Štítky článku: •  

Záchrana podnikání u nás a jinde? Nebe a dudy

Vláda celkem efektivně chrání zdraví a životy občanů. Daří se jí to hlavně proto, že občané jsou ukáznění a velmi tomu sami pomáhají. Vláda by měla ale chránit i českou ekonomiku, tedy podnikání. To se jí nedaří, pravděpodobně vinou jejího nezájmu o malé a střední podnikání. Musíme tedy být ostražití a velmi aktivně musíme bránit zájmy českých firem a živnostníků.

Vše, co dosud vláda v ekonomické oblasti dělá, je nedostatečné, některé kroky jsou dokonce destruktivní. Pokud by vláda pokračovala v takovém módu přístupu k pomoci-nepomoci českému podnikání, pak výsledkem bude krach 20–25 % českých malých a středních firem a až 30 % živnostníků. To je jistě výsledek nežádoucí, zvláště když si uvědomíme, že právě malé a střední podniky a živnostníci jsou největším zaměstnavatelem. A katastrofou by pak bylo to, co by jistě následovalo — převzetí uvolněných trhů a oborů nadnárodními řetězci a výrobci a obřími holdingy, jakým je třeba Agorfert.

Takovému scénáři je třeba zabránit za každou cenu. Vláda musí (i když vládní politici tak neradi slyší tento imperativ) podpořit rychle a účinně české malé a střední podnikání.

Vláda nám tvrdí, že dělá více než jiné země. Pojďme její tvrzení porovnat s fakty.

My máme program Antivirus s kompenzací části mezd zaměstnanců, ovšem jen pokud zaměstnavatel splní náročné podmínky. A ještě má vláda vyhlásit režim, v rámci kterého, podle ministra Havlíčka, by měl stát firmám s poklesem příjmů o 30 %, kompenzovat 20 % mezd.

V Austrálii vytvořili jednoduchý systém, kdy každá OSVČ, které spadne příjem pod 2000 AUD, v přepočtu 30 000 Kč měsíčně, dostává příspěvek ve výši 1 100 AUD, tedy asi 16 500 Kč měsíčně a zároveň může pokračovat v provozování živnosti, pokud je to možné. Firmy, kterým klesl příjem o 30 % a více dostávají v Austrálii kompenzaci ve výši 3 000 AUD, tedy 45 000 Kč na zaměstnance.

V České republice musí firmy, které musely z nařízení vlády zavřít své provozy, platit své běžné výdaje a jedinou podporu, kterou dostanou je podpora na zaměstnance nebo půjčka.

V Dánsku dostanou firmy, kterým bylo takto znemožněno podnikat proplaceno 100 % jejich běžných výdajů. Firmy, kterým se snížil obrat o 40 % a více mohou požádat o proplacení běžných výdajů. Ty jím budou proplaceny ve výši až 80 %.

V Česku nedostanou takovéto firmy od státu nic.

Živnostníci, kterým se v Dánsku sníží jejich příjem o 30 % a více, dostanou kompenzaci ve výši 75 % jejich běžných příjmů a to až do výše 23 000 DKK měsíčně, tedy asi 85 000 Kč měsíčně.

U nás se živnostníci dočkali jednorázové „podpory“ ve výši 25 000 Kč na přibližně měsíc a půl, tedy 500 Kč na den. Co bude potom, nikdo neví.

V Holandsku, dostanou firmy, které přijdou o 20 % a více svého obratu, vládní podporu na platy zaměstnanců a to až ve výši 90 % v závislosti na tom, o kolik jim poklesne obrat.

V Rakousku se postarali o nejohroženější skupinu živnostníků. Pokud splní podmínku poklesu příjmů o 50 % a zároveň měli v minulém roce čistý příjem do 33 000 EUR, asi 750 000 Kč čistého měsíčně, dostanou vyplacenou jednorázovou podporu ve výši 500 nebo 1000 euro. K tomu budou dostávat 80 % jejich běžného příjmu a to až do výše 2000 euro, asi 55 000 Kč měsíčně.

Je zřejmé, že proklamovaná pomoc vlády českým malým a středním firmám a živnostníkům je chiméra a vláda o skutečnou a účinnou záchranu ohrožených firem a živností nemá zájem.

Podnikatelské odbory žádají vládu, aby si vzala příklad ze zemí, kde to myslí se svými občany, se svým podnikáním vážně a aby začala účinně podporovat malé a střední firmy a živnosti. Je nutné, aby vláda pomohla podnikatelům a živnostníkům uhradit část jejich nákladů a aby jim kompenzovala část jejich ztrát. Jen tehdy se česká ekonomika znovu rozběhne, jen tehdy nám nebude hrozit neúměrná nezaměstnanost.

Radomil Bábek, podnikatel, předseda rady Asociace podnikatelů a manažerů

Roklen24.cz

Autor článku: | Vydáno: | Přečteno: 168 × | Prestiž Q1: 8,66

+14 plus Známkuj článek minus –0

Interní diskuse

Komentáře

Článek má 0 komentářů.

Pravidla pro diskutující

Přidáním komentáře souhlasíte s tím, že budete dodržovat základní pravidla slušné výměny názorů. Vítám jejich střet, ale snažte se je vždy vést v rámci kultivované debaty. Bude-li se někdo chovat jako sprostý nevychovanec, pokud bude urážet ostatní komentující, nebo mi bude zanášet diskusi nevyžádanou reklamou, takové příspěvky nekompromisně zablokuji. Na oplátku slibuji, že kontroverzní příspěvky nebudu editovat, ani mazat. Za deset porušení těchto pravidel budete z diskuse nekompromisně a navždy vyřazeni (včetně IP adresy). PeTaX

Napsat nový komentář

Dosud bez komentářů

Napsat nový komentář

Zbývá 2048 znaků.

Svobodný svět

Jen svoboda jednotlivce vede ke svobodné společnosti

top