Štítky článku: •  

Referendum

Vládní návrh ústavního zákona o celostátním referendu má podle jeho předkladatele Jiřího Dienstbiera ambici „být významným doplněním soustavy výkonu moci založené na zastupitelské demokracii, které umožní, aby občané vykonávali státní moc i přímo“.

ivan-hoffman.jpg (9,306 kiB)
Ivan Hoffman

Na čem si ovšem dala vláda nejvíce záležet, je výčet toho, o čem v referendu hlasovat nelze. Prakticky o ničem, co je skutečně důležité. Referendum nemůže být o základních právech a svobodách, o státním rozpočtu, daních, náležitostech demokratického státu ani o me­zi­ná­rod­ních závazcích republiky. Referendem se nelze zbavit vadných zákonů ani nežádoucích zastupitelů.

Podobně jako se o volbách sarkasticky žertuje, že kdyby něco mohly změnit, politici by je dávno zakázali, má zákon o obecném referendu šanci na schválení parlamentem díky tomu, že je vzorně bezzubý. Aby referendum proběhlo, bylo by třeba shromáždit čtvrt miliónu podpisů a aby byl výsledek závazný pro vládu, musela by pro něj hlasovat nadpoloviční většina hlasujících a současně čtvrtina oprávněných voličů. Vlastně je s podivem, že referendum s takovýmito omezujícími parametry politici neschválili už dávno.

Jediné referendum se u nás konalo ke vstupu do Evropské unie. Po té, co jsme členy a máme s členstvím řadu konkrétních zkušeností, dobrých i špatných, hodilo by se hlasovat, zda v členství pokračovat, anebo je ukončit coby omyl. Rovněž by neškodilo referendum o tom, zda se osvědčila parlamentní, tedy nepřímá demokracie, respektive zda jsme pro, aby nám organizovaly život politické partaje. To jsou témata, o kterých se s námi politici nebaví. Bez možnosti vyjadřovat se napřímo k systému či k zastupitelům je ale referendum vcelku o ničem.

Autor: Ivan Hoffman

Autor článku: | Vydáno: | Přečteno: 935 × | Prestiž Q1: 5,83

+3 plus Známkuj článek minus –0

Interní diskuse

Komentáře

Článek má 0 komentářů.

Pravidla pro diskutující

Přidáním komentáře souhlasíte s tím, že budete dodržovat základní pravidla slušné výměny názorů. Vítám jejich střet, ale snažte se je vždy vést v rámci kultivované debaty. Bude-li se někdo chovat jako sprostý nevychovanec, pokud bude urážet ostatní komentující, nebo mi bude zanášet diskusi nevyžádanou reklamou, takové příspěvky nekompromisně zablokuji. Na oplátku slibuji, že kontroverzní příspěvky nebudu editovat, ani mazat. Za deset porušení těchto pravidel budete z diskuse nekompromisně a navždy vyřazeni (včetně IP adresy). PeTaX

Článek už je přlíliš starý. Diskuse k němu byly uzavřeny.

Dosud bez komentářů

Svobodný svět

Jen svoboda jednotlivce vede ke svobodné společnosti

top