Štítky článku: •  

Experiment euro končí

„Nemohoucnost představitelů Evropské unie a dokonce určitá podřízenost globálním finančním seskupením proměnila i měnovou eurozónu na dluhovou unii, která slouží k faktické privatizaci státních rozpočtů a národních bank států Eurozóny a to ve prospěch soukromých bank. To sice zásadně odporuje Maastrichtské smlouvě, ale jaksi to politikům nevadí.“ Tvrdí Slovák Pavol Podolay

pavol-podolay.jpg (10,533 kiB)
Pavol Podolay

Jaký máte vztah k německému po­li­tic­ké­mu prostředí, znáte blíže názory ně­kte­rých německých politiků na budoucnost eura, řeckou krizi? Jak Němci vnímají eu­ro a eurozónu?

Jako dlouholetý člen zahraničně-bezpečnostního výboru CSU a prezident Německo-slovenské hos­po­dář­ské unie mám rozsáhlé kontakty na německé po­li­ti­ky.

Zde jsou názory několika německých politiků:

  • Bavorský ministr financí Markus Söder tvrdí, že Řekové jsou si sami vinni za krizi a chce, aby Řecko do konce roku opustilo eurozónu. Německo podle něj musí přeřezat záchranné lano, aby se nakonec samo neohrozilo.
  • Bývalý německý ministr financí Oskar Lafontaine dokonce žádá, aby společná měna skončila. Euro byl krok zpět v historickém projektu evropské integrace, řekl. Euro ztroskotalo, nemusíme si dělat žádné iluze.
  • Viceprezident Evropského parlamentu Alexander hrabě Lambsdorff považuje poslední 17hodinové jednání za promarněnou příležitost k reformě eurozóny. Řecko se bude nadále potácet od záchrany k záchraně.

Němci mají „plné zuby“ neustálého zachraňování řeckého rozpočtu, kde jsou výdaje vždy větší než příjmy. Eurozóna jim ten deficit neustále ve formě nekonečných půjček vyrovnává.

V posledních blozích tvrdíte, že projekt eura končí, „otázka je jak“, co vás vede k těmto závěrům?

Nemohoucnost představitelů Evropské unie a dokonce je určitá podřízenost globálním finančním seskupením proměnila i měnovou eurozónu na dluhovou unii, která slouží k faktické privatizaci státních rozpočtů a národních bank států Eurozóny a to ve prospěch soukromých bank. To sice zásadně odporuje Maastrichtské smlouvě, ale jaksi to politikům nevadí. Největším problémem eurozóny bylo a je právě nedodržování této platné smlouvy, jakož i pravidel týkajících se zadlužování států, které zavedly euro. Podle smlouvy odpovídají za vlastní dluhy a nemohou je přenášet na jiné země, jak se to nyní děje.

Množící se rozpočtové deficity zemí eurozóny a nedodržování platných smluv jsou největší hrozbou a povedou k rozpadu měnové unie. Společná měna způsobila skoro ve všech zemích eurozóny hospodářský útlum a vedla k nezodpovědnému nárůstu státních dluhů.

Vzhledem k přetrvávajícím ekonomicky neodborným a čistě politickým postupům (kupování času) vedoucích představitelů Evropské unie v otázkách dluhové krize zemí eurozóny (dluhy se splácejí ještě většími dluhy), je jen otázkou času než ten velmi drahý experiment skončí. Euro se pro země s různou výkonností ekonomik ukázalo v plné nahotě jako politická iluze a naivita politiků, kteří nerespektovali ekonomické zákonitosti. Ty se ale nedají politickým rozhodnutím negovat. Politici si to samozřejmě nepřipustí a budou se snažit euro zachraňovat za každou cenu. To ale nepůjde do nekonečna a v jednotlivých zemích se začnou probouzet voliči a budou pak chtít eurozónu opouštět. Vůbec bych se nedivil, kdyby mezi prvními zeměmi bylo i Německo.

Řekové dostali podle nejnovější dohody 3. balíček pomoci ve výši až 86 mld. eur. Jak vnímáte tuto dohodu?

Je to jen opětovné kupování času, které neřeší základní problém Řecka — pro zemi je euro příliš pevná měna, se kterou není konkurenceschopné. Potřebují vlastní měnu, aby mohli devalvovat. Politické špičky v EU se tou nekonečnou řeckou komedií už totálně zesměšnili a zároveň i ukázali, na čí šňůrce od gatí vlastně visí. Opět byl uzavřen falešný kompromis a drahé evropské divadlo (promrhaných přes 330 miliard asi nestačilo) má pokračovat další 3 roky.

V zbankrotovaném Řecku se ale nejedná jen o ekonomiku, jde tam hlavně o geopolitiku. Putin nabídl Řecku při nedávné návštěvě Tsiprase v Rusku členství v rozvojové bance BRICS, které by umožnilo zemi půjčit si na překonání krize bez dalších divokých škrtů, jak to vyžaduje od Řecka tzv. Trojka (MMF, ECB, EK). Tím by se ale Řecko přiblížilo k Rusku a Číně, což je něco, čemu chtějí Washington a Brusel za každou cenu zabránit. Martin Schulz, předseda Evropského parlamentu nedávno prohlásil, že Řecko, které by již nemělo být plně propojené v EU, tedy i s eurem, je nevypočitatelné riziko, protože by se mohlo hodit na krk právě Rusku nebo Číně.

Přesně z toho důvodu na červnovém summitu G7 v bavorském Elmau žádal naléhavě americký prezident udržet Řecko v eurozóně, což mi potvrdil i vysoce postavený bavorský politik. Řecko má největší tankovou armádu (1612 ks) v Evropě a vydává na zbrojení více než kterýkoliv z evropských států. Země je proto potřebná jako jižní křídlo NATO proti Rusku. A náklady na záchranu eura? To je jedno! Nějak už EU tuto krizovou zemi bude živit i nadále. I nová řecká vláda samozřejmě ví, že Řecko evropští partneři vlastně nesmějí nechat odejít z eurozóny. Její chování posledních dnů tomu plně nasvědčuje.

Proč, podle vás na slovenské politické scéně nejde červená čára, na níž by se strany vymezovaly v tématech jako Řecko či eurozóna? Proč má většina Slovenských stran submisivní vztah k rozhodnutím Německa a Francie v EU?

Pro premiéra je červená čára odpis nominální hodnoty dluhu Řecka. To ale nepřichází v úvahu během jejich setrvání v eurozóně. Tak je jim třeba nadále platit, aby tam tedy setrvali.

Jedna strana na Slovensku má ale přece jen jasně vymezený názor ohledně Řecka a to je SaS. Ostatní jen sekundují Bruselu a občas mají sice silné řeči na Slovensku, ale na půdě EU pak sráží podpatky.

Kancléřka Merkelová už 11. října 2011 nevěřila v záchranu Řecka, což potvrdil i protokol odposlechu telefonického rozhovoru americké tajné služby NSA, zveřejněný právě teď na platformě WikiLeaks. Přesně v ten den, kdy zcela zbytečně padla slovenská vláda, právě na zachraňování Řecka. Slovenské vlády a i strany se nechávají vést zejména rozhodnutími Německa a Bruselu. Je to velmi pohodlné, neprosazují svůj vlastní názor a nestojí si pak za ním.

Troufáte si odhadnout další vývoj v EU, popřípadě, jaké to může mít důsledky pro Slovensko a volby 2016?

Největší chybou je, že se Evropská unie odklonila od cílů, pro které vznikla. V 50. letech se zrodila z myšlenky šesti států jak zabránit v budoucnu vojenskému konfliktu v Evropě. Postupně vznikla myšlenka evropské integrace na principu volného pohybu osob, zboží, služeb a kapitálu. Jakého byrokratického molocha dnes EU představuje, je každému známé. Buď nastane komplexní rekonstrukce unie, nebo se postupně rozpadne. EU a i celá eurozóna se nacházejí ve vážné krizi. Dezolátní politikou nám její politické špičky nadělaly spoustu problémů: experiment euro a jím způsobená obrovská nezaměstnanost zejména mládeže na jihu Evropy, krize na Ukrajině, neregulovaný příliv uprchlíků, …

V sjednocené Evropě v roce 2015 má „politická elita“ všechno jiné, jen ne situaci pod kontrolou.

Pokud by slovenští voliči „chytili rozum do hrsti“ a podívali se na 11. říjen 2011, museli by jednoznačně vidět, která strana měla tehdy ohledně zachraňování Řecka pravdu (i přes těch pověstných 16 zemí, které se nemýlí) a vyvodili by z toho pro sebe správné rozhodnutí, koho volit ve volbách na jaře 2016. Důležité by bylo posílit takovou stranu, která na Slovensku prosazuje reálnou evropskou politiku, je pro dodržování smluv a dohod a nepřitakává na vše, co nadiktuje Brusel.

Pokud si voliči opět zvolí servilní strany vůči Bruselu, tak se budou i nadále podílet na posílání peněz do nezodpovědného Řecka. Jakákoliv další pomoc je jako „rozlévat vodu na poušti“.

Rozhovor vedl Peter Králík, 13. 7. 2015, překlad: redakce

Autor článku: | Vydáno: | Přečteno: 1 266 × | Prestiž Q1: 6,78

+5 plus Známkuj článek minus –0

Interní diskuse

Komentáře

Článek má 0 komentářů.

Pravidla pro diskutující

Přidáním komentáře souhlasíte s tím, že budete dodržovat základní pravidla slušné výměny názorů. Vítám jejich střet, ale snažte se je vždy vést v rámci kultivované debaty. Bude-li se někdo chovat jako sprostý nevychovanec, pokud bude urážet ostatní komentující, nebo mi bude zanášet diskusi nevyžádanou reklamou, takové příspěvky nekompromisně zablokuji. Na oplátku slibuji, že kontroverzní příspěvky nebudu editovat, ani mazat. Za deset porušení těchto pravidel budete z diskuse nekompromisně a navždy vyřazeni (včetně IP adresy). PeTaX

Článek už je přlíliš starý. Diskuse k němu byly uzavřeny.

Dosud bez komentářů

Svobodný svět

Jen svoboda jednotlivce vede ke svobodné společnosti

top