Diskuse


Jak nejlépe vybřednout z covidové hospodářské krize?

Pravidla pro diskutující

Přidáním komentáře souhlasíte s tím, že budete dodržovat základní pravidla slušné výměny názorů. Vítám jejich střet, ale snažte se je vždy vést v rámci kultivované debaty. Bude-li se někdo chovat jako sprostý nevychovanec, pokud bude urážet ostatní komentující, spamovat, nebo tapetovat diskuse zcela mimo téma článku, nebo ji zanášet reklamou, takové příspěvky nekompromisně zablokuji. Na oplátku slibuji, že i kontroverzní příspěvky nebudu editovat, ani mazat. Za deset porušení těchto pravidel budete z diskuse nekompromisně a navždy vyřazeni (včetně IP adresy). PeTaX

Chcete-li také diskutovat, musíte se nebo nejprve

Tomáš Fiala [148]

No. Já nechci kazit autorovi ani Polákům nadšení a už vůbec nechci obhajovat to, co se děje v ČR ohledně údržby a rozvoje infrastruktury. Jen mě tak napadá, že přesně tohle počínání (masivní státní podpora megalomanských "veřejně" "prospěšných" zejména infrastrukturních staveb) skončilo v USA Velkou hospodářskou krizí (tedy myšleno tou z roku 1929). Mohu se mýlit, ale nepředpokládám, že Polsko (jeho vláda) na to má zajištěn potřebný kapitál.

Navíc mi jako čertík zpoza rohu vykukuje takové to lidově-sociální: Copak musí jít furt vo prachy? Neboli ptám se:
Budou ty úžasňácké hromady železnic využívány efektivně?
Jsou vůbec zamýšleny a ekonomické kalkulace provedeny s vidinou skutečného podnikatelského zisku?
Bude tedy výnos z těch železnic takový, aby tržby z nich zaplatily náklady na jejich výstavbu, údržbu a obnovu a ještě generovaly zisk?
Bude to postaveno pro účely "služby" "společnosti", kde o zisk nejde, protože "celospolečenský" "přínos" je nadřazen takové "přízemnosti", jako jsou prachy?
Bude to postaveno za státní dluh (inflací), který státy nesplácí, pouze ho "monetarizují" a "fiskalizují" další inflací?

Proto jsem dal "minus". Ale třeba se pletu. Uvidíme...

PeTaX [2]

Císař svého času nechal stavět Hladovou zeď... Byla rentabilní? Sotva. Ale byla rozumnější, než sociální dávky za nic.

Tomáš Fiala [148]

Ono to financování Hladové zdi nepředstavovalo pro císařskou pokladnu žádný významný zásah. Navíc to z pohledu celého císařského hospodářství byl zanedbatelný drtek, který nijak zvlášť nezatížil celé císařství. Nezpůsobilo to v císařství masivní přesuny kapitálových statků. V podstatě to byla spíš svého druhu "drobná" sociální výpomoc ze strany panovníka. Který sám nechtěl své poddané ponižovat sociálními žebračenkami. Přičemž se jednalo jen o "pár" lidí v Praze. A ta hotová zeď nenesla sebou žádné další ohromné výdaje na svůj provoz - bez vážných výdajů stála stovky let.

V případě té polské "Hladové zdi" jde o jednoznačně brutální zásah do ekonomiky celého státu přesně v intencích ABCT.

Borsuk [249]

U nás se už tuším minimálně od roku 2015 modernizuje Hopsastrasse Praha -Brno
a asi ještě dlouho bude....a k tomu desítky možná stovky nesmyslných kruháků na místech, kde nebyly třeba. A dá-li se někam dojet dvěma cestami, opravujeme a rekonstruujeme vždy oba směry naráz. To snad ani nemůže být náhoda, to snad musí někdo plánovat.

Svobodný svět

Jen svoboda jednotlivce vede ke svobodné společnosti

top