Štítky článku: •  

20 citátů: politická korektnost má přednost před veřejným zdravím

V době koronavirové krize, která si zatím vyžádala více než 22 000 životů a doslova ničí světovou ekonomiku, jsme byli svědky toho, jak se vládní lídři, novináři a zdravotničtí pracovníci pokoušeli mermomocí podporovat otevřené hranice, navzdory hrozbě pro světovou veřejnost.

Otázkou momentálně je, proč Evropa a zbytek světa čekaly tak dlouho, než zavřely své hranice, zejména před silně zasaženými zeměmi jako Čína. Odpověď může mít mnoho do činění s následujícími 20 citáty.

Emmanuel Macron: zavření hranic s Itálií je špatné rozhodnutí

Francouzský prezident Emmanuel Macron 10. března tvrdil, že Slovinsko a Rakousko udělaly „špatné rozhodnutí“, když výrazně omezily cestování do Itálie, které také sousedí s Francií.

„Upřímně věřím, že jsou to špatná rozhodnutí,“ podotkl Macron potom, jak se účastnil krizových rozhovorů o koronavirus s ostatními lídry EU během videokonference.

Jen týden nato Francie zavřela své hranice všem evropským zemím.

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová: všeobecné zákazy cestování jsou neefektivní

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová 13. března řekla, že „všeobecné zákazy cestování nepovažuje Světová zdravotnická organizace za nejefektivnější“, přičemž vyjádřila svůj nesouhlas s tím, aby země jednostranně zavíraly své hranice.

Zareagovala tak poté, co Česká republika 9. března zavedla zákaz vstupu na své území pro cizince a zákaz cestování mimo zemi pro všechny Čechy, což bylo v době, kdy ostatní země EU, včetně Maďarska, Rakouska a Slovinska, zavedly hraniční kontroly. Země upustily od cestování po Schengenské zóně bez pasů a zaměřily své kontroly na cestující ze silně postižené Itálie.

EU vydala všeobecný zákaz cestování za své vnější hranice méně než týden poté, co von der Leyenová zkritizovala Českou republiku, Maďarsko, Rakousko a Slovinsko za zavření svých hranic.

Macron řekl, že EU by se měla vyhnout „návratu k nacionalismu“

Francouzský prezident Emmanuel Macron varoval před unáhleným zavíráním hranic, což by znamenalo „návrat k nacionalismu“.

Když varoval před nebezpečím „nacionalistické izolace“, řekl: „Tento virus nemá pas. Musíme spojit síly, koordinovat naše reakce a spolupracovat. Evropská koordinace je základem a zajistím, aby se rozběhla.“

Šéf WHO naléhá, ​​aby země nezavíraly své hranice před cizinci z Číny

Světová zdravotnická organizace (WHO) se drží svého závazku k otevřeným hranicím až do konce, čehož důkazem je, že její šéf vyzval země, aby nechaly Číně, odkud koronavirus pochází, své hranice otevřené.

„Není důvod k opatření zbytečně zasahující do mezinárodního cestování a obchodu. Vyzýváme všechny země, aby uskutečnily rozhodnutí, které se zakládají na důkazech a jsou důsledné. WHO je připravena poskytnout rady každé zemi, která zvažuje, jaká opatření zavede,“ řekl začátkem února šéf WHO Tedros Adhan Ghebreyesus.

Tedros vyjádřil svůj nesouhlas se zeměmi jako Singapur, Spojené státy a Austrálie za zavření svých hranic Číně.

Think tank Rada pro zahraniční vztahy prohlásila, že Tedros je Číně dlužen za to, že ho komunistická vláda podpořila během voleb, kdy se v roce 2017 stal generálním ředitelem WHO.

Tedros popírá, že se řídí příkazy z Pekingu, ale WHO je obviňována z toho, že příliš pozdě vyhlásila stav globální zdravotní nouze. Tedros dokonce pochválil Čínu za projevení „transparentnosti“ během krize navzdory důkazům, že země ututlávala vypuknutí onemocnění a pronásledovala zdravotnické pracovníky vynášející informace.

Šéf WHO: zavření hranic zvyšuje „obavy“ a „pocit studu“

Ghebreyesus také později vyzval k zachování otevřených hranic, a to ve vyjádření, které působilo dojmem, že politická korektnost má přednost před veřejným zdravím.

„Znovu opakujeme naši výzvu všem zemím, aby nezaváděly omezení, která zbytečně zasahují do mezinárodního cestování a obchodu. Taková omezení mohou v důsledku zvýšit obavy a pocit studu a budou mít malý užitek pro veřejné zdraví,“ řekl Ghebreyesus představenstvu OSN v Ženevě.

WHO už dlouho tvrdí, že zavření hranic do země během vypuknutí onemocnění zvyšuje pocit studu vůči dané zemi a dokonce i celým etnickým skupinám.

Přestože lídři EU a představitelé WHO jsou proti zavírání hranic, velký průzkum agentury Reuters zjistil, že občané v drtivé míře podporují taková opatření, s tím, že asijské země vykazují nejvyšší podporu pro zavírání hranic.

Angela Merkel řekla, že Německo je proti zavírání hranic, později je zavřeli také

Během prvního veřejného projevu německá kancléřka Angela Merkelová k vypuknutí epidemie varovala, že zavírání hranic nebude stačit k zabránění šíření viru.

Řekla, „My v Německu jsme v každém případě toho názoru, že zavírání hranic není přiměřenou reakcí na výzvu.“

„Je to zkouška naší solidarity, našeho zdravého rozumu a vzájemné péče. A já doufám, že tuto zkoušku zvládneme,“ řekla a dodala, že vyloučila možnost následovat Rakousko v zákazech pro návštěvníky z Itálie.

Osmnáctého března Německo zavřelo své hranice pro všechny cestující z EU, aby pomohlo zpomalit šíření viru v zemi a snížilo počet nových případů.

The Atlantic: Trumpovo rozhodnutí zavřít hranice pro evropské občany nedává smysl a zakládá se na předsudcích

Magazín The Atlantic se takto vyjádřil o Trumpově cestovním zákazu pro Evropu:

„Rozhodnutí prezidenta Donalda Trumpa zakázat většině evropských občanů cestovat do USA, kromě občanů Spojeného království a Irska, nedává smysl a do choulostivých vědeckých a politických rovnic vnáší pocity křivdy z minulosti a předsudky.“

EU zakázala vstup všem cizím občanům jen o týden později. The Atlantic neobvinil Evropu z toho, že své rozhodnutí učinila na základě pocitů křivdy z minulosti či „předsudků“.

Člen výkonné rady WHO řekl, že zavření hranic v Itálii je „nepřiměřené“ a „nezakládá se na vědeckých důkazech“

Odborníci z WHO neustále bojovali se zeměmi kvůli každému druhu zákazu cestování. Itálie, která utrpěla ztrátu již více než 8100 životů, nakonec zavřela své hranice pro Čínu 31. ledna. První oficiálně potvrzený případ koronaviru v zemi ze dne 23. ledna byli čínští turisté z Wu-chan, kteří cestovali po zemi turistickým autobusem se 100 dalšími čínskými turisty, zatímco zdravotnické úřady v Římě potvrdily jejich diagnózu.

Navzdory hrozbě trvalo Itálii týden, než zakázala všechny lety z Číny.

Odborníci z WHO prohlásili, že Itálie udělala chybu, když zakázala lety z Číny.

Walter Ricciardi, člen výkonné rady Světové zdravotnické organizace, řekl, že zákaz letů je „nepřiměřený“ a „nezakládá se na vědeckých důkazech“.

Jeden z předních italských virologů na CNN řekl, že podle něj Itálie čekala tak dlouho na zákaz letů z Číny kvůli obavám z „rasismu“.

Číňanka v Itálii: obejměte mě! Nejsem virus

„Obejměte mě! Nejsem virus „bylo poselství vytištěné na plakátu, se kterým Číňanka chodila ulicemi Milána ve virálním videu, natočeném během vypuknutí koronaviru. Video, zveřejněné pod hashtagem #NieSomVirus a #SomClovek, nebylo jediným. V dalším Číňan ve Florencii žádá lidi, aby ho objali, přestože má na obličeji masku.

První video bylo zveřejněno na YouTube kanálu New China TV, kterou provozuje zpravodajská agentury Sin Cua, oficiální státní tisková agentura Číny. Druhé zveřejnila China Global Television Network, další státní vysílací společnost.

Starosta Florencie: obejměte Číňana

Někteří Italové uposlechli výzvu z Číny, včetně starosty Florencie Daria Nardelli, který zahájil národní kampaň za „objetí Číňana“, která se objevila ve videu zveřejněném na Facebooku stránce novin China's Peoples Daily, taktéž provozovaných čínskou vládou. Nardella řekl, že kampaň vede na to, aby „zastavil nenávist“.

Nardella aktivní podněcoval lidi, aby během vypuknutí koronaviru objímali cizince, od čehož v současnosti dost agresivně odrazují zdravotnické úřady jak v Itálii, tak v zahraničí.

Hlavní švédský epidemiolog: zavírání hranic je „úplný nesmysl“

Ve Švédsku jsou restaurace, bary a obchody stále otevřené. Děti stále chodí do školy a lidé se stále mohou shromažďovat do skupin o velikosti až 500 lidí. Velká část strategie země na vyrovnání se s koronavirem se zakládá na radě od Anderse Tegnella, hlavního švédského epidemiologa z Úřadu veřejného zdraví.

Věří, že země by si měla vypěstovat imunitu při současném ochraňování rizikových skupin, což znamená, že by toho měla pro zabránění šíření viru udělat jen málo.

Když Dánsko zavřelo své hranice, Tegnell byl kritický a řekl, že krok Dánska je „úplný nesmysl“.

Navzdory Tegnellovým tvrzením, že zapečetění hranic bylo „nesmyslné“, Švédsko šlo ještě dál a zakázalo vstup do země všem občanům mimo EU, s výjimkou žadatelů o azyl.

Tegnell: pokud někdo žije v domácnosti s nakaženým, je bezpečné, aby chodil do školy či práce

Další Tegnellův komentář má málo co do činění s hranicemi, ale ilustruje jeho podporu radikálně otevřené společnosti v době, kdy mnohé země dělají vše, co mohou, aby zastavily šíření viru.

Během televizního rozhovoru ze dne 18. března řekl, že je „bezpečné“, aby lidé žijící v domácnosti s osobou nakaženou koronavirem nadále chodili do práce či do školy, nad čím mnozí Švédové, včetně premiéra země, kroutili hlavou.

Bernie Sanders řekl, že by kvůli koronaviru nezavíral hranice

„Ale nevracejme se k téže staré věci,“ řekl senátor Bernie Sanders, který momentálně kandiduje na prezidenta jako reprezentant demokratické strany. „Není zajímavé, že prezident, který mluví demagogicky a démonizuje imigranty, myslí v první řadě na uzavření hranic?“

Mluvčí WHO tvrdí, že kvůli zavření hranic se lidé s koronavirem budou cítit jako „nepřátelé“

Zdá se, že i ostatní představitelé WHO se zabývají více politickou korektností než opatřeními na zkrocení viru, včetně Margaret Harrisové, mluvčí Světové zdravotnické organizace, která řekla, že zavírání hranic dá zemím nečekaně pocit, že jsou „v pořádku“.

„Když se soustředíte na zavření hranic, dáváte na tento účel množství zdrojů, namísto toho, abyste se soustředili na ochranu svých zdravotnických pracovníků, přípravu svých zdravotních systémů a zlepšování dohledu nad nemocí,“ řekla portálu The Intercept. „Omylem si myslíte, ‚Och, zavřeli jsme hranice. Jsme v pořádku.‘ Ale pokud lidé budou mít pocit, že jsou nepřátelé, že jsou problém, budou se skrývat, protože se velmi budou bát následků. Nemají jistotu, že když se identifikují s úřady, bude to mít pro ně dobré následky, jak jsme viděli s ebolou.“

Přestože země po celé Evropě zavírají své hranice, existuje, zdá se, jen velmi málo důkazů, že by to země považovaly za zažehnání hrozby koronaviru a že jejich občané jsou „v pořádku“. Je to spíše jen jedno z mnoha opatření, které země přijímají na zpomalení šíření viru a zabránění vzniku dalších ohnisek.

CNN varuje, že zákaz cestování může stigmatizovat „země a etnika“

Náznakem toho, že média spojila zákazy cestování s rasismem, místo toho, aby ho označila za legitimní, je varování CNN, že Trumpův zákaz cestování může mít „opačný účinek“ a způsobit „stigmatizace zemí a etnik“.

Zavření hranic pro Evropu nebude mít vliv na šíření koronaviru v USA

V souvislosti s Trumpovým zákazem cestování pro evropské cestující během vypuknutí koronaviru, Lawrence Gostiny, odborník na veřejné zdraví z Georgetownské univerzity, zveřejnil na Twitteru příspěvek s argumenty proti.

„Většina Evropy je stejně bezpečná jako USA. Nebude to mít na USA vliv … choroboplodné zárodky nerespektují hranice,“ napsal.

EU s ním jakoby nesouhlasila, což dokazuje rozhodnutí uzavřít evropské hranice o asi týden později, aby se zamezilo vypuknutí koronaviru.

Evropští ministři zdravotnictví: zavření hranic bude „nepřiměřené a neefektivní“

Když v Itálii začal stoupat počet mrtvých, v Římě se sešel italský ministr zdravotnictví Roberto Speranza, jeho německý protějšek Jens Spahn, a ostatní ministři zdravotnictví ze zemí sousedících s Itálií, spolu s evropskou komisařkou pro zdraví a bezpečnost potravin. Vydali prohlášení, že zavírání hranic bude „nepřiměřené a neefektivní“ opatření.

Obě země následně zavřely své hranice.

Ministr: Británie zůstává věrná otevřeným hranicím

Poté, co prezident Trump vydal pro Evropany zákaz cestování, který jim omezuje cestování do Spojených států, ministr financí Rishi Sunak řekl, že Británie nemusí kopírovat takový zákaz, protože prý cestování „nebude mít hmotný účinek“ na šíření koronavirus.

„Pokud jde o zákazy letů, vždy se při svých rozhodnutích řídíme vědou. Rada, kterou dostáváme, zní, že neexistují důkazy, že zásahy jako zavření hranic nebo cestovní zákazy budou mít hmotný účinek na šíření infekcí,“ řekl Sunak pro BBC.

Zavření hranic Itálii, Číně a Íránu „nebude mít žádný účinek“

Poté, co deník Sunday Times 22. března informoval, že lety z nejvíce postižených zemí jako Čína, Itálie a Írán i nadále denně přistávají v Londýně, kdy týdně přichází do Británie z těchto tří zemí odhadem 7500 lidí, nejmenovaný vládní mluvčí zopakoval stanovisko vlády.

„Neexistují důkazy, že zásahy jako zavření hranic nebo cestovní zákazy budou mít nějaký účinek na šíření nákazy,“ řekl mluvčí.

„Odborníci“ EU: zavření hranic bude v boji s koronavirem „neefektivní“

Nejmenovaní „odborníci“ EU, jež citoval portál EU Observer, věří, že zavření hranic je pro boj s koronavirem „neefektivní“.

Zdá se, že EU nesouhlasí s vlastními odborníky, ale už je pozdě.

Zdroj: REMIX

Překlad: zet, www.protiprudu.org

Autor článku: | Vydáno: | Přečteno: 370 × | Prestiž Q1: 8,76

+14 plus Známkuj článek minus –2

Interní diskuse

Komentáře

Článek má 0 komentářů.

Pravidla pro diskutující

Přidáním komentáře souhlasíte s tím, že budete dodržovat základní pravidla slušné výměny názorů. Vítám jejich střet, ale snažte se je vždy vést v rámci kultivované debaty. Bude-li se někdo chovat jako sprostý nevychovanec, pokud bude urážet ostatní komentující, nebo mi bude zanášet diskusi nevyžádanou reklamou, takové příspěvky nekompromisně zablokuji. Na oplátku slibuji, že kontroverzní příspěvky nebudu editovat, ani mazat. Za deset porušení těchto pravidel budete z diskuse nekompromisně a navždy vyřazeni (včetně IP adresy). PeTaX

Napsat nový komentář

Dosud bez komentářů

Napsat nový komentář

Zbývá 2048 znaků.

Svobodný svět

Jen svoboda jednotlivce vede ke svobodné společnosti

top