Diskuse


ODS na koronavirovém scestí

Pravidla pro diskutující

Přidáním komentáře souhlasíte s tím, že budete dodržovat základní pravidla slušné výměny názorů. Vítám jejich střet, ale snažte se je vždy vést v rámci kultivované debaty. Bude-li se někdo chovat jako sprostý nevychovanec, pokud bude urážet ostatní komentující, nebo mi bude zanášet diskusi nevyžádanou reklamou, takové příspěvky nekompromisně zablokuji. Na oplátku slibuji, že i kontroverzní příspěvky nebudu editovat, ani mazat, pokud neporušíte pravidla zmíněná výše. Za deset porušení těchto pravidel budete z diskuse nekompromisně a navždy vyřazeni (včetně IP adresy). PeTaX

Chcete-li také diskutovat, musíte se nebo nejprve

jiří antonín [334]

Exellent sebekritika.

Až na fakt, že Václav Klaus nikdy a nikde po 11/98 až dosud nevypustil ze svých mluvitel podstatné jméno a též nikdy a nikde nepoužil písemný výraz - kapitalismus.
Toliko - liberální demokracie.

PeTaX [2]

Nechce se mi napsat, že lžete, takže pouze: nemáte pravdu. A tzv. »liberální demokracii« Klaus od počátku tvrdě kritizuje.

Jen namátkou:
17. září 2001 ... Braňme starý dobrý kapitalismus! ... druhým v nesmírném utrpení způsobeným šílenými nepřáteli kapitalismu
11. leden 2006 ... Dnes už se to sice zdá nepochopitelné, ale touto cestou – tedy alternativou komunismu – pro většinu lidí u nás tehdy nebyl kapitalismus.
Václav Klaus pro Euro k 25. výročí pádu komunismu: Chtěli jsme kapitalismus, vracíme se k socialismu. Rozhovory, 11. 11. 2014. Spor o standardní demokracii

Anebo celý výpis: https://cse.google.com/cse?cx=007889495835992371969:r2chh4eltey&q=kapitalismus&oq=kapitalismus

Eventuálně: https://www.google.com/search?q=kapitalismus+site%3Aklaus.cz&oq=kapitalismus+site%3Aklaus.cz&aqs=chrome..69i57.14383j0j4&sourceid=chrome&ie=UTF-8 

Vojtěch Běhunčík [306]

Domnívám se, že stále platí (a není to nikterak nepochopitelné), že jinou cestou – tedy alternativou komunismu – pro většinu lidí u nás tehdy nebyl a ani nyní není kapitalismus.

PeTaX [2]

Skutečně? Patrně pro ten vámi domnělý odpor ke kapitalismu ve volbách drtivě vyhrála ODS, která jeho rehabilitaci měla jako základní programový bod.
To jen na hlavu poražené OH, plné zhrzených komunistů z Charty a Obroďáků, neskutečně toužilo po návratu socialismu s lidskou tváří model 68.
Ostatně, i těmito levičáky odkojený Václav Havel veřejně sliboval Gorbačevovi, že žádné fabriky se kapitalistům vracet nebudou.
Ovšem uznávám, že celá řada lidí si představovala (a představuje dodnes), že budou kapitalisticky žít, ale socialisticky pracovat.

Borsuk [249]

Ad pan Běhunčík. Chápu, že slovo kapitalismus je pro mnohé lidi zprofanované.
Je to tuším kategorie kterou zavedl K.Marx (tak tedy tržní hospodářství, aby to nikoho nedráždilo, ještě lépe laisses faire.). A od školních let jsme byli přesvědčováni jak to bylo i u nás zlé, když tu byli ti zlí kapitalisté. Ale člověk povyrostl, nevěří už na perníkovou chaloupku a tak by nemusel věřit ani jiným pohádkám, kterými nás krmili. A co se týče krizí kapitalismu, byly tím větší, čím byla větší odchylka od té volné soutěže a byly zapříčiněny tím, že stát selhal a různým protekcionářstvím a špatnými zákony , obecně nenastavením stejných podmínek pro všechny subjekty, umožnil deformaci trhu.
A ty "třetí cesty" vedou pomaleji či rychleji zase k socializmu.

Vojtěch Běhunčík [306]

Také chápu, že slovo socialismus je pro mnohé nestravitelné.
Když jsme u toho Marxe - ten říkal, že "V buržoazní společnosti je kapitál nezávislý a má svou individualitu, naproti tomu lidé jsou (na něm) závislí a nemají žádnou individualitu."
---
In bourgeois society capital is independent and has individuality, while the living person is dependent and has no individuality.

Borsuk [249]

Aha, takže teď lituji, že nežiju v S.Koreji, tam bych se teprve mohl jako individualita řádně realizovat.

Vojtěch Běhunčík [306]

Severní Korea není dobrý příměr.
Berte to tak, že kapitalismus se svou adorací zlatého telete a maximalizací zisku je protikladem socialismu.
Proto se nemusíme hádat - teď je důležitější přežití koronaviru.

Svobodný svět

Jen svoboda jednotlivce vede ke svobodné společnosti

top