Štítky článku: •  

Publicistika ČT: Fatální selhání

Publicistika na ČT pokračuje v duchu tradičních a tendenčních pořadů, v nichž kralují Václav Moravec a Nora Fridrichová. Rozhovor s ministrem školství proběhl přesně v tom samém duchu.

Do pořadu Interview ČT24 si režie programu pozvala ministra školství Roberta Plagu. Ministr totiž dopoledne oznámil strategii návratu žáků a studentů do škol a způsob přijímaček na střední školy a maturity. Očekával jsem proto, že se dovíme nějaké podrobnosti k záměru ministerstva školství.

Jaké bylo ale mé „překvapení“, když první otázka moderátorky (zarouškované, takže fakt nevím, kdo tou moderátorkou byl) byla o „fatálním selhání“ státu při zajišťování ochranných pomůcek pro lékaře. Plaga tím byl evidentně zaskočen — alespoň z jeho výrazu pod velkou červenou rouškou — a začal něco ve stylu jak je to složité.

Sledoval jsem ČT24 docela dlouho a před tímto interview tam byl rozhovor s jistým poslancem za KSČM o tom, jestli tato strana podpoří opatření ministra školství. Poslanec velmi rozumně hodnotil situaci a prohlásil, že se mu jeví opatření ministerstva školství jako rozumná ve stávající situaci. Čelil také dotazu, zda letošní maturanti nebudou „horší“ (fakt se moderátor takto ptal), když u nich proběhne maturita ve zkráceném režimu nebo dokonce neproběhne vůbec. Svatá prostoto, o úrovni našich maturantů současné zavření škol opravdu nerozhoduje. Jde stále o to, že kopírujeme svět ve „výrobě“ vysokoškoláků a tomuto faktu odpovídá úroveň maturantů.

ČT ale ukázala i další obrázky — na letišti v Praze byl premiér Andrej Babiš s respirátorem (usuzuji, že to byl nějaký „lepší“ respirátor) při sledování vykládky ochranných pomůcek z Číny a lékař, který „v první linii“ bojuje s infekcí a nemá ani roušku. Podtext této informace — papaláš má respirátor a co lékař! Když Ústecký kraj s komunistickým hejtmanem oslovil lékaře s tím, co jim říká Hippokratova přísaha, ČT to označila za přinejmenším „nevhodné“.

V pořadu 168 hodin se Fridrichová pozastavovala nad tím, že v současné situaci upřednostňuje Babiš „sebeprezentaci“. Že se premiér nezavděčí ničím, jsem pak konstatoval, když v reakci na jeho televizní projev prohlásil předseda STAN Vít Rakušan, že tento projev mohl „přijít dříve“! Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová pak k tomuto projevu poznamenala, že „zatímco Zeman si psal projev sám, Babišovi ho napsali jeho PR specialisté“. Napadá mě, jestli by právě Pekarová Adamová nepotřebovala nějaké PR specialisty, aby jí poradili, jak vystupovat na veřejnosti. Zatím její stanoviska hodnotím vesměs známkou „nedostatečně“.

Zdá se, že si režie publicistických pořadů na ČT stále jasněji uvědomuje, že současná situace bude mít dopad nejen na hodnocení činnosti vlády, ale i na volební preference. Snaží se proto svou publicistiku orientovat na vyzdvihování nedostatků ve vládní politice. Cožpak o to, zarytým odpůrcům vlády a Babiše zvláště to lahodí jejich uším, nicméně existuje zásadní otázka: Kolik takových lidí je a bude to stačit na porážku Babiše v dalších volbách? Uvidíme, zda kalkul režie publicistiky ČT je tím nejlepším, co může veřejnoprávní televize v současnosti nabídnout. Osobně se mi zdá tento styl publicistiky chybný, nicméně je natolik „zažraný“ do myšlení redaktorů ČT, že s tím asi nejde vůbec nic dělat. A my všichni to platíme.

Píše pan Jan Bartoň na blog.idnes.cz

Autor článku: | Vydáno: | Přečteno: 247 × | Prestiž Q1: 6,11

+15 plus Známkuj článek minus –9

Interní diskuse

Komentáře

Článek má 0 komentářů.

Pravidla pro diskutující

Přidáním komentáře souhlasíte s tím, že budete dodržovat základní pravidla slušné výměny názorů. Vítám jejich střet, ale snažte se je vždy vést v rámci kultivované debaty. Bude-li se někdo chovat jako sprostý nevychovanec, pokud bude urážet ostatní komentující, spamovat, nebo tapetovat diskuse zcela mimo téma článku, nebo ji zanášet reklamou, takové příspěvky nekompromisně zablokuji. Na oplátku slibuji, že i kontroverzní příspěvky nebudu editovat, ani mazat. Za deset porušení těchto pravidel budete z diskuse nekompromisně a navždy vyřazeni (včetně IP adresy). PeTaX

Článek už je přlíliš starý. Diskuse k němu byly uzavřeny.

Dosud bez komentářů

Svobodný svět

Jen svoboda jednotlivce vede ke svobodné společnosti

top