Diskuse


Nedemokratická demokracie (3)

Pravidla pro diskutující

Přidáním komentáře souhlasíte s tím, že budete dodržovat základní pravidla slušné výměny názorů. Vítám jejich střet, ale snažte se je vždy vést v rámci kultivované debaty. Bude-li se někdo chovat jako sprostý nevychovanec, pokud bude urážet ostatní komentující, spamovat, nebo tapetovat diskuse zcela mimo téma článku, nebo ji zanášet reklamou, takové příspěvky nekompromisně zablokuji. Na oplátku slibuji, že i kontroverzní příspěvky nebudu editovat, ani mazat. Za deset porušení těchto pravidel budete z diskuse nekompromisně a navždy vyřazeni (včetně IP adresy). PeTaX

Chcete-li také diskutovat, musíte se nebo nejprve

Vojtěch Běhunčík [306]

"Do stejné kategorie spadá i zcela absurdní slučitelnost ministerského úřadu s poslaneckým mandátem, rekrutování ministrů především z parlamentu."
O kousek dál - na Slovensku - funguje klouzavý mandát: Jmenovaný ministr se po dobu výkonu funkce ministra vzdá funkce poslance v Slovenskej národnej rade. A pokud je z vlády vyhozen, zase se do SNR vrátí.
---
K "poslanecké lidové tvořivosti" bych si dovolil přidat takzvané "přílepky" - to znamená, že v rámci projednávání návrhu zákona se projedná i něco zcela jiného, s původním návrhem a zákonem vůbec nesouvisejícího.
---

PeTaX [2]

A) Ano, Slováci to ošetřili správně. (Mmch.: jde o zneužívání institutu poslanecké imunity - už tak absurdně široké.)
B) Přílepky jsou legislativní zločin. (Popravdě, princip je jiný. Přílepek se neprojednává, nýbrž je ukryt v zákoně a zákon je přijat jako celek i s ním.)

Vojtěch Běhunčík [306]

Tak to je ještě horší, než jsem si myslel.
Alespoň pro takovéto křiklavé případy by měl senát mít pramomoc je bez odvolání zamítnout.

PeTaX [2]

Protože to vůbec nečtou. On to před časem vyblil jeden poslanec, žel, už nevím, který. Tuším z KDU-ČSL: copak si myslíte, že mám čas to všechno číst?

A co občan? Ten má čas ty blitiny po práci studovat? Když mu pak soudce řekne, že neznalost zákona neomlouvá??? (Nikde ve sbírce zákonů takový paragraf neexistuje, je to jen úzus z římského práva. Obdobně, jako úzus: in dubio pro reo - na který zas pro změnu se*ou soudci.)

QW [397]

Petaxi, nemáte tak docela pravdu. Zásada "in dubio pro reo" je implicitně obsažena v čl. 40, odst. 2 LZPS (zákon č. 2/1993 Sb.). Zásada neznalost zákona neomlouvá je poněkud zakukleně obsažena v čl. 2, odst. 3 a v čl. 4, odst. 1 LZPS.

A v textu se vám povedla perlička: "...dostatečně široký voličský elektorát..." Elektorát = voliči, lidé chodící k volbám. Přídavné jméno "voličský" tu nedává smysl.

PeTaX [2]

Pleonasmus opraven. Díky, přehlédl jsem.

Vojtěch Běhunčík [306]

Aby zůstal zachován počet členů SNR, nastoupí na uvolněné místo náhradník z téže politické strany / hnutí.

Borsuk [249]

Neznalost zákona neomlouvá...a je těch zájonů tolik, že se v nich nevyzná ani profesionál-právník. A to se dá přeci krásně využít...každý z nás je něčím vinný, každý přestoupil nějaký zákon a jen díky dobrotivosti našich elit nad tím bylo přimhouřeno oko...prozatím.

Svobodný svět

Jen svoboda jednotlivce vede ke svobodné společnosti

top