Štítky článku: •  

Falešná čísla

Národy se uzavřely do sebezničující plošné karantény. Co způsobilo takovou hysterii a paniku? Pamatuji si na hongkongskou chřipku z roku 1968, která přišla ve dvou vlnách a zahubila více než milión lidí. Nedostala se ani pořádně na titulní stránky novin, natož aby přinutila vlády vyhlašovat nějaký nouzový katastrofický stav a riskovat světovou hospodářskou krizi.

Je pravda, že ten dnešní čínský vir má jednu zvláštní vlastnost, přestože není valně nebezpečný, dokonce méně než obyčejná chřipka. Šíří se velkou rychlostí a na několika místech — Wu-chan, Lombardie, Madrid — vytvořil ohniska nákazy a vysoké počty náhlých úmrtí, ale i to bychom měli brát s rezervou, říká ředitel motolské nemocnice Miloslav Ludvík (Echo24), nemáme-li údaje o celkové úmrtnosti všech obyvatel proti běžnému roku.

Vezměte si Wu-chan, město velké zhruba jako Česká republika a u nás umře ročně asi 110 tisíc lidí, devět tisíc měsíčně. Jestli ve Wu-chanu hlásí v těch katastrofických odhadech asi 40 tisíc mrtvých a jestli tam epidemie trvala tři měsíce, tak to vypadá, že koronavirus zabil o deset procent lidí víc. Možná ani to ne. Jediné, co je na té epidemii opravdu nebezpečné, vytvoří špičku, kdy je převis poptávky po intenzivních lůžkách. To, co se stalo Italům, Španělům a některým jiným… Tam se do nemocnic navalily mraky lidí, kteří jsou polymorbidní, a ty položili do superinfekčního prostředí a dostali obří dávky viru. … Atypický případ.

„Mě překvapuje, že svět reaguje, tak jak reaguje, to, co se uvádí jako počty mrtvých na Covid, nejsou počty mrtvých na Covid. Tam je tolik lidí, kteří umřeli na něco jiného, pak tam bude spousta lidí, ke kterým se péče nedostala, protože nemocnice byly plné případů s Covidem. Evropa si v tomto případě dala neuvěřitelný gól do vlastní branky, a nejen ona. Vypadá to, že to je celosvětový případ. Tohle bude první virus sociálních sítí… To může být riskantní. Všechny neobjevené rakoviny a další záležitosti, na které nemáme čas, se pak najednou mohou vyhoupnout a paradoxně to může mít na svědomí větší počet obětí než samotný koronavirus.

Pozorování doktora Ludvíka potvrzují i někteří epidemiologové. V Anglii způsobily senzaci dva články profesora patologie Johna Lee v týdeníku Spectator, který se zamyslel nad falešnou statistikou epidemie. Téměř všichni, dokonce i těch pár výjimečných případů mladších šedesáti let, trpělo nějakou závažnou nemocí, a profesor Lee došel k závěru, že nejméně dvě třetiny uváděných pacientů nepodlehlo Covid-19. Potvrzuje to i jednodenní experiment ředitele zdravotnického úřadu v Hamburku, Klause Püschela, který nechal pitvat 14 mrtvých certifikovaných na koronu — z nich bylo potvrzeno osm.

Německý Institut Roberta Kocha, který epidemii oficiálně monitoruje, nabádá lékaře, aby ve statistice uváděli všechny mrtvé s virem, jako by na něj zemřeli. Záleží snad státu, aby si svou sebevražednou politiku karantény potvrdil? Zejména Německo má v západní Evropě jedny z nejnižších počtů obětí (51 na milion obyvatel). Česko má 11 (zatím) a průměr střední a jihovýchodní Evropy je dokonce jen 7,3).

Od počátku epidemie bylo vládním epidemiologům — dr. Valencovi v Británii a dr. Dorstenovi v Německu — zřejmé, že je třeba izolovat a chránit ohrožené a společnost tzv. promořit, aby získala imunitu. Teprve nyní se o tom pod hrozbou ekonomické krize začíná mluvit, ale politický konflikt to zjitřuje. V Británii si už dělá vláda velké starosti, na krku má tři miliony nezaměstnaných, počítá s trojnásobkem a očekává hlubokou recesi. „Podařilo se nám vyděsit tradičně stoickou veřejnost a teď nevíme, jak z toho ven,“ prohlásil jeden ministr, který nechtěl být jmenován.

Jak jinak by vypadaly obavy, kdyby se za příčinu smrti počítaly těžké dlouhodobé choroby, kdyby se nestrašilo počty nově nakažených a místo současných cca 99 000 uváděly statistiky „pouhých“ 33 000 mrtvých a u nás jen pár desítek.

Zdá se, že svět zpanikařil, ohniska nákazy typická nejsou. Vlády se ale z blamáže falšováním čísel nedostanou, paniku jen prohlubují.

Píše pan Alexander Tomský na NP

Autor článku: | Vydáno: | Přečteno: 569 × | Prestiž Q1: 10,12

+19 plus Známkuj článek minus –4

Interní diskuse

Komentáře

Článek má 1 komentářů.

Pravidla pro diskutující

Přidáním komentáře souhlasíte s tím, že budete dodržovat základní pravidla slušné výměny názorů. Vítám jejich střet, ale snažte se je vždy vést v rámci kultivované debaty. Bude-li se někdo chovat jako sprostý nevychovanec, pokud bude urážet ostatní komentující, spamovat, nebo tapetovat diskuse zcela mimo téma článku, nebo ji zanášet reklamou, takové příspěvky nekompromisně zablokuji. Na oplátku slibuji, že i kontroverzní příspěvky nebudu editovat, ani mazat. Za deset porušení těchto pravidel budete z diskuse nekompromisně a navždy vyřazeni (včetně IP adresy). PeTaX

Článek už je přlíliš starý. Diskuse k němu byly uzavřeny.
Tomáš Fiala

To je těžké.
Na rozdíl od různých "sarsů", "šílených krav" a "choler", které více či méně proběhly lokálně, se tato nákaza rychle rozšířila po celém světě. Navíc zdravotnický poradce vlád a jimi placený - WHO - radil zmateně až imbecilně (Trump má pravdu - takového poradce propustit ze služeb = přestat platit*). A zároveň ano - zřejmě tato nákaza nesplňuje parametry pandemie. Tuto nákazu však lze považovat za nebezpečnou a za takové situace bych se nedivil reakcím jakýchkoli vládců jakýchkoli režimů, snažících se ochránit "své" obyvatelstvo.

Vlády/EU se však snaží nějak sešněrovat a "okovat poddané". Už sexproletářka dlouho a řádsky. Zejména politici ze Západní Evropy, kteří neofrňují své namyšlené rypáky nad Východní Evropou pro její zaostalost, ale proto, že nedokázala řídit společnost, zatímco oni konečně přišli, jak na to. Migrace však nezabrala. Greténismus taky nezabral. Obávám se, že možnost k ovládání mas(a) vládcové konečně našli jak lokálně na úrovni států, tak i centrálně na úrovni EU (to nám ještě "leynofóni" vytřou zrakáče!) v koronavíršramlu, a že některá dočasná opatření budou mít jednotku jeden "furt" (v ČSSR a jeho následných pohrobcích si tu jednotku hodně lidí pamatuje).

Ale všeho do času. Pokud toho vládcové skutečně zneužijí, potom tak dlouho se chodí se džbánem pro vodu, až do ní spadnou... A s nimi všichni ti, kteří na ně spoléhají. To bude překvapení, kolik jich je. Záleží teď už jen na tom, kdo kde každý jeden bude hledat východisko a řešení. Zda na nejbližší státní úřadovně (čehokoli) nebo na konci svého vlastního ramene.

*) Kdybych měl výživového poradce, který by mě takovýmhle způsobem poradil, jak jíst, nakopu ho do (_!_). Doslova.

Svobodný svět

Jen svoboda jednotlivce vede ke svobodné společnosti

top