Diskuse


Blbci a Šílenci

Pravidla pro diskutující

Přidáním komentáře souhlasíte s tím, že budete dodržovat základní pravidla slušné výměny názorů. Vítám jejich střet, ale snažte se je vždy vést v rámci kultivované debaty. Bude-li se někdo chovat jako sprostý nevychovanec, pokud bude urážet ostatní komentující, nebo mi bude zanášet diskusi nevyžádanou reklamou, takové příspěvky nekompromisně zablokuji. Na oplátku slibuji, že i kontroverzní příspěvky nebudu editovat, ani mazat, pokud neporušíte pravidla zmíněná výše. Za deset porušení těchto pravidel budete z diskuse nekompromisně a navždy vyřazeni (včetně IP adresy). PeTaX

Chcete-li také diskutovat, musíte se nebo nejprve

Vojtěch Běhunčík [306]

Článek je pěkný, nicméně musíme rozlišovat kolektivizmus a spolupráci v kolektivu.
Sebevětší individualita dnes není schopna samostatné existence (pominu pustý ostrov) bez toho, aby přicházela do interakce s jinými jedinci a spolupracovala s nimi. Míra schopnosti úspěšné spolupráce závisí na sociální inteligenci.
Neznám případ, kdy se někdo nabídl "rozhodovat za blbce a tím z nich sejmout onu hroznou zodpovědnost a nebezpečí". Běžně v pracovním kolektivu deleguji pravomoci běžné agendy na své podřízené (a nezatěžuji je jinými úkoly) - ale zároveň za jejich jednání nesu odpovědnost.
Problém je spíše v tom, že jedinci na vrcholu rozhodovací pyramidy se stávají psychopaticky na své moci závislí a nechtějí se o ni s nikým dělit. Tomu by měly zabránit systémové pojistky ve společnosti (možnosti odvolání a zbavení funkce), což však ne vždy funguje.

Psychopaté:
http://www.janyr.eu/index.php/starsi-texty/50-psychopate

Portrét psychopata:
http://blog.aktualne.cz/blogy/radkin-honzak.php?itemid=17940

Psychopati mezi námi:
https://www.idnes.cz/onadnes/vztahy-sex/psychopati-mezi-nami-politici-lekari-i-soudci-chteji-moc-i-obdiv.A170418_131323_vztahy-sex_jup

Vojtěch Běhunčík [306]

Ještě k té "spolupráci v kolektivu."
Nelze sestavit funkční tým ze samých individualit. Ti lidé jsou dobří, každý sám o sobě je vynikající, ale nebudou navzájem spolupracovat ...

Libor Špaček [324]

Ano, jistě, však proti spolupráci já nic nemám. Jen si nemyslím, že je k ní vždy nutná apriori daná "rozhodovací pyramida".

Cíle firmy jsou celkem jasně definovatelné, ale ohledně cílů společnosti se vede hodně debat, existují hodně protichůdné názory, včetně žádných cílů. V podstatě jediní, kteří si myslí, že určitě ví jak na to, jsou ti šílenci. Takže asi pro společnost je většinová dohoda lepší.

Svobodný svět

Jen svoboda jednotlivce vede ke svobodné společnosti

top