Diskuse


Petróleos de Venezuela, S.A. a důsledky socialismu č. 21

Je nám líto, ale interní diskuse k tomuto článku už byla uzavřena.

roz [208]

OK děkuji za názory...

roz [208]

Nezpochybňuji váš přehled o problematice, ale jednostrannost výkladu u tohoto článku. Máte pravdu, souvislostí je nepočítaně a nejsou jednoduché. Ale není dobré nehodící shazovat bitím černochů. Nikdo nemáme patent na pravdu.

Vlk ve srovnání s Ukrajinou nezpochybňoval ekonomickou nemohoucnost Cháveze a Madura, ale šílený dosah sankcí jdoucích proti mezinárodnímu právu a fakt, že před Chávezem nebylo lépe. To Ukrajina po převratu jde ekonomicky do kytek i s naší podporou a bez sankcí...

Saudi jsou zase jen přímý důkaz, že pokud nezpochybníte petrodolar a platíte šílené výpalné (příspěvky na volby, Clintnovy nadace, ohromující vojenské zakázky) můžete si ve své zemi doslova dělat zrůdnosti jaké chcete a stejně máte klid. To je podobný stát tím, že žije velice podobně jako Venezuela hlavně ze svých přírodních zdrojů. Tedy velice související odkaz.

Francie jakbysmet. V počtu převratů především z ekonomických a mocenských důvodů jsou si s Amerikou asi rovni. Za všechny minulé Guatemala 1954 - CIA pomohla v roce svrhnout ve svobodných volbách zvoleného prezidenta Árbenze, poté 36 let dlouhá občanská válka (do r. 1996), která stála životy asi až stovek tisíc lidí. Hlavní důvod? Zájmy americké korporace United Fruit Company. Stojí za to riskovat znovu něco podobného?

Ze srdce přeju Venezuele lepšího prezidenta a celkový život. Ale stejně jako na Ukrajině, Lybii, Sýrii a jinde zásahy zvenčí jsou cestou, která má většinově zcela hrozné dopady co do počtu mrtvých, ale i dalších podmínek k životu. Ale o zájem těchto lidí jde málokdy...

Redakce [1]

Jen se pokoušíte odvést pozornost jinam. Tento článek je o Venezuele a zabývá se Venezuelou. Až zde bude článek o Saúdské Arábii, bude se zabývat Saúdskou Arábií. A až bude o Ukrajině, bude se zabývat Ukrajinou.

A až zde bude článek zabývající se exportem proletářských revolucí ze Sovětského Svazu do Jižní Ameriky a Afriky a financování a vyzbrojování komunistických stran, bude se zase zabývat tím.

Redakce [1]

PS: nadto nejde o můj výklad, ale o rozhovor s profesorem VŠ, odborníkem na iberoamerické státy, kterým Vy patrně nejste.
Dostal otázky a odpověděl na ně. A že tam nezakomponoval nějaké pseudo-důvody a z bílé nedělá černou, to se vám sice může nelíbit, ale je to asi tak všechno, co s tím můžete dělat.

roz [208]

Jde přece o dokreslení těchto opatření a taky důsledků, které můžeme očekávat. Protože hlavní motivace je přece podobná jako u Francie v Africe...

Redakce [1]

Motivace a souvislosti jsou diametrálně rozdílné.
Docela se mi zdá, že tomu naprosto nerozumíte, jen jste si přečetl nějaký článeček a máte hned hotový názor. Věci jsou obvykle daleko složitější.
Je třeba mít alespoň elementární znalosti ekonomických funkcí a souvislostí, elementární finanční gramotnost.
PS: A pokud jste napsal „zbraně“. Ty nebezpečné nejsou. Nebezpečné jsou zelené mozky celého světa, které po nich nesmírně touží, protože jim dávají moc. Nejčastěji nad vlastním lidem.

roz [208]

V Saudské Arábii volby vůbec neexistují, opozice také ne, režim je násobně odpornější, včetně hromadných poprav na náměstích, bičování, kamenování a jiných lahůdek. Proč tedy řešíme Venezuelu? Saudi napadli sousední zemi a způsobili západními zbraněmi (včetně našich) největší humanitární krizi na planetě. A to s přímou logistickou podporou USA. O tom (stejně jako o jiných nepohodlných věcech) se zde (myšleno v mainstreamu) raději mnoho nemluví.
Bylo by alespoň dobré nezaštiťovat podobné akce jako ve Venezuele blahem lidí. To už snad není ani pokrytecví, to je nějaký vyšší level.

Nevím zda jste otevřel odkaz francouzského drancování Afriky.
Přes všechny kecy o humanitě a západních hodnotách jde všude jen a pouze o prachy, ropu a zbraně...

Redakce [1]

Co to je za podivný zvyk používat argumentaci typu: „a vy zase bijete černochy“?

Řeč byla o Venezuele, ne o Francii, ani o Arabských emirátech. Venezuelu řešíme proto, že je to článek o Venezuele, o zcela zbytečném zbídačení lidí socialismem.

roz [208]

Myslím, že odpovědí jsou údaje ze studie Torontské univerzity. Házet vše pouze na Cháveze a Madura je neobjektivní viz grafy v článku:
při hospodářské depresi se Madurovi dařilo snižovat veřejný dluh, ovšem až bizarní zadlužování státu probíhalo především v době před Hugo Chavezem!

a za jejich vlád neropné příjmy eskalovaly a dohnaly ty nenaftové a dokonce je předstihly.

V předchozím Vlkově článku proběhlo srovnání s Ukrajinou, dnes nejchudší stát Evropy.

Dvojí metr je srovnání dlouhodobých masových demonstrací ve Francii a Venezuele, to Macrona také svrhneme?

Přitom Francie má hnusné zdroje z neokolonialismu, stejně jako Amerika.

https://ceobag.wordpress.com/2014/02/07/14-africkych-zemi-musi-francii-platit-dan-z-kolonizace-ve-prospech-otroctvi-a-kolonizace/

Není to daleko špinavější než ropné bohatství? Instalují své loutky pro drancování zemí. Někdo se jim vzepře, tak ho zabijou, svrhnou, nebo uvalí sankce. Nebo zkonfiskují zlato a peníze...

Nehájím Madura, ale ať si to vyřeší Venezuelané. Dosazení elit zvenčí znamená téměř jistou občanskou válku. Už máme na rukou příliš mnoho krve z podobných akcí...


Redakce [1]

Já bych byl v tom hodnocení daleko střízlivější (a věřte, že mám načteny velké megabyty informací právě o Venezuele, její historii a ekonomice). To hlavně k tomu prvnímu odstavci.

„a za jejich vlád neropné příjmy eskalovaly a dohnaly ty nenaftové a dokonce je předstihly.“ je absolutní nepravda.

Vlkova srovnání mne zrovna dvakrát nepřesvědčují; jsou tak nějak levicově vlídná, abych se vyjádřil kulantně.
Už jsem to psal někde pod minulým článkem, ale ropné (či jiné nerostné) bohatství je velmi nebezpečné, pokud se neumí použít s rozumem (tedy nenapumpovat ho do ekonomiky, ani do spotřeby). A to Venezuela udělala tím nejhorším myslitelným způsobem.

Souhlasím s jediným: ideální je, aby si doma udělali pořádek Venezuelané sami. Problémem je (jak už to tak v iberoamerických státech bývá), že armáda má v ruce i hospodářskou moc a volby, i kdyby byly pod sebevětším mezinárodním dohledem, budou hodně motivovány strachem občanů (což byly i ty poslední).

roz [208]

Pokud budeme chtít zlikvidovat režim i přes vysoké riziko drsné občanské války, stačí vytrhat informace z kontextu...
Ptejme se čemu a komu to může sloužit. A o co jde, vzhledem k zásobám ropy, snad dojde každému.
Trochu jiné, ale celistvější info: https://vlkovobloguje.wordpress.com/2019/02/12/co-o-venezuele-nevime-a-nikdo-nam-nepovi/
A ještě předchozí https://vlkovobloguje.wordpress.com/2019/02/10/venezuela/

Je neuvěřitelné jak snadno se nám pořád daří omlouvat a zlehčovat války způsobené Západním civilizačním okruhem, a kolik je těch kdo neustále přikládají pod kotel. Vždyť to není u nás doma...

Redakce [1]

Tak ono je třeba číst o něco více, než jen vlkp. Vlk ani zdaleka není etalonem objektivity.

Redakce [1]

Především však zdroje latinskoamerické.

Redakce [1]

A vůbec největší chybou je hledat viníky někde venku, ukazovat na ně prstem a obviňovat je, že za to mohou. Ne. Může za to jen a jen slepá víra, že „el socialismo“ může fungovat. Nemůže, vždy bude neefektivní, vždy bude plný korupce a ve finále jím budou nejvíce trpět právě ti chudí, které chce (deklaratorně) ochraňovat.

Svobodný svět

Jen svoboda jednotlivce vede ke svobodné společnosti

top