Štítky článku: •  

Záchrana podnikání u nás a jinde? Nebe a dudy

Vláda celkem efektivně chrání zdraví a životy občanů. Daří se jí to hlavně proto, že občané jsou ukáznění a velmi tomu sami pomáhají. Vláda by měla ale chránit i českou ekonomiku, tedy podnikání. To se jí nedaří, pravděpodobně vinou jejího nezájmu o malé a střední podnikání. Musíme tedy být ostražití a velmi aktivně musíme bránit zájmy českých firem a živnostníků.

Vše, co dosud vláda v ekonomické oblasti dělá, je nedostatečné, některé kroky jsou dokonce destruktivní. Pokud by vláda pokračovala v takovém módu přístupu k pomoci-nepomoci českému podnikání, pak výsledkem bude krach 20–25 % českých malých a středních firem a až 30 % živnostníků. To je jistě výsledek nežádoucí, zvláště když si uvědomíme, že právě malé a střední podniky a živnostníci jsou největším zaměstnavatelem. A katastrofou by pak bylo to, co by jistě následovalo — převzetí uvolněných trhů a oborů nadnárodními řetězci a výrobci a obřími holdingy, jakým je třeba Agorfert.

Takovému scénáři je třeba zabránit za každou cenu. Vláda musí (i když vládní politici tak neradi slyší tento imperativ) podpořit rychle a účinně české malé a střední podnikání.

Vláda nám tvrdí, že dělá více než jiné země. Pojďme její tvrzení porovnat s fakty.

My máme program Antivirus s kompenzací části mezd zaměstnanců, ovšem jen pokud zaměstnavatel splní náročné podmínky. A ještě má vláda vyhlásit režim, v rámci kterého, podle ministra Havlíčka, by měl stát firmám s poklesem příjmů o 30 %, kompenzovat 20 % mezd.

V Austrálii vytvořili jednoduchý systém, kdy každá OSVČ, které spadne příjem pod 2000 AUD, v přepočtu 30 000 Kč měsíčně, dostává příspěvek ve výši 1 100 AUD, tedy asi 16 500 Kč měsíčně a zároveň může pokračovat v provozování živnosti, pokud je to možné. Firmy, kterým klesl příjem o 30 % a více dostávají v Austrálii kompenzaci ve výši 3 000 AUD, tedy 45 000 Kč na zaměstnance.

V České republice musí firmy, které musely z nařízení vlády zavřít své provozy, platit své běžné výdaje a jedinou podporu, kterou dostanou je podpora na zaměstnance nebo půjčka.

V Dánsku dostanou firmy, kterým bylo takto znemožněno podnikat proplaceno 100 % jejich běžných výdajů. Firmy, kterým se snížil obrat o 40 % a více mohou požádat o proplacení běžných výdajů. Ty jím budou proplaceny ve výši až 80 %.

V Česku nedostanou takovéto firmy od státu nic.

Živnostníci, kterým se v Dánsku sníží jejich příjem o 30 % a více, dostanou kompenzaci ve výši 75 % jejich běžných příjmů a to až do výše 23 000 DKK měsíčně, tedy asi 85 000 Kč měsíčně.

U nás se živnostníci dočkali jednorázové „podpory“ ve výši 25 000 Kč na přibližně měsíc a půl, tedy 500 Kč na den. Co bude potom, nikdo neví.

V Holandsku, dostanou firmy, které přijdou o 20 % a více svého obratu, vládní podporu na platy zaměstnanců a to až ve výši 90 % v závislosti na tom, o kolik jim poklesne obrat.

V Rakousku se postarali o nejohroženější skupinu živnostníků. Pokud splní podmínku poklesu příjmů o 50 % a zároveň měli v minulém roce čistý příjem do 33 000 EUR, asi 750 000 Kč čistého měsíčně, dostanou vyplacenou jednorázovou podporu ve výši 500 nebo 1000 euro. K tomu budou dostávat 80 % jejich běžného příjmu a to až do výše 2000 euro, asi 55 000 Kč měsíčně.

Je zřejmé, že proklamovaná pomoc vlády českým malým a středním firmám a živnostníkům je chiméra a vláda o skutečnou a účinnou záchranu ohrožených firem a živností nemá zájem.

Podnikatelské odbory žádají vládu, aby si vzala příklad ze zemí, kde to myslí se svými občany, se svým podnikáním vážně a aby začala účinně podporovat malé a střední firmy a živnosti. Je nutné, aby vláda pomohla podnikatelům a živnostníkům uhradit část jejich nákladů a aby jim kompenzovala část jejich ztrát. Jen tehdy se česká ekonomika znovu rozběhne, jen tehdy nám nebude hrozit neúměrná nezaměstnanost.

Radomil Bábek, podnikatel, předseda rady Asociace podnikatelů a manažerů

Roklen24.cz

Autor článku: | Vydáno: | Přečteno: 168 × | Prestiž Q1: 8,66

+14 plus Známkuj článek minus –0

Interní diskuse

Komentáře

Článek má 0 komentářů.

Pravidla pro diskutující

Přidáním komentáře souhlasíte s tím, že budete dodržovat základní pravidla slušné výměny názorů. Vítám jejich střet, ale snažte se je vždy vést v rámci kultivované debaty. Bude-li se někdo chovat jako sprostý nevychovanec, pokud bude urážet ostatní komentující, spamovat, nebo tapetovat diskuse zcela mimo téma článku, nebo ji zanášet reklamou, takové příspěvky nekompromisně zablokuji. Na oplátku slibuji, že i kontroverzní příspěvky nebudu editovat, ani mazat. Za deset porušení těchto pravidel budete z diskuse nekompromisně a navždy vyřazeni (včetně IP adresy). PeTaX

Článek už je přlíliš starý. Diskuse k němu byly uzavřeny.

Dosud bez komentářů

Svobodný svět

Jen svoboda jednotlivce vede ke svobodné společnosti

top