Diskuse


Pokuta za dluh

Pravidla pro diskutující

Přidáním komentáře souhlasíte s tím, že budete dodržovat základní pravidla slušné výměny názorů. Vítám jejich střet, ale snažte se je vždy vést v rámci kultivované debaty. Bude-li se někdo chovat jako sprostý nevychovanec, pokud bude urážet ostatní komentující, nebo mi bude zanášet diskusi nevyžádanou reklamou, takové příspěvky nekompromisně zablokuji. Na oplátku slibuji, že i kontroverzní příspěvky nebudu editovat, ani mazat, pokud neporušíte pravidla zmíněná výše. Za deset porušení těchto pravidel budete z diskuse nekompromisně a navždy vyřazeni (včetně IP adresy). PeTaX

Chcete-li také diskutovat, musíte se nebo nejprve

Tom-M [167]

Mimochodem, i ta rozšířená představa Řeků jako jižanských flákačů má nemalé trhliny.

https://en.wikipedia.org/wiki/Greek_economic_miracle

PeTaX [2]

No, ono se vždycky z velkého průseru do normálu roste o hodně snáze. Řecko válkou utrpělo docela hodně a zaostalé bylo i předtím.

Ekonomický růst po občanské válce byl do značné míry vytvořen docela drsným kapitalismem (jak už to tak bývá), jenže v důsledku toho se docela silně rozevřely sociální nůžky a vlády začaly aplikovat socialistické programy k potlačení chudoby. A ty stály balík. A tak ti, co mají blíž k netáhlům, zjistili, že se nemusí moc přetrhnout, když vláda jim lenost proplatí. A ti úspěšní a výkonní postupně ztratili motivaci, když co vydělají, stejně odevzdají vládě.

Nicméně Řecko nesmírně utrpělo vstupem do eurozóny. Potřebovalo si podržet drachmu a devalvovat; euro se pro něj vůbec nehodí a způsobilo mu jen značné zadlužení. To činí dnes téměř 180 % HDP a to je fatální. (https://www.svobodny-svet.cz/8123/predluzena-rise.html)

Svobodný svět

Jen svoboda jednotlivce vede ke svobodné společnosti

top