Diskuse


Úvahy starého konservativce

Pravidla pro diskutující

Přidáním komentáře souhlasíte s tím, že budete dodržovat základní pravidla slušné výměny názorů. Vítám jejich střet, ale snažte se je vždy vést v rámci kultivované debaty. Bude-li se někdo chovat jako sprostý nevychovanec, pokud bude urážet ostatní komentující, nebo mi bude zanášet diskusi nevyžádanou reklamou, takové příspěvky nekompromisně zablokuji. Na oplátku slibuji, že i kontroverzní příspěvky nebudu editovat, ani mazat, pokud neporušíte pravidla zmíněná výše. Za deset porušení těchto pravidel budete z diskuse nekompromisně a navždy vyřazeni (včetně IP adresy). PeTaX

Chcete-li také diskutovat, musíte se nebo nejprve

filozof [244]

Skutečný svět je kruté místo, kde silnější vyhrává a slabý umírá. Starověké společnosti to chápaly, proto sparťané házeli postižené děti ze skály a Japonci posílali starce umřít do lesů. Kompromis přineslo křesťanství, které uznávalo povahu světa, ale dalo lásku k bližnímu a pomoc slabým na první místo. Odvoláváte se na humanitu, ale ta z logiky věci nemůže odsouvat spravedlnost na onen svět, takže se vždy snaží změnit svět reálný.

Náboženství dávalo naději na něco lepšího, než je naše realita. Modernita věčně osciluje mezi barbarstvím a utopismem. Jak z toho ven nevím.

Redakce [1]

Dovoluji si upozornit, že jde o osobní zpověď pana Frýborta, který na sklonku života rekapituluje (pokud se nemýlím, je mu nějakých 93 let).

Svobodný svět

Jen svoboda jednotlivce vede ke svobodné společnosti

top