Diskuse


Léta normalizace a Dietl v nás

Pravidla pro diskutující

Přidáním komentáře souhlasíte s tím, že budete dodržovat základní pravidla slušné výměny názorů. Vítám jejich střet, ale snažte se je vždy vést v rámci kultivované debaty. Bude-li se někdo chovat jako sprostý nevychovanec, pokud bude urážet ostatní komentující, nebo mi bude zanášet diskusi nevyžádanou reklamou, takové příspěvky nekompromisně zablokuji. Na oplátku slibuji, že i kontroverzní příspěvky nebudu editovat, ani mazat, pokud neporušíte pravidla zmíněná výše. Za deset porušení těchto pravidel budete z diskuse nekompromisně a navždy vyřazeni (včetně IP adresy). PeTaX

Chcete-li také diskutovat, musíte se nebo nejprve

m.petr [200]

je mi líto velmi mladého autora,který vidí minulý režim tak, že jsme všichni byli týraní,mučeni a zavřeni.nevidí,že jsme byli první na světě ve výrobě různosti,v potravinách soběstační.ted jsme závislí,proto jsou i nejběžnejší potraviny finančně téměř nedostupné,o kvalitě potravin nemluvě.dietl byl profesionální scénárista s geniálními dialogy.jeden jediný záběr či tři slova-tím řekl vše.dnešní seriály....proto dietlovy seriály budou trvale oblíbené.pořád nic?

PeTaX [2]

Ano, ano. Přesně o vás ten článek je! Nebyli jsme první ve světě, nebyli jsme ani prostřední. Byli jsme po vašem komunistickém panování na chvostu, beznadějně zaostalí ve většině měřitelných ukazatelů; i to chudé agrární Rakousko nás v životní úrovni předběhlo.

⛔️ Komunistická nostalgie
To zaostávání nebylo v hlavách lidí, ale spočívalo v idiotském systému řízení.
Jenže po těch promarněných čtyřiceti letech musíme říct nikoliv to, že nám technologicky západ ujel a díváme se na jeho brzdová světla. Ta situace je daleko tragičtější. Ten režim nás postavil na úplně jinou kolej, nejspíše zcela slepou.
Komunismus, ale stejně tak všechny kolektivistické ideologie, se chovají stejně fundamentalisticky a militantně, jako např. islám. Dogmatická víra, která je nucena všechno a všechny ve svém dosahu porobit a podřídit, protože ti nepodřízení a nezlomení ji ohrožují v její podstatě.
Například: „Zrušili jste cukrovary, ukradli a rozbourali a teď žereme jejich cukr.“
Říkám: „Ale máme nejvyšší výrobu cukru v historii, stačí si to zadat do google, máš počítač.“ A co myslíte?
„Nic zadávat nebudu, všichni lžete, všechno jste rozkradli“ atd., atd. Jako by je to bolelo, jako by se báli pravdy.
Člověk se musí ptát, jak je možné, že ti soudruzi, kteří točili kormidly, tak strašně nenáviděli ten lid, do jehož čela se vnutili. Jakoby postiženi nějakou formou sadistické úchylky, která jim působila rozkoš z týrání. Stejná primitivní sadistická hovada, která se jako první etablovala v StB.
Ta jejich plačtivá touha si vyrábět všechno sami (blbě a draze) nakonec vedla k tomu, že ten koncentrák museli obehnat ostnatým drátem a samopalníky, aby jim z něj normální lidé neutekli. Stejně, jako dnes činí Severní Korea. Byli, jsou a budou stejní, protože je stále žene stejný čert.
Veškerá prosperita skončila okamžikem zavedení centrálního řízení, kdy už si nemohl každý vyrábět, co chtěl. Jinak řečeno, byla postavena byrokratická bariéra mezi zákazníka a výrobce. Výrobce ztratil možnost testovat novými výrobky zákaznické potřeby a pozbyl i zpětné vazby selekce a preferencí zákazníků. Zároveň s odstraněním konkurence a monopolizací tak byly odstraněny receptory tržního hospodářství.

Vojtěch Běhunčík [306]

Není vše až tak jednosměrné. Nejde o komunistickou nostalgii - je to prostě nostalgie.
My všichni (vy i já) jsme v té době žili a nikdo si nemůže dost dobře vybírat, do jaké doby a kde se narodí. Neříkejme komunismus - ten nikdy v ČSR nebyl. Jakkoli byl režim autoritářský, nemohl ovlivnit myšlení lidí - pouze jejich chování navenek.

Klíčové slovo:vývoj po roce 1989
https://www.stem.cz/tag/vyvoj-po-roce-1989/

O cukru je pojednání z pravé strany tu:
Cukr za komunismu a dnes
https://www.epshark.cz/clanek/2929/cukr-za-komunismu-a-dnes
a z levé strany zde:
Stočtyřicetiletá "epizoda" v dějinách Hrochova Týnce
http://www.halonoviny.cz/articles/view/217857
U bývalého cukrovaru to pěkně smrdí
http://www.halonoviny.cz/articles/view/44996360

Není tak úplně pravda, že železná opona byla neprostupná a že se neobjevovaly nové výrobky.
Problém byl v zastaralosti výrobních technologií, čehož si byla strana a vláda vědoma:
U rudého snědeného krámu XII: Průmysl a otázka sociální
https://www.mises.cz/clanky/u-rudeho-snedeneho-kramu-xii-prumysl-a-otazka-socialni-1268.aspx

"Jeden můj starý kamarád, žijící od poloviny osmdesátých let ve Spojených státech amerických, mi nedávno říkal, že i když z Československa utekl, ví, že ze sebe stejně nikdy nedostane těch třicet pět let, které v komunismu prožil…"
A proč by je chtěl ze sebe dostávat? Byl to jeho život.

Svobodný svět

Jen svoboda jednotlivce vede ke svobodné společnosti

top