Štítky článku: •  

Restart země

Je to neskutečné, jak je lidstvo nepoučitelné. Posledních sto let to zkoušelo znovu a znovu. Socialismus tuhle a onde, tudy a jinudy. Vždycky se spálilo.

Každé malé děcko po jednom sáhnutí si na rozžhavenou plotýnku ví, že pálí, tedy se na ni nesahá. Lidstvo ne-e. Lidstvo si bude pálit prsty pořád až do zblbnutí.

Čím déle karanténa trvá, čím víc lidem docházejí peníze, čím déle musejí mít živnostníci zavřené své krámky — tím víc roste poptávka po socialistickém řešení. Za všechny to shrnul jeden pán, který na sociálních sítích zveřejnil veleúspěšný status s názvem „RESTART ČESKA“ a s jazykem typu „čau, lidi“. Gigantický počet komentářů i palců svědčil o tom, že se strefil do většinového vkusu. Což mě krapet děsí.

Zní to náramně chytlavě. Čím suverénněji se některé věci prezentují, čím míň toho o nich víme, čím víc emocí do nich vložíme — tím působí přesvědčivěji a chytlavěji. A když se vše prodá se správným, až náboženským zapálením, úspěch je zaručen. Náboženské vytržení má ovšem jeden zádrhel. Je založené na víře.

Ekonomie jest však založena na datech, výpočtech a lidské psychologii. Nikoliv na víře. Pravá ekonomie chce vědět, nikoliv věřit. Tahle víra požaduje prosperitu bez práce, štěstí bez námahy a spravedlnost bez nerovnosti. Vědění ví, že ani jedno neexistuje.

Prý: „…Zrušte všechny staré exekuce. (…) Rozjetí exekutorské hydry je největší zločin našeho státu za posledních 20 let. Celkově musíme úplně změnit přístup k úvěrům. Zakázat šmejdské půjčky, reklamu na dluhy regulovat stejně jako reklamu na tabák…“

Víte, to je přesně jedna z těch věcí, co znějí pěkně. V podstatě zrušit exekutory. Jistě, jsou exekutoři lepší a exekutoři horší, o tom žádná. Taky ale žádná o tom, že exekutoři a exekuce jsou nutní. Jejich odstavení znamená znemožnit věřitelům dostat se ke svým nedobytným dluhům. Poskytne věřitel dluh, když ví, že nebude splacen? Neposkytne. Je naše společnost schopná přežít bez dluhů? Není. Chceme-li dluhy, potřebujeme věřitele. Chceme-li věřitele, potřebujeme exekutory. Bez jednoho není druhé a třetí. Zrušení exekucí znamená darovat dlužníkovi a ukrást věřiteli. Obdarovat toho, kdo to nezvládnul, z majetku toho, kdo to dosud zvládal. Že je dočasný kalamitní stav? Žádný kalamitní stav neospravedlňuje krádež. Ostatně ve výjimečném stavu jsou krádeže a rabování trestány ještě přísněji než jindy. Rabování znamená, že ten, kdo nemá, si vezme svévolně z majetku toho, kdo má. Zrušení exekucí dnes je tedy rabováním věřitelů dlužníky ve výjimečném stavu.

Prý: „…nazrál čas k tomu, aby bohatí platili vyšší daně (…) ve světě se to má tak, že bohatí bohatnou a ostatní spíš nic moc. Majetek a ekonomický vliv se koncentruje v rukou čím dál menšího množství osob…“

Víte — to, že bohatí stále bohatnou a chudí stále relativně k nim v posledních letech chudnou, není dáno „hamižností“ bohatých. Je to dáno právě oním socialistickým náboženstvím a vírou, že lze řídit společnost jako podnik. To díky téhle víře došlo ke snížení úrokových sazeb až na nulu. K oné zvrácenosti, kdy cena peněz je nula. A kvůli tomu, že peníze mají úrok nula, se stalo, že ceny cenných papírů i ceny realit zachvátila inflace. Jejich ceny se nafukují a chudší lidé na ně nedosáhnou. A bohatší bez svého přičinění bohatnou stále víc. Ale když bohatým zvýšíme daně, nikterak tím tuhle inflaci skutečných hodnot nezastavíme. Chudší stále nebudou mít kde bydlet, akcionáři budou mít stále dražší akcie. To jen těm, kteří stále ještě skutečně pracují a vytvářejí, ať už svýma rukama nebo svou hlavou, vezmeme motivaci pracovat. Oslabíme ty, kdo jako jediní hodnoty vytvářejí a společnost táhnou, a nakrmíme z toho lupu státní úředníky a ty, kteří nevytváří, ale žijí z dotací.

Prý: „…Stát mě v této krizi zklamal. (…) Chci stát, který primárně důvěřuje občanovi — protože tento měsíc se ukázalo, že český občan zaslouží víc důvěry než český stát! Stát, který vás nechá na pokoji!“

Ach, jaký to protimluv! Chci stát, který důvěřuje lidem — nechá lidi na pokoji — v krizi nezklame — a dostane víc daní. Cožpak to není zřejmé, že stát, který dostane víc peněz, naroste? A že čím větší stát bude, tím víc bude selhávat? Cožpak to není zřejmé, že roušky chyběly tak dlouho, dokud si na ně dělal monopol stát, a najednou jich bylo všude plno, když stát ustoupil, lidé se začali o sebe starat sami a šít si je doma? Cožpak to nevidíte, že voláte po tom, aby vás stát nechal na pokoji, a stejným dechem voláte po tom, aby reguloval, vstupoval do hry, danil a řídil? Cožpak to stát umí, být efektivní a věřit člověku? Stát je jen sumou jednotlivých státních úředníků, a každý státní úředník je především člověkem. A každému člověku jde v první řadě o vlastní prospěch — o vlastní plat. Cožpak státní úředník někdy může rozhodnout o tom, aby se stát zmenšil a nechal občany volně dýchat, když tím by se připravil o svůj vlastní plat, svou moc, své živobytí?

Prý: „…Mějme férovou a svobodnou společnost. Liberální země, ostrůvek svobody ve světě. (…) Totální rovnost…“

Uši mě bolí — mějme férovou společnost a totální rovnost. Ach jak jenom je možné, že to někdo neslyší? Že neslyší, že férovost a spravedlnost je přesným opakem rovnosti! Lidé si nejsou rovní. Lidé jsou různí, mají různé zásluhy — a za ně různé příjmy a různé bohatství.

Máme mít rovnost, tedy zničení spravedlnosti? Však proč ne. Je to nutné, abychom si nabili ústa a po sté první a z této chiméry procitli. Protože před spravedlností nakonec není úniku; nic nelze získat nezaslouženě. Je to jako zákon zachování energie. Budeme si hrát ještě chvíli tu hru, že můžeme být svobodní, spravedliví a rovní si současně — a dobře tak. Protože dokud si ta ústa v novém socialistickém pokusu znovu do krve neroztřískáme, nebudeme schopni skutečného restartu a osvobození.

Že to přijde a kyvadlo se zase vychýlí, nepochybuju.

Píše paní Markéta Šichtařová na Blogspot.com

Autor článku: | Vydáno: | Přečteno: 498 × | Prestiž Q1: 13,16

+25 plus Známkuj článek minus –0

Interní diskuse

Komentáře

Článek má 21 komentářů.

Pravidla pro diskutující

Přidáním komentáře souhlasíte s tím, že budete dodržovat základní pravidla slušné výměny názorů. Vítám jejich střet, ale snažte se je vždy vést v rámci kultivované debaty. Bude-li se někdo chovat jako sprostý nevychovanec, pokud bude urážet ostatní komentující, spamovat, nebo tapetovat diskuse zcela mimo téma článku, nebo ji zanášet reklamou, takové příspěvky nekompromisně zablokuji. Na oplátku slibuji, že i kontroverzní příspěvky nebudu editovat, ani mazat. Za deset porušení těchto pravidel budete z diskuse nekompromisně a navždy vyřazeni (včetně IP adresy). PeTaX

Článek už je přlíliš starý. Diskuse k němu byly uzavřeny.
Jan Slaba

...tak tady pán si přál jeden socialismus....už se to nese vašnosto...i s tradiční přílohou šesti miliónů mrtvých...dobrou chuť a za 30 let se zase zastavte.

PeTaX

A soudruh Švejnar už to vidí jasně: záporné úrokové sazby a znárodňování.

Vojtěch Běhunčík

Ekonomové a jejich takzvaná "věda" ...

"Lidé jsou různí, mají různé zásluhy - a za ně různé příjmy a různé bohatství."
To je jenom půl pravdy. Někteří dosáhli svých příjmů a bohatství způsobem legálním na hraně zákona a využitím stejně pochybných zdrojů.

"... cena peněz je nula. ..."
Cena peněz je nula tak nanejvýš pro jejich emitenty.
Zaměstnancům nikdo nerozhazuje ani nebude rozhazovat peníze z vrtulníku.

ing. Zdeněk Beran, CSc.

Svatá prostoto!
Prostudujte si Ludwiga von Misese, jeho žáka Rothbarda a poznáte, že ekonomie JE VĚDA s jasnou logickou výstavbou vycházející ze základních premis (axiomů) SROZUMITELNÝCH každému člověku se zdravým rozumem.
Vaše pejorativní vyjádření >> Ekonomové a jejich takzvaná "věda" …

PeTaX

Čím levicovější postoj, tím větší skepse k ekonomii jako vědě. A nechuť ke spontánnímu, tržnímu lidskému jednání. Je zajímavé, že jak Marxovy, tak i Keynesovy bludy už byly nepochybně vyvráceny, ale to nebrání levičákům je dále uctívat, protože jejich dogmatem je centrální řízení.

Vojtěch Běhunčík

Dokáže tržní ekonomika vyléčit nemoci a odstranit negramotnost?
Umí volný trh vyčistit znečištěné řeky, neplodnou půdu a otrávený vzduch?

Vojtěch Běhunčík

Problém bývá v tom, že v kritických situacích lidé nejednají podle základních axiomů a pravidel logiky.

PeTaX

Zatímco centrální plánovač ano? Pche!

Vojtěch Běhunčík

Obávám se, že podceňujete centrálního plánovače.
Centrální plánovač dnes není cifršpion, sedící nad tabulkami v zastrčeném kutlochu a bez vazby s realitou.
V době vyspělých komunikačních technologií a propracovaných metod sledování a monitorování má centrální plánovač v ruce netušené možnosti.
V robotizovaných továrnách (průmysl >= 4.0) , online připojených všemi zařízeními (sítě 5G) má k dispozici okamžité údaje o výrobě a potřebě materiálu (okamžitá výroba bez potřeby skladů).
Centrální plánovač může monitorovat dopravní trasy (všude na dálnicích jsou kamery), pohyb vozidel (všude ve městech jsou kamery) a směrovat přepravu mimo úzká hrdla (zácpy, objížďky).
Centrální plánovač může sledovat pohyb osob (kamery s rozpoznáním tváře nebo způsobu chůze), mobily (trasování pohybu systémy GPS) ...
Centrální plánovač může sledovat v přímém přenosu finanční toky (online platby kartou a mobilem).
Centrální plánovač může ovlivňovat burzovní trhy - naprostá většina obchodů na burze se odehrává online pomocí speciálních programů, kde rozhodují milisekundy a vyhrává ten, kdo má rychlejší internetové připojení.
Centrální plánovač může ovlivňovat spotřebu reklamou (zejména cílenou reklamou podle zvyků online nakupujících) a vhodnými PR metodami.
Centrální plánovač může ovlivňovat politické dění aktivitou na sociálních sítích - stačí vhodně zvolená skupina na Facebooku nabo Instagramu.
Centrální plánovač může sledovat veškerou komunikaci - memusí nutně znát obsah zprávy - stačí metadata (kdo, kdy a s kým).
Je pravda, že tohle všechno je (prozatím) roztříštěno v různých databázích.
Pokud si centrální plánovač údaje propojí, je pánem světa.
Něčeho podobného v podobě vyspělé umělé inteligence se bál Stephen Hawking.

PeTaX

Netvrdím, že se centrální plánovač nemůže zmocnit veškeré moci. Špatně čtete. Jen bude vždy a za všech okolností dělat horší (protože jednotná, centrální) opatření, než diverzifikovaný organismus trhu.

Vojtěch Běhunčík

Aha. Nevím.
Ono záleží na diverzifikaci a indoktrinaci těch subjektů, které tvoří trh.
Také posouzení "horší" / "lepší" není příliš objektivní.
Nicméně - nehodlám prodlužovat toto vlákno a přeji editorovi příjemné bezvirové velikonoce.

ing. Zdeněk Beran, CSc.

Vaše pejorativní vyjádření sedí pouze na takové "rádoby ekonomy" či pseudoekonomy jako byli populističtí demagogové Karel Marx, lord Keynes, … a jim podobní neumětelé či jejich následovníci, kteří uvěřili bludům hlásaným výše zmíněnými pseudovědci!
V žádném případě však NESEDÍ na paní Šichtařovou !!!

Vojtěch Běhunčík

Abych nebyl na ekonomy takový pes - kritiku ekonomiky jako vědy najdete v mnoha publikacích (i na Wikipedii - v oddíle Criticisms).
Samotná ekonomie jako sociální věda by měla být nezávislá na státech a vládách, nicméně skutečnou politiku vykonávají lidé a (někdy i ekonomové), kteří své funkce zneužívají ke změně hodnotových systémů a rozhodovacích procesů.
Je také pravda, že v ekonomii se stále více používají nové matematicko-fyzikální metody, které se snaží nevidět ji jako rovnovážný systém, ale systém ekonomické komplexity, která se neustále vyvíjí.
A přesto jsou ekonomové znovu a znovu překvapováni tím, že jejich očekávání se neshoduje se očekávaným vývojem.

Vojtěch Běhunčík

Oprava hrubé chyby: Nemá být "ekonomiky jako vědy". Správně je "ekonomie jako vědy".

ing. Zdeněk Beran, CSc.

Vojtěch Běhunčík: "přesto jsou ekonomové ... překvapováni tím, že jejich očekávání se neshoduje se SKUTEČNÝM vývojem"

Jak kteří:
Ludwig von Mises DOKÁZAL např. PŘEDPOVĚDĚT Velkou hospodářskou krizi na přelomu 20. a 30. let minulého století. Odmítl proto i vysoký/ou ekonomický/ou post/pozici (nevím už přesně, zdali ministra financí nebo guvernéra Rakouské národní/centrální banky, či nějakou podobnou funkci) nabízenou mu rakouskou vládou v 2.polovině 20.let, neboť viděl, že obrovská nafukující se bublina úvěrové expanze, způsobená LEVNÝMI penězi (tj. penězi půjčovanými za NIŽŠÍ než rovnovážnou tržní úrokovou míru - a ta tenkrát zdaleka nebyla nulová anebo dokonce záporná, jako je tomu u řady (centrálních) bank na západ od nás nyní!) - tedy, že tato bublina (charakterizovaná mj. i nezdravým růstem cen akcií na burze) MUSÍ jednou prasknout!
Viz "Rakouská teorie hospodářského cyklu" na Mises.cz

Spousta kritiků trhu argumentuje právě touto krizí 30.let a nechce vidět, CO JÍ PŘEDCHÁZELO, CO JI ZPŮSOBILO! (Že tu zafungovala nějaká kauzalita …)


Dost mi to připomíná postoj Sudetských Němců, pro které historie jako by začala AŽ jejich odsunem z Československa po skončení 2.světové války a nechtějí vidět, CO ODSUNU PŘEDCHÁZELO, CO JEJ ZPŮSOBILO! Že tu rovněž zafungovala nějaká kauzalita:
1) Nejdříve jejich vlastizrada proti Československu (Wir wollen heim nach Reich)
2) Mnichovská dohoda, odtržení Sudet a jejich připojení k Německé říši
3) Protektorát Böhmen und Mähren
4) 2.světová válka

Body 1 až 4) doprovázeny zločiny (nejen) proti Čechům: Němci zavinili smrt na 60 milionů lidí!

Nyní však vychovávají svou mladou generaci v takovém duchu, že bych se ani nedivil, kdyby si mladí potomci Sudetských Němců mysleli, že 2.světová válka ZAČALA právě VYHNÁNÍM Sudetských Němců z Československa!

Vojtěch Běhunčík

Máte pravdu - účeloví popírači příčiny a následku se vyskytují ve všech dobách. Zkouší veřejnost ohýbat postupně, pomalu, na principu Overtonova okna.

Borsuk

Ad p.Běhunčík. Tržní ani žádná jiná ekonomika nemůže odstranit ani nemoci, ani negramotnost.
Nemoci odstraňují léky, lékaři, atd, zkrátka zdravotnictví. Negramotnost odstraní vzdělání. Pletete si obory.

Vojtěch Běhunčík

V podstatě chci říci, že ekonomie se považuje za všespasitelnou a všemocnou disciplínu - což není pravda. Kéž bychom měli tolik studentů/studentek lékařství a pedagogů, kolik je jich v ekonimických oborech.

PeTaX

Ekonomie, alespoň ta klasická, pouze popisuje lidské jednání. Nehraje si na inženýry společnosti a pleticháře dobra. Hovoří pouze o následcích příčin. To, že se často zaměňuje za ekonometrii, či se z ní vyvozují nástroje k vytváření příčin, je popíráním jejího smyslu.

Vojtěch Běhunčík

Přesto se domnívám, že ekonomii a poměřování všeho ekonomickými hledisky je dáván zbytečně velký prostor.
Jak správně říkáte, ekonomie hovoří pouze o (některých) následcích (některých) příčin - těch, které jsou pro ni zajímavé.

Vojtěch Běhunčík

Příklad:
Ekonomii nezajímá, že nemoc COVID-19 (následek) je způsobována virem SARS-CoV-2 (příčina).

Svobodný svět

Jen svoboda jednotlivce vede ke svobodné společnosti

top