijdou někam, kde jejich použití bude opodstatněné, ale co, vláda jim to tak poručila, příkaz zněl jasně a pro použití rozumu není legální prostor.

Nikde nedochází k žádnému shromažďování, klábosení a podobným věcem, někdo venčí psa, někdo venčí děti, někdo jde pěšky z města domů, aby nemusel jezdit mastnou tyčí, což je tradiční prostředek k získání nejrůznějších infektů.

Apropos roušky. Nevím, jak dlouho to celé bude trvat a za jak dlouho si budu moct koupit nové respirátory, takže mi zbývá pár kusů FFP2, které jsem nakoupil v době, kdy nás vláda ubezpečovala, že nic takového nebudeme potřebovat a pokud ano, takže je jich ve skladech všude dost. Používám je jen na výpravy do obchodů nebo do míst, kde se hromadí neznámí lidé. Nějaké jsem také rozdal lidem, kteří je potřebovali víc. Navíc mě z nich bolí hlava. A tak na chození ven používám místo roušky šálu nebo policejní kuklu. Napsal jsem to do esemesky jednomu známému, bez jakéhokoli záměru, a večer přijel s třemi rouškami, které mi ušila jeho maminka.

Vlastně jednu událost jsem zaznamenal. V nespecifikovaném místě poblíž centra Českých Budějovic je taková jako bouda, kde prodávají z okénka pivo a limču a něco k snědku. To se tuším ještě smí. Jak bylo v pátek hezky, tak měli otevřeno a lidé tam nakupovali, přičemž to na místě konzumovali. Stáli přitom v čtvercovém rastru a každý měl kolem sebe pětimetrový perimetr. Vypadalo to jako oživlé šachy.

Lidé v podstatě dělají, co mohou. Dodržují ty jejich příkazy, bez ohledu na to, jak pitomé někdy jsou. Co taky mají jinak dělat. Mají vládu, co zaspala, nějakého pochybného experta na čínskou medicínu v čele krizového řízení, ten provozuje gambling a vyhrožuje občanům. Předsedu vlády, který žvaní jako dispečer z inseminační stanice. Takže udělali jediné, co reálně udělat mohli, totiž chovají se zodpovědně. Došlo jim, že čím méně kontaktů s okolím mají, tím bezpečnější je to pro ně i pro ty kontakty.

A pak si večer pustíte mrdiální zpravodajství, zejména na internetu, a máte pocit, že žijete v nějaké jiné České republice, protože

atd.

A tak se ptám, jakou mají novináři motivaci tak rozsáhle informovat o ojedinělých případech porušování zákazu pohybu a přitom zcela přehlížet zodpovědné chování naprosté většiny občanů.

Možná je to obyčejný hon za senzací, možná jsou zlovolní a chtějí vidět lidi panikařit, možná to vyhodnotili tak, že je na místě a je správné sem tam něco zveličit a přibájit k tomu nějaké detaily, protože jde o vyšší princip a správně vedenou kampaní napomohou vládním chaotům udělat ta jejich restriktivní opatření ještě více restriktivnější, což je podle nich jedině dobře.

Co k tomu dodat. Halt účelem moderních médií není informovat, ale formovat veřejné mínění. Horší než koronavirus.

Psal 23. 3. 2020 D-FENS na dfens-cz.com

Autor článku: | Vydáno: | Přečteno: 300 × | Prestiž Q2: 14,00

+27 plus Známkuj článek minus –15

Interní diskuse

Komentáře

Článek má 0 komentářů.

Pravidla pro diskutující

Přidáním komentáře souhlasíte s tím, že budete dodržovat základní pravidla slušné výměny názorů. Vítám jejich střet, ale snažte se je vždy vést v rámci kultivované debaty. Bude-li se někdo chovat jako sprostý nevychovanec, pokud bude urážet ostatní komentující, spamovat, nebo tapetovat diskuse zcela mimo téma článku, nebo ji zanášet reklamou, takové příspěvky nekompromisně zablokuji. Na oplátku slibuji, že i kontroverzní příspěvky nebudu editovat, ani mazat. Za deset porušení těchto pravidel budete z diskuse nekompromisně a navždy vyřazeni (včetně IP adresy). PeTaX

Článek už je přlíliš starý. Diskuse k němu byly uzavřeny.

Dosud bez komentářů

Svobodný svět

Jen svoboda jednotlivce vede ke svobodné společnosti

top