Diskuse


Druhá světová válka přinesla zlom

Pravidla pro diskutující

Přidáním komentáře souhlasíte s tím, že budete dodržovat základní pravidla slušné výměny názorů. Vítám jejich střet, ale snažte se je vždy vést v rámci kultivované debaty. Bude-li se někdo chovat jako sprostý nevychovanec, pokud bude urážet ostatní komentující, spamovat, nebo tapetovat diskuse zcela mimo téma článku, nebo ji zanášet reklamou, takové příspěvky nekompromisně zablokuji. Na oplátku slibuji, že i kontroverzní příspěvky nebudu editovat, ani mazat. Za deset porušení těchto pravidel budete z diskuse nekompromisně a navždy vyřazeni (včetně IP adresy). PeTaX

Chcete-li také diskutovat, musíte se nebo nejprve

Tomáš Fiala [148]

A je možné se Stalinovi divit? Žádný pitomec to zase nebyl. Hospodářství = průmysl na huntě, vrchní vojenské velení de facto zrušeno (= povražděno)... Toho si byl setsakra vědom. Kdyby se mu nepodařilo nějakým způsobem vyburcovat obyvatelstvo k až sebezničující obraně vlasti, nacistická armáda měla patrně na to, aby SSSR zrušila jak žádost na byt. Několik dní si lámal hlavu jak to navléct a pak udělal celkem jediný rozumný krok - promluv k lidem, ne proslov k lidu.

Připadá mi, že Stalinovi německé napadení spadlo jako Boží dar do klína podobně, jako Rooseweltovi japonské napadení Pearl Harboru. Oba mohli totální jimi způsobený rozvrat hospodářství "utopit" v nastalé katarzi. Obávám se, že bez WWII by jak USA, tak SSSR na tom byly po ekonomické stránce během pár měsíců dost stejně, jako je na tom KLDR dneska. Díky WWII se celkem přirozeně obyvatelstvo SSSR pustilo nejdřív do obrany své vlasti a následně do její obnovy. Bez WWII by SSSR naprosto katastrofálně zbankrotoval. Tímhle zcela přirozeným úsilím obyvatelstva během Velké vlastenecké války a obnově země po jejím konci, si bolševici prodloužili existenci o dokonce pár desítek let.

Borsuk [249]

Nejsem si jistý ale nebyl Chruščov Ukrajinec? Možná se mýlím.

PeTaX [2]

Chruščov se narodil 15. dubna 1894 ve vesnici Kalinovka, asi 11 km východně od ukrajinských hranic, v Chomutovském distriktu v Kurské gubernii, vesnici, která se dnes nachází v Kurské oblasti v Rusku poblíž dnešních hranic dnešní Ukrajiny.
Jeho rodiče, Sergej Chruščov a Xenija Chruščova, byli chudí rolníci ruského původu a měli ještě o dva roky mladší dceru Irinu. V roce 1908 se přestěhoval do Juzovky (od roku 1961 Doněck).
V mládí pracoval jako kovodělník a během Ruské občanské války působil jako politický komisař (politruk) v armádě bolševiků. S pomocí Lazara Kaganoviče postupně stoupal v sovětské hierarchii. Podporoval Stalinovy čistky a schválil zatčení tisíců lidí. V roce 1939 jej Stalin poslal vládnout na Ukrajinu, kde pokračoval v čistkách. Během druhé světové války (v SSSR známé jako Velká vlastenecká válka) byl vysoce postaveným politrukem a působil jako prostředník mezi Stalinem a jeho generály. Byl přítomen v těžkých bojích při obraně Stalingradu, na což byl pak po celý život hrdý. Po válce se vrátil na Ukrajinu, později pak zpět do Moskvy jako jeden ze Stalinových blízkých poradců.
Když Stalin 5. března 1953 zemřel, zinscenoval pád šéfa bezpečnosti Lavrentije Beriji a krátce nato se stal prvním tajemníkem strany. V této funkci pomalu posiloval svou moc na úkor předsedy rady ministrů Malenkova, až se mu ho roku 1955 podařilo odstavit a nahradit svým spojencem Nikolajem Bulganinem. [Wiki]

Borsuk [249]

Děkuji za info. Měl bych se podívat alespoň na Wikipedii, než něco plácnu.

Svobodný svět

Jen svoboda jednotlivce vede ke svobodné společnosti

top