Štítky článku: •  

Vážení poslanci a poslankyně

Máte před sebou velmi důležité hlasování, rozhodnete, jakou další újmou projde česká společnost v dnešní epidemii. Budete nuceni posoudit, zdali prodloužit, nebo neprodloužit celonárodní karanténu, čili odhadnout pokud možno realisticky, která volba stanoví menší zlo.

Jak jistě po více než dvouměsíční nákaze západní společnosti dobře víte, tento nový, ne zcela prozkoumaný typ viru má své velmi specifické vlastnosti, které způsobily všeobecnou paniku s výjimkou několika asijských zemí a Švédska. V porovnání s virem normální chřipky se šíří 3 až 4násobnou rychlostí a pouze masivní testování a izolace nakažených může ohnisko nákazy podstatně omezit.

Na něco takového nemohly být vlády připraveny a tam, kde se nacházela velká koncentrace lidí, zejména starších osob, vypukla epidemie se strašlivou silou (Lombardie, Madrid, Paříž, Londýn, New York) a útěk desetitisíců lidí z postiženého epicentra epidemii rozšířil na venkov.

Státy, jež nemají tak velkou metropolitní oblast a včas se od těch postižených izolovaly, byly zasaženy mnohonásobně méně. V přepočtu na milion obyvatel má Itálie 230 úmrtí, Španělsko 221, Francie 83. Ale Rakousko 18, Německo 13, Česko 4 a celá střední Evropa ještě méně, a to bez ohledu na testování a restrikce, jaké zavedly. Nápadný je rozdíl mezi masivním testováním a připraveností nemocnic na nápor nakažených v Německu a chaotickou opožděnou reakcí středoevropských zemí. A navzdory tomu jsme na tom čtyřikrát lépe.

Poslední tři dny vykazují grafy všech zemí pouze lineární růst, což zcela jistě znamená počátek konce. Epidemiologové a politici, kteří se nechali ovlivnit představou exponenciálního růstu, pomalu a neochotně přiznávají, že nákaza pravděpodobně nedosáhne ani normálního globálního počtu obětí běžné chřipky ročně (300 000 až 500 000). Dnes má Covid-19 na kontě 54 000 osob. Od samého počátku bylo známo, že koronavir až na nepatrné výjimky pouze o několik měsíců až jednoho roku urychluje smrt přestárlých a těžce nemocných osob (70+).

Zajímavá je politika vůči pandemii ve Švédsku, kterou vede hlavní epidemiolog státu a denně vysvětluje na grafech, kdo na jakou závažnou nemoc s pouhou přítomností koronaviru zemřel, odmítá zastavit chod státu a společnosti.

Vzhledem k tomu, že vir neohrožuje většinu (průměr věku zemřelých v Lombardii je 79,5), a v situaci, kdy už je nakaženo 20 až 50 procent lidí, často bez příznaků, nemá masové testování žádný smysl, pouze by zbytečně mohlo občany vystrašit, jak dokazují hrátky s čísly v titulcích médií o počtech a procentech „nově nakažených“ nebo o „výrazném skoku v počtu mrtvých, nejvyšším od vypuknutí nákazy“ v Japonsku. Podíval jsem se na číslo, přibylo 13 a celkový součet od počátku činil 59 osob v zemi, která má 126 milionů obyvatel.

Vážení poslanci, dobře zvažte, má-li smysl prodloužit celonárodní karanténu a další umrtvení ekonomiky od 12. do 30. dubna. Každý den navíc znamená psychickou i materiální újmu a bankrot, nezaměstnanost je také velká sociální bolest, působí nemoci a někdy i sebevraždy, a přesto, že všechny důsledky nedokážeme vyhodnotit, měli bychom je vzít v úvahu. Světové hospodářské krizi se nevyhneme, o podporu už požádalo v Británii milion nezaměstnaných a v Americe za dva týdny stoupl počet lidí bez práce o 7 milionů. Obavy z pandemie se ukázaly přemrštěné, zdá se, že obavy z globální ekonomické krize přehnané nejsou.

Píše pan Alexander Tomský na Novinky.cz

Autor článku: | Vydáno: | Přečteno: 203 × | Prestiž Q1: 3,80

+8 plus Známkuj článek minus –7

Interní diskuse

Komentáře

Článek má 0 komentářů.

Pravidla pro diskutující

Přidáním komentáře souhlasíte s tím, že budete dodržovat základní pravidla slušné výměny názorů. Vítám jejich střet, ale snažte se je vždy vést v rámci kultivované debaty. Bude-li se někdo chovat jako sprostý nevychovanec, pokud bude urážet ostatní komentující, spamovat, nebo tapetovat diskuse zcela mimo téma článku, nebo ji zanášet reklamou, takové příspěvky nekompromisně zablokuji. Na oplátku slibuji, že i kontroverzní příspěvky nebudu editovat, ani mazat. Za deset porušení těchto pravidel budete z diskuse nekompromisně a navždy vyřazeni (včetně IP adresy). PeTaX

Článek už je přlíliš starý. Diskuse k němu byly uzavřeny.

Dosud bez komentářů

Svobodný svět

Jen svoboda jednotlivce vede ke svobodné společnosti

top