Diskuse


Počkej, Koněve, my si tě najdem

Je nám líto, ale interní diskuse k tomuto článku už byla uzavřena.

Václav [246]

Pokud vím z vyprávění rodičů, ruští vojáci byli po zjištění násilí nebo krádeže na českých obyvatelích popraveni, takže autor nemá pravdu v tom, že měli vše dovoleno!

Redakce [1]

Někteří velitelé zasahovali proti násilí na civilistech tvrdě, jiní se raději dívali jinam, nebo se účastnili také. Samozřejmě, dobová a pozdější propaganda vyzdvihovala ty první. Obecně však převládal pocit, že dobyté území patří jim a vše je tudíž dovoleno. Zcela podle principu válečné kořisti. Nehledě k tomu, že řada obyčejných vojáků viděla civilizovaný svět poprvé v životě. Rabovali domácnosti, zatímco lidé byli zalezlí doma ve sklepích… (Ostatně, Němci se při východním tažení nechovali o mnoho lépe.) „Davaj časy“ bylo to nejmenší. I na té slavné fotce z Reichstagu se desítky hodinek na ruce toho praporečníka musely dodatečně retušovat.

Redakce [1]

PS: Ale abychom byli spravedliví — každá válka udělá z lidí dobytek. Pokud se nějaký čas brodíte v krvi, létají kolem vás kusy lidí, co jste s nimi ráno ještě snídali, tak nějak se civilizační návyky a morálka ztratí.
Kdybyste před pár týdny zabil a zmasakroval svého osobního nepřítele, budete zatčen, souzen a odsouzen. Nekompromisně. A najednou, z hodiny na hodinu, je žádoucí, abyste beztrestně dělal totéž, dokonce možná za totéž dostanete metál. Zabíjíte zcela cizí lidi, které jste nikdy neviděl a neudělali vám vůbec nic. A když to neuděláte, zabijí oni vás, anebo vás střelí do zátylku nějaký politruk, co stojí za vámi.
Většina lidí si z takového kusu života odnese těžké trauma. A válka v lidech uvolní skrytou bestialitu. Takže se moc nedivme. Válka je vůl. A „hrdiny“ mají jen vítězové.

Svobodný svět

Jen svoboda jednotlivce vede ke svobodné společnosti

top