Štítky článku: •  

Střípky (266)

⚜ Co pomůže zvednout českou ekonomiku? (Hana Lipovská) ⚜⚜ Menší právní okénko (Honza Paluska) ⚜⚜ Vlastní stín (Honza Paluska) ⚜

Co pomůže zvednout českou ekonomiku?

Odpověď na anketní otázku týdeníku Reflex: „Co pomůže zvednout českou ekonomiku?“

Cestou k pozvednutí českého hospodářství je program 3D: deregulace, demonopolizace a demokratizace (skutečná, nikoli progresivistická).

Součástí programu 3D je proto i základní stavební kámen rašínovské prvorepublikové ekonomie: úspory. Dan Brown kdysi řekl, že z každých pěti stran rukopisu nechá v knize stránku jedinou. Proškrtání zbytečných slov text sice zkrátí, ale také zpřehlední a zkvalitní. Škrty jsou nepopulární, ale podstatné.

Ruku v ruce se škrtáním ve státním rozpočtu jde deregulace a dotační detox, tedy návrat od kolektivní nárokovosti k osobní odpovědnosti. Poté zbude přirozená, produktivní síla ekonomiky, která — zbavena přebytečného břemena — může růst rychle a v pravém slova smyslu spravedlivě.

Demokratizace pak znamená obnovení rovných podmínek pro všechny, kdo se účastní hospodářské soutěže, ať už se jedná o zámečníka v Chrudimi, anebo nadnárodní korporaci se sídlem v Nizozemsku.

A demonopolizace zajistí volnost pro malé a mrštné i velké a pružné namísto protekcionismu šitého na míru křehkým obrům balancujícím na hliněných nohou.

Ve zkratce: program 3D je odpoutáním Prométhea volného trhu od skalisek úřednického aparátu a rozpínavého státu — a návrat českého hospodářství zpět. Zpět nikoli před pátek 13. března 2020, nýbrž zpět do epochy svobody a odpovědnosti, do éry volného trhu.

  1. 4. 2020, Ekonomie selského rozumu

Menší právní okénko

Vládní opatření, které byly v souvislosti s šířením nákazy koronaviru přijaty, představují poměrně zásadní omezení práv a svobod zaručených Ústavou. Vybírám namátkou: svoboda pohybu a pobytu (čl. 14 Listiny), právo podnikat (čl. 26 Listiny), právo shromažďovací podle čl. 19 a dále zásadní nepřímé dopady postihují právo na vzdělávání (čl. 33 Listiny), náboženskou svobodu (náboženský život — čl. 16 Listiny), právo na soukromý a rodinný život (čl. 10 Listiny). Debatu o jejich přiměřenosti nechme teď stranou, mířím jinam.

Vláda vyhlásila nouzový stav podle ústavního zákona č. 110/1998 Sb., o bezpečnosti České republiky, ve znění pozdějších předpisů. (Mimochodem, jedná se o čtvrté vyhlášení nouzového stavu v moderní historii naší země, poprvé však na celé území ČR). Ústavní zákon o bezpečnosti ČR jednoznačně svěřuje dohled nad vládními opatřeními Poslanecké sněmovně, protože zcela logicky vychází z konceptu, že zásadní omezení lidských práv nemůže být svěřeno bez jakéhokoliv dohledu pouze výkonné moci, tedy vládě. V tomto ohledu zatím všechno ok, ale to by nebyl Bureš, aby to nemělo „ale“.

Původně po vyhlášení nouzového stavu vláda nařizovala krizová opatření podle krizového zákona, kterými mimo jiné omezovala ústavní práva a svobody. Pak si ale vychcánkové spočítali, že to má svoje zákonné souvislosti a že by museli v některých případech platit odškodné. A tak vláda přestala přijímat všechna rozhodnutí podle krizového zákona a začala tak činit podle zákona o ochraně veřejného zdraví, mimořádným nařízením ministra zdravotnictví (kde se s náhradou škody již nepočítá).

Je samozřejmě naprostý nesmysl, aby ústavní práva a svobody nás všech mohl omezovat jediný ministr, nota bene rozhodnutími nepublikovanými ve Sbírce zákonů. Je skutečně absurdní, že vláda vyhlásí nouzový stav, což ji skýtá legální možnost omezit každého z nás na našich svobodách, ale následně tuto svou kompetenci přestane využívat a vše ponechá na ministru zdravotnictví. Všichni víme, proč to dělají, ale to na věci nic nemění. Spíš to jenom ukazuje charakter těch normalizačních zrůdiček. A hlavně je škoda, že to zatím nikdo nenapadl, třeba u Ústavního soudu. Rád bych na tomhle místě viděl opozici (od čeho jiného taky je, když ne od kontroly vlády?!?!), ale tam se zřejmě bojí, že by to bylo mezi „vobyčejným člověkem“ nepopulární. Holt s koulema se musí člověk narodit, ty mu nikdo nepřičaruje.

Já vím, já vím, náročné čtení a vůbec, koronavirus zabíjí a pan Babiš nás všechny zachránil a taky zrušit právo — a — a všechny ty internety, ty každého stejně jenom otravují. Víte znalost vlastních práv (a jejich tvrdé vyžadování), zvlášť ve vztahu ke státu, je přesně to, co stojí mezi tím (v našem civilizačním prostoru) být svobodný občan anebo být otrok. Just sayin, takhle při pátku…

Honza Paluska, FCB


Vlastní stín

Není nádherný, jak si ten život i přes turbulentní doby jede furt ve stejnejch kolejích? Mě to teda přijde uklidňující.

Babiš: „rozhodnutí soudu je absurdní, zachránil jsem desetitisíce občanů“ — to víš že jo, kuní ksichte. Desetitisíce prdů a vořechů. To je, jako kdybys ve fotbale popadl míč do ruky, doběhl s ním do brány (chceš zachránit přece tři body) a rozhodčí ti to písknul, protože fotbal se hraje nohama a ne rukama. Absurdní je, že vychcánek jako ty, kterej není schopnej si ani zavázat tkaničku aby u toho nenasekal kardinální chyby, je nejoblíbenější politik v týhle zemi.

Zeman: „Soud na sebe bere odpovědnost za dopady na životy, zdraví či hospodářství ČR“ — tobě už ten chlast taky dobře vyžral mozek, co? Soud na sebe bere odpovědnost za dodržování zákonů. Od toho ty soudy jsou! Je to napsaný v Ústavě, který jsi mimochodem přísahal věrnost. Zkus se někdy ohlídnout, co z tebe zbylo? Parta normalizačních debílků s mastnou hubou tě vodí jak medvěda, Rusku (a Číně) lezeš do prdele víc než Komsomolská pravda a tvoje poselství národu mají hodnotu nevětraný žumpy. Lidi se ti smějou, ty špatná karikaturo Zápotockýho!

Vobyčejnej člověk: „Soudcokracie! Takže nám vládnou nikým nevolení soudci, nebo co?!“ — nikoliv, ty opossume. Vládne nám vláda, kterou kontroluje Parlament, který také přijímá zákony a soudy hlídají jejich správné dodržování. Říká se tomu dělba moci a je to něco, co odděluje svobodnej, demokratickej stát od diktatury postsovětskýho střihu. A díky Bohu za to, protože i když soudnictví v naší zemi má 1000 a jeden problémů, tak na výkon soudce furt potřebuješ nějakou erudici, kdežto třeba na ministra v tý tebou zvolený vládě ti v lepším případě stačí tajtrdlíkovat v SuperStar a v tom horším pár let udávat StB a pak se nechat zaměstnat v holdingu. Míň čti Blesk a víc choď do školy, ty ovce se Stockholmským syndromem.

Holt vlastní stín nepřekročíš, krize nekrize. War never ganges.

Honza Paluska, FCB

Autor článku: | Vydáno: | Přečteno: 467 × | Prestiž Q1: 7,06

+11 plus Známkuj článek minus –4

Interní diskuse

Komentáře

Článek má 0 komentářů.

Pravidla pro diskutující

Přidáním komentáře souhlasíte s tím, že budete dodržovat základní pravidla slušné výměny názorů. Vítám jejich střet, ale snažte se je vždy vést v rámci kultivované debaty. Bude-li se někdo chovat jako sprostý nevychovanec, pokud bude urážet ostatní komentující, spamovat, nebo tapetovat diskuse zcela mimo téma článku, nebo ji zanášet reklamou, takové příspěvky nekompromisně zablokuji. Na oplátku slibuji, že i kontroverzní příspěvky nebudu editovat, ani mazat. Za deset porušení těchto pravidel budete z diskuse nekompromisně a navždy vyřazeni (včetně IP adresy). PeTaX

Článek už je přlíliš starý. Diskuse k němu byly uzavřeny.

Dosud bez komentářů

Svobodný svět

Jen svoboda jednotlivce vede ke svobodné společnosti

top