Diskuse


Bakalův pád. Pláštík Havla nezabral. Ani média

Je nám líto, ale interní diskuse k tomuto článku už byla uzavřena.

svobodny duch [238]

"Žebříčky popularity politiků jsou vůbec zajímavá disciplína. Něco jako politický Zlatý slavík nebo cena TýTý. Moc nechápu ani jejich význam, ani jejich smysl ... Zajímavé ovšem na těchto žebříčcích je, jak málo jejich výsledky odrážejí reálnou voličskou podporu."

Tak ja vam to, pani Stonjekova, vysvetlim (i kdyz pochybuji, ze to na svobodnem svete budete cist). Zatimco Zlaty slavik nebo Tyty jsou, podobne jako volby, vysledkem hlasovani tech, kteri se do hlasovani aktivne zapojili, pruzkum popularity nebo pruzkum volebnich preferenci, kde jsou statisticky zahrnuty vsechny skupiny populace (coz je samozrejme velmi ovlineno reprezentativnosti statistickeho vzorku z populace) je pri pouziti objektivni metodologie vice vypovidajici o naladach a prioritach spolecnosti jako celku.

Dovolte mi, prosim, uvest extremni priklad, ktery je silne nepravdepodobny, ale diky svemu zveliceni bude dobre demonstrovat rozdily, zminene v clanku, mezi popularitou politika a realnym vysledkem ve volbach. Mejme politika, ktereho bude mit rado 51% obyvatel CR, kteri ale zaroven nebudou mit ochotu jit k volbam a svoji vuli timto manifestovat. V extremnim pripade muze takovy politik ziskat ve volbach 0%, prestoze bude realne nejoblibenejsim politikem v CR.

V CR se celkem stabilne volebni ucast pohybuje lehce nad polovinou, co si pamatuji, nezazil jsem volby s volebni ucasti, ktera by dosahla 70% nebo vice. (Nicmene se mohu mylit, neprochazel jsem si ted volebni ucast za poslednich x let, jen si to takhle pamatuji z dob, kdy jsem se o to zajimal.) A to je prave ten rozdil, ktery je v clanku zminovan.

Podle meho nazoru, v pripade, ze pouzita metodologie pro vyzkum a vyber reprezentativniho vzorku je objektivni, takovyto pruzkum popularity ma vetsi vahu pro realne zobrazeni nalady ve spolecnosti, nez realny vysledek voleb, ktery reprezentuje pouze volbu tech, kteri volit prisli. Mam tedy nadeji, ze nyni uz to chapete lepe a rozumite zasadnimu rozdilu mezi Zlatym slavikem a pruzkumem preferenci, potazmo statistice jakozto vednimu oboru.

PeTaX [2]

Volební účast (a tím i síla mandátu) má dlouhodobě sestupný trend. Mám udělanou přesnou statistiku, jen jsem to ještě neshrnul do článku.

Ohledně průzkumů: já bych řekl (i když v tom komentáři máte pravdu), že průzkumy ani tak dalece náladu nedokumentují, jako ji spíše vytvářejí. Lidé (a čert) má vždy tendenci s*át na větší hromadu. Nebo jinak řečeno: lidé jsou vždy raději na straně vítězů, než poražených. Takže se kloním k tomu, že agentury si ten „reprezentativní“ vzorek vybírají tak, aby vyšel požadovaný výsledek.

Svobodný svět

Jen svoboda jednotlivce vede ke svobodné společnosti

top