Štítky článku: •  

Alternativní realita u řeckých hranic

Během celé krize na řecko-tureckých hranicích, která trvala několik týdnů, Česká televize víceméně mlčela. Informace o situaci na vnější hranici EU přinášely jen sociální sítě. Překlady z řeckých serverů se však šířily ve velkém. Televize se nenamáhala projít ani zprávy světových agentur.

hranice_turecko-recko.jpg (75,207 kiB)
Žadatelé o azyl už téměř měsíc čekají v zalesněné oblasti poblíž nárazníkové zóny mezi přechody Kastanies a Pazarkule v naději, že Řecko otevře hranice (26. března v turecké severozápadní provincii Edirne).
Foto: Agentura Gokhan Balci / Anadolu / Profimedia.

Hlavní zpravodajský pořad České televize Události se 25. března se po dlouhém mlčení zmínil i o situaci na turecko-řeckých hranicích. Uprchlíci prý se vracejí do Turecka, v klidu a míru, na hranicích žádné incidenty nebo jen ojedinělé.

Reportér Václav Černohorský oznámil, že k hranici ho nepustili, takže natáčel v Istanbulu na autobusovém terminálu, kde mluvil s uprchlíky, vrátivšími se od hranic. Nic nemají, Řekové jim po překročení hranic všechno vzali a vyhnali je. Mají mnohá zranění, včetně zlomenin — už zcela zhojených.

Nemohu a nechci zlehčovat utrpení lidí. Jsou v zoufalé situaci, lapení mezi dvěma zeměmi, které je nechtějí. Ovšem v reportáži bylo mnoho žen a dětí, které jsem předtím na videích od hranic rozhodně neviděla.

Marcela Augustová, moderátorka, přesvědčivě tvrdila, že se nepotvrdily zprávy o střetech mezi řeckými a tureckými pohraničníky, o ostré střelbě a mrtvých řeckých pohraničnících. O mrtvých pohraničnících ale nikdo nepsal, zatímco ostrá střelba z člunů na řece Evros na videích byla, stejně jako vozidla pohraniční turecké stráže, snažící se strhnout hraniční plot. Ostatně, střelba slzných a kouřových granátů není útok na sousední zemi?

Bylo jasné, kdo se chce kam dostat. Řekové do Turecka nechtěli, ani před sebou nehnali tisíce migrantů k hranicím. Vysloveně komicky působila věta o „granátech, vypálených z obou stran“, která v reportáži popírala předchozí tvrzení o tom, že se nekonaly střety mezi tureckými a řeckými vojáky.

Na aktuálních videích, zejména #standwithgreece či #evros, jsou skutečně videa ukazující vyklízení některých příhraničních táborů, ale objevují se i videa, kde turecká policie opět povzbuzuje migranty k útokům na pohraniční zátarasy. Tady ženy a děti nejsou vůbec nebo velmi vzácně.

K „falešným zprávám“ o střelbě a útocích na turecko-řecké hranici pak nejlépe promluvil ministr vnitra Turecka Süleyman Soylu:

„Turecké síly v Evrosu útočily na řecké síly kulkami a kouřovými granáty celé hodiny. Řekové provokovali turecké síly a oni jednoduše reagovali, ale desetinásobně. Můžeme to kdykoli udělat znovu.“

To je na twitteru novináře Abdullaha Bozkurta, opozičního novináře severu nordicmonitor.com.

Provládní anglicky psaný turecký deník Daily Sabah ovšem napsal, že útočili pouze Řekové:

„Je to už téměř měsíc, co se přistěhovalci a uprchlíci přesunuli směrem k řecké hranici, aby vstoupili do Evropské unie, ale byli blokováni řeckými bezpečnostními silami, které proti těm, kteří se snaží překročit, použili slzný plyn, kulky a vodní děla.“

Stříleli tedy jen Řekové a jen Řekové použili slzný plyn.

Turecký ministr mluvil také o tom, že na řeckou stranu údajně přešlo 150 tisíc migrantů a dalších 4 600 jich čeká u hranic. Řekové si skutečně stěžují, že v době, kdy oni nesmí ven pod hrozbou citelných pokut kvůli epidemii koronaviru, migranti volně chodí po ulicích. A dokládají to vlastními záběry z mobilů. Ale že by jich přešlo 150 tisíc, to nikdo jiný než Turci nepotvrdil.

Přesná fakta a čísla zřejmě nikdo nezná. V noci na 27. března se opět objevily záběry a zprávy o tom, že migranti u přechodu Kastanies zapálili pohraniční plot.

Jak se bude dál vyvíjet situace na hranici, tedy neví nikdo. I když jsou zprávy o stahování migrantů do tureckého vnitrozemí, tvrdé jádro zřejmě na hranicích zůstává. Byla bych proto opatrná v hodnocení „falešných zpráv“.

Napsala Jana Kunšteková na Literárky.cz


Pozn. red.: A na vrchol všeho požaduje nyní ředitel Dvořák zvýšení koncesionářského poplatku o 11 %. Prý má další výdaje s provozem ČT3 pro důchodce. Výdaje??? Když tam jsou jen filmy pro pamětníky??? Ne, on chce další prachy na propagandu EU a na Fridrichovou, Moravce a Wollnera! Kdy už ho konečeně od jeho konfliktu zájmů vyhodí?

Autor článku: | Vydáno: | Přečteno: 445 × | Prestiž Q1: 13,08

+25 plus Známkuj článek minus –0

Interní diskuse

Komentáře

Článek má 2 komentářů.

Pravidla pro diskutující

Přidáním komentáře souhlasíte s tím, že budete dodržovat základní pravidla slušné výměny názorů. Vítám jejich střet, ale snažte se je vždy vést v rámci kultivované debaty. Bude-li se někdo chovat jako sprostý nevychovanec, pokud bude urážet ostatní komentující, nebo mi bude zanášet diskusi nevyžádanou reklamou, takové příspěvky nekompromisně zablokuji. Na oplátku slibuji, že kontroverzní příspěvky nebudu editovat, ani mazat. Za deset porušení těchto pravidel budete z diskuse nekompromisně a navždy vyřazeni (včetně IP adresy). PeTaX

Napsat nový komentář
Jan Slaba

Ještě zapomněli založit ČT4 pro OSVČ.
Mohla by třeba dávat Okres na severu. Takový soudruh Pláteník by jistě živnostníky zahřál na srdci a hned by měli z toho našeho socialismu potěšení.
A koncesionářský poplatek by se krásně navýšil o 22%.

Tomáš Fiala

S předposlední větou "Pozn. red." naprosto souhlasím. Ale ta ČT3 sebou skutečně nese nějaké výdaje. I když v programu je tisíckrát recyklované ho...no.* Jen jsou to stejné výdaje, jako kdyby "můj" Vietnamec začal svoje vlastní ho...na balit do stříbrné folie a zkoušel je prodávat 10 dkg za 1.000,- Kč. Jistě by s tím taky měl nějaké výdaje...**

*) V případě takovýchto počinů (jakékoli) televize si vzpomenu na svého tátu, kterému vstávaly chlupy na zádech vzteky, když za kulturu jeho mládí byla prezentována např. "Vlachovka". Když přitom hudbou jeho mládí byl B. Goodman, F. Sinatra nebo E. Presley. Já bych takový program pro starší generaci v této situaci celkem bral, ale to by tam musely být staré záznamy živáků Floydů, Stounů, Doors, muzikály jako Kočka na rozpálené..., Hallo Dolly, dobré filmy ČR/USA/It/Fr/... ze šedesátek/sedmdesátek apod. Nad tím by se přeci většinově generace seniorů měla/mohla rozplývat, tím spíš, že v šedesátkách/sedmdesátkách to mnohé bylo jejich nevyplnitelné zbožné přání a dnes by nákup práv na ty staré vykopávky nebyl nic moc drahý. Na to bych se (právě proto tehdy nenaplněné zbožné přání) podíval i já (ono už mi je 50+). Na tenhle odvar pro pár přežívajících zaprděných komoušských mumií fakt kaká pejsáček.

**) I když byla-li by ta stříbrná folie 99,5% a byla-li by třeba i za dvoj(možná i troj)násobek současné ceny investičních stříbrných mincí, které teď není kde koupit, je otázkou, zdali bych si takové zboží v této situaci nepořídil. :-)

Napsat nový komentář

Zbývá 2048 znaků.

Svobodný svět

Jen svoboda jednotlivce vede ke svobodné společnosti

top