Diskuse


Rozumí prostý občan slovům sleva a zdarma správně?

Je nám líto, ale interní diskuse k tomuto článku už byla uzavřena.

Tomáš Fiala [148]

Je to zajímavý problém.

V mém sudetském městě žil, byl a "panoval" jeden primátor. Na půdě Senátu prosadil zcela přirozený princip, že o pozemek by se měl starat jeho majitel a ne zadarmo + násilím donucený soused. Svoz odpadků ve městě je pro jeho obyvatele bezplatně. Nejsou totiž kvůli tomu nijak zvýšeny platby za služby/"služby" města (pronájem městských ploch a prostorů, daně z nemovitostí, poplatky za ubytování hostů, ...) ve srovnání s "konkurencí" - jinými srovnatelnými městy.

Nedílnou součástí systému městské dopravy jsou už desetiletí trolejbusy. Za "panování" tohoto primátora byl vozový park výrazně modernizován a došlo k významnému rozšíření tras - odsířené a odfiltrované Ledvice máme na dohled z oken, tudíž je (na volném trhu by zcela určitě bylo) efektivní a tím i ekologické tuto energii využít. Nebylo doposud třeba ani za koruny dluhů na nové trolejbusy a rozšíření tras. Cena jízdného je vzhledem k cenám "konkurence" a při jejím komfortu spíš velmi příznivá (za komoušů by to bylo 2,- Kčs). Domnívám se dokonce, že na volném trhu (bez nákladů na stát, které teď dopravci všelijakým způsobem hradí, a který na tom všem nemá zásluhy ani za mák) by byla +/- blízko tržní.

Komunikace ve městě (pro chodce i auta) jsou v uspokojivém stavu a hlavně v provozu - žádné katastroficky kombinované uzavírky se u nás nekonají.

Město jednou ročně provozuje fesťák o několika stejdžích pro návštěvníky bez vstupného, přitom už ho nedotuje - což byl záměr zastupitelstva a to ho naplnilo.

Ve městě je po všech stránkách pořádek (aniž by bylo policejní!). Do vyhlášeného "nejnebezpečnějšího" místa v mé čtvrti chodím i v noci do večerky a ve skutečnosti nemám důvod se tam cítit nebezpečně. Město ze mně nikde ani zprostředkovaně nechce vydojit víc, než "konkurence".

Město není zadlužené.

A spousta lidí ho furt totálně nenávidí...

PS: Ale na druhou stranu - vážně jsem zhrozen tou "nazarbajevskou" 3,14čovinou megalomaského koupaliště - na vrcholku druhého nejvyššího a dost strmého kopce města...

PeTaX [2]

Nevím sice, o jaké město/primáše jde, ale nenávist byla zaseta už před 70 lety. Stále plodí (a je hnojena).
PS: Rybník na kopci? A já myslel, že to je doména podšumaví. ;-)

Hynek Rajchenberk [245]

To bude Ústí nad Labem dle těch Ledvic a trolejbusů.

Mimochodem v tomto městě ještě vcelku nedávno měli nejméně dotované (větší) MHD v republice, asi jen z 1/3. Celkem slušný výsledek, když poměr je většinou opačný.

TomM [265]

Vida, já z toho zase vyčetl Teplice a Kuberu. Teplice jsou k ledvické elektrárně ještě blíž a navíc ten bezplatný svoz odpadků.

PeTaX [2]

No vida; to se zdá věrohodnější.

Svobodný svět

Jen svoboda jednotlivce vede ke svobodné společnosti

top