Štítky článku: •  

Kdo může za to, že je Itálie centrem korony?

Při svých rešerších jsem našel velmi zajímavé vysvětlení toho, proč se Itálie stala „hot spotem“ korony v Evropě. Kvůli čínskému novému roku (25. ledna) odjeli desetitisíce a možná statisíce Číňanů do vlasti a po čtrnácti dnech se vrátili, mnozí z nich s nákazou.

Severní Itálie je již několik let centrem čínského (zejména textilního) průmyslu. Za mizerné platy zaměstnává legálně a ilegálně v Itálii žijící Číňany. To má velkou výhodu, protože může prodávat textilní výrobky draho, jako Made in Italy. Takže je všechno vina Číňanů? Ani náhodou.

Italská vláda měla v kritické době, okolo čínského nového roku, možnost zakázat výjezd anebo aspoň návrat Číňanů zpět do země. Ale neodvážila se to udělat. Možná zčásti, ale jistě ne hlavně ze strachu před čínským vedením. Podle mého názoru za tím vězí dvě mnohem závažnější selhání Evropanů samotných.

První je utkvělé neoliberální přesvědčení evropských vládnoucích elit o vztahu ekonomiky a společnosti. Podle něj je samozřejmou a hlavní úlohou společnosti hospodářský růst. Je příznačné, že si absurditu tohoto tvrzení dnes již prakticky nikdo neuvědomuje. Ve skutečnosti je totiž hospodářství pouze služební sektor celé společnosti a ne důvod její existence. Toto zcestné ekonomické a (potažmo) politické myšlení vládnoucích se postaralo nejenom o urychlení globálního rozšiřování korony, ale i o mnoho dalších aktuálních politických problémů západních demokracii.

Upozornit na to, kritizovat to a burcovat společnost měla zejména sociálně-vědně vzdělaná vrstva; slovo elita není na místě. Až na vzácné výjimky se příslušníci této vrstvy sice do ruda rozpálí třeba nad populismem a nacionalismem, ale jejich schopnosti již nestačí na to, rozpoznat spojení globalizace a těchto dvou jevů.

Ti kteří skoro ani nemohou chodit z toho, jak jsou pyšní na své kritické myšlení mají zmrzačené mozky. A tak jim stačí slyšet pojem „mezinárodní“ a okamžitě z nich vypadne: moderní, pokrokové, správné. Mizerná úroveň západní sociálně-vědní inteligence je druhé evropské selhání. Ani na něm nenese vinu Čína.

Podcast

Píše pan Petr Robejšek na Aktuálně.cz

Autor článku: | Vydáno: | Přečteno: 502 × | Prestiž Q1: 11,35

+19 plus Známkuj článek minus –0

Interní diskuse

Komentáře

Článek má 0 komentářů.

Pravidla pro diskutující

Přidáním komentáře souhlasíte s tím, že budete dodržovat základní pravidla slušné výměny názorů. Vítám jejich střet, ale snažte se je vždy vést v rámci kultivované debaty. Bude-li se někdo chovat jako sprostý nevychovanec, pokud bude urážet ostatní komentující, nebo mi bude zanášet diskusi nevyžádanou reklamou, takové příspěvky nekompromisně zablokuji. Na oplátku slibuji, že kontroverzní příspěvky nebudu editovat, ani mazat. Za deset porušení těchto pravidel budete z diskuse nekompromisně a navždy vyřazeni (včetně IP adresy). PeTaX

Napsat nový komentář

Dosud bez komentářů

Napsat nový komentář

Zbývá 2048 znaků.

Svobodný svět

Jen svoboda jednotlivce vede ke svobodné společnosti

top