Diskuse


Jakým způsobem funguje cenzura na Facebooku?

Je nám líto, ale interní diskuse k tomuto článku už byla uzavřena.

Jan [229]

Ještě dlouho před migrační krizí jsem jednou viděl na FB obrázek Schwarzenberka upravený do podoby lebky. Přišlo mi to vtipné a tak jsem si ho stáhl. K mému překvapení se však stáhla původní, neupravená fotografie. Takové chování není normální.

Hned mi bylo jasné, že FB není nestranný, ale snaží se ovlivňovat veřejné mínění ve stejném duchu jako ČT a další mainstreamová média.

Nyní se to už vyvinulo v otevřenou, nehoráznou cenzuru. Co přijde dál? Už chybí jen hlášení posílané tajným policiím a rychlé represe lidí, kteří mají jiný názor než ten který je povolený. Možná je čas své účty na Frcbůku zrušit.

PeTaX [2]

Už desátý den (po neoprávněném banu) na něj nic nepíšu. A odchod úplný je velice pravděpodobný.

krtek [230]

FB prakticky nepoužívám a "přátele" mám dva. Můj dvojnásobný pokus s uvedením jména TR skončil v obou případech smazáním příspěvku po několika hodinách, tedy zřejmě "práce" robota.

PeTaX [2]

To asi nebude robot. Ten by reagoval ihned po vložení příspěvku. Z programátorského hlediska je logičtější kontrolovat akce hned při jejich vzniku a ne až ex post prohledávat databáze. To musel být nějaký teplý bonz. A nemusí jej provést „přítel“. Stačí, aby si nějaký „aktivista-udavač“ zadal do hledacího řádku příslušnou frázi a vyjedou mu všechny posty, kde se fráze nachází.
Řešení by bylo jednoduché: kdyby bylo zveřejněno v systémové hlášce o smazání i jméno/nick práskače. Ono anonymně se totiž práská velmi snadno. To jen nahrává do ruky největším zmrdům.

Helena [232]

Práve se na Facebooku také nacházím v 30-ti denním banu, a to uz asi po páté. V komentarich, kvuli kterym me blokli, jsem predevsim kritizovala muslimy a psala o islamizaci Západu (jako nekdo, kdo osmym rokem zije v Nemecku se mi totiz deje primo pred ocima). Co se tyce kritiky islamu, tito horliví fasistictí cenzori jsou pilní jako vcelicky a neuprosni jako inkvizice. A to presto, ze jsem ve svych komentarich vzdy operovala s overitelnymi fakty.

Redakce [1]

To chování Facebooku je skutečně nesnesitelné, jenže jediné řešení je z něj prostě odejít. Existují i konkurenční sociální sítě, kde se nemaže a neblokuje a na používání FB neexistuje žádné „lidské právo“. Jenže jsou malé a nevýznamné.
Navíc jste (a my všichni) odsouhlasila používání FB za jím deklarovaných zásad, takže je obtížné si na ně ex post stěžovat (kolik lidí vůbec ty zásady četlo?). Ano, samozřejmě, zásady komunity jsou formulovány velmi vágně a dá se tak na ně napasovat v podstatě cokoliv. Jenže s tím nic nenaděláte. Snad jen to, že v zásadách se píše pouze o odstranění nevyhovujících příspěvků, ale nic tam nestojí o banování a blokacích (tedy, přesněji, nic takového jsem tam nenašel; možná je to někde ukryto).
Šlo by snad vést s FB soudní spor o tom, že jeho jednání porušuje Ústavou garantovanou svobodu slova (což, de facto porušuje ve většině zemí). Jenže FB nemá sídlo podnikání na území ČR, má zde jen registrovanou ochrannou známku, takže nepodléhá zdejší legislativě ani jurisdikci. Ostatně, ten spor by musel vést stát, protože jedinec na to nemá čas, ani prostředky. Takže jedině podat podnět státnímu zastupitelství, ať koná. (Jenže dnešní stát, ovládaný progresivní levicí k tomu nebude mít pražádný důvod a patrně to odloží.) A ve finále by to mohlo dopadnout tak, že by byl FB na našem území zablokován a bylo by to jak v Číně…
Že by se nám podařilo FB nějakým způsobem donutit, aby svou politiku změnil, o tom velice pochybuji. Jistě, většinový akcionář a předseda představenstva Mark Zuckerberg balancuje na špičce jehly. Z jedné strany je odpovědný akcionářům za zisky a dividendy, z druhé si nesmí pohněvat významné a mocné lidi. Takže mu tu jeho situaci moc nezávidím…

PS: Použila jste termín „fašističtí“ cenzoři jen jako zlobnou nálepku. Zacházel bych s tím slovem podstatně opatrněji, protože znamená něco jiného.

Svobodný svět

Jen svoboda jednotlivce vede ke svobodné společnosti

top