Diskuse


100 let od Trianonu — Projev Viktora Orbána

Pravidla pro diskutující

Přidáním komentáře souhlasíte s tím, že budete dodržovat základní pravidla slušné výměny názorů. Vítám jejich střet, ale snažte se je vždy vést v rámci kultivované debaty. Bude-li se někdo chovat jako sprostý nevychovanec, pokud bude urážet ostatní komentující, spamovat, nebo tapetovat diskuse zcela mimo téma článku, nebo ji zanášet reklamou, takové příspěvky nekompromisně zablokuji. Na oplátku slibuji, že i kontroverzní příspěvky nebudu editovat, ani mazat. Za deset porušení těchto pravidel budete z diskuse nekompromisně a navždy vyřazeni (včetně IP adresy). PeTaX

Chcete-li také diskutovat, musíte se nebo nejprve

TomM [265]

Samé rozvratné texty pro světový řád! :-)
Ty odkazy na velké dějinné události - to je velmi maďarské (a třeba i polské)! To si u nás úplně nedokáži představit.

Je ale dobré si uvědomit, aniž by bylo třeba propadat sebemrskačství, že v našich dějinách jsou také temná místa. Opravdu jsme nebyli jen na straně trpících a spravedlivých. Trianon je zrovna ukázkový příklad.

Andrej [403]

K předchozímu komentáři: jak by jsme také mohli být na straně údajně trpících maďarů, když tehdy okupovali celé slovensko a jakékoliv projevy národního cítění slováků tvrdě potlačovali.. probíhala tam tvrdá MAĎARIZACE a to se nezmiňuji o Rumunsku, které se taktéž potýkalo s maďarizací.
V Zalitavské části Rakouska - uherska, čili v Uhrách se tehdy nacházelo dost slovanských národů, které postupně hynuly a nechybělo mnoho let a všechny by mluvili už jen maďarsky.
Nebo následně Hórthyho maďarsko atd .. nemyslím si že to byl utlačovaný národ

Jiří [407]

Vážený Andreji,
Můj otec Slovák od Rimavské Soboty, má maminka Maďarka od Nových Zámků, kteří se poznali ve vyhnanství na Moravě, poté co jejich rodiny v lednu 1946 byly vyhnány z domovů a deportovány do Čech a Moravy za prací. Bratranec transport v lednu, v dobytčáku nepřežil. Já jsem jezdil v 60-tých létech jako dítě na prázdniny do vesnice, kde kromě 3 slovenských rodin přesídlených z Maďarska po r. 1945, tak všichni hovořili maďarsky.
Celý jih Slovenska na tom byl podobně. Nikdy jsem v té době ze stran maďarských příbuzných neslyšel slova nacionalismu ani žádné posměšky ač mne brali jako moraváka a zpíval na přání české písně, na druhou stranu jsem poznal jako dítě poznámky ke svému původu na moravě, ale nikdy to nebylo tak šovinistické jako jsem to viděl ze stran poláků žijícich na Těšínsku. Britové a Francouzi udělali v r. 1920 zločinný akt vůči Maďarům a co je nejabsurdnější, že dokonce z Rakušané získali územi maďarského knižecího rodu Eszterhazyjů - dnešní EinStadt bylo jejich sídelním městem. Země, která nebyla tou která vyvolala první světovou válku ztratila nejvíce ze svých území. Naopak stát na kolečkách jak Polsko nazval W. Churchill, odkrojil z českých území Těšínské knížectví, což dle dohod Masaryka s polskými politiky mělo na základě Trenčanské smlouvy (1335)připadnout nám - Československu.

Vojtěch Běhunčík [306]

Nic proti Maďarům - moje prababička byla Maďarka.
Nicméně letos se žádná maďarská strana nedostala do slovenského parlamentu.

Svobodný svět

Jen svoboda jednotlivce vede ke svobodné společnosti

top